Jasmine vs Mocha vs Jest

Ce folosiți sau ați folosi pentru a vă testa codul JS (cu DOM sau fără) ?

Eu personal m-am întâlnit mult cu mocha + chai și Jasmine dar înafară de react/fb mai nimeni nu pare să folosească jest, chiar dacă acum se poate folosi și fără auto mocking.

O altă problemă pe care o am mai cu toate utilitarele de testare e că toate documentațiile sunt pe ES5 chiar cu callback-uri, chiar dacă eu încerc să scriu cod pur ES6/7 cu import/export și async/await/.then.

Jest mi se pare cel mai simpatic dar cu mock-uri ia o vesnicie să testeze și ceva simplu.

As folosii ambele, motivul pentru care as folosii ambele este pentru ca te asiguri ca elementele exista (vizual unele) pentru utilizator, fiindca altfel, dageaba ai functionalitatea, daca utilizatorul nu le poate folosii.

Personal, folosesc Mocha + Chai si Jasmine, am mai incercat QUnitJS care este jQuery based si UnitJS, in plus folosesc si PhantomJS.

Totul depinde cu ce esti mai familiar si ce sistem ajuta cel mai bine problemei care vrei sa rezolvi, pentru ES5-7, folosesc Typescript cu ES6/7 iar daca ceva lipseste din suita, imi fac module/plugin si le salvez in git.

Uite un exemplu basic, pe o mica librarie ce am creato anul trecut: Social Media Sharing Buttons

3 Likes