JetBrains Project Rider (C# IDE)

You can get an early build

Momentan sunt versiuni pentru Windows, Mac iar Linux va fi in curand.

2 Likes

M-am inscris si eu.
Sunt curios sa il testez. Multumesc de link.

Da intr-adevar asa e cum spun, mi-am instalat si eu tot ce era nevoie, dar dupa ce mi-am reinstalat linux-ul mi-a fost lene sa instalez toate chestiile alea, nu ca ar fi fost greu, asa ca ma joc cu C, si mai citesc din kernel-ul de linux cateva pagini de cod cand am timp, cred ca iti ia cativa ani sa il intelegi, de compilat e usor, dar cum ai face debug la kernel-ul de linux(offtopic ultima parte).

Edit:
Si e ceva ce nu imi place la Rider, nu ai proiect de ASP.NET si Web API ci doar class library si console application, si daca o generezi cu yo si incerci sa o deschizi cu Rider nu poti ca nu ai sln.

Rider are niste bug-uri nasoale in ultimul build pentru linux, practic nu pot face nimica cu el ca imi da o gramada de exceptii, crapa, le-am raportat la JetBrains, sper ca urmatorul build sa fie mai stabil.

1 Like

Mi-am facut abonament la Rider desi il folosesc in scop personal, o vad ca o investitie in aceasta tehnologie, am folosit Resharper din 2012, unele features din Resharper au fost bagate si in Visual Studio, dar mereu tool-urile de la JetBrains au fost net superioare, au avut niste issues de performanta care in timp sau redus si se tot reduc. Rider am vazut ca are componente si in Java si cand numai e suficienta memorie e necesar un restart, dar pe UI le dau 10. Daca ai suficienta memorie RAM, SWAP problema de memorie nu ar fi o problema sau alta solutie sa nu ai prea multe programe deschise. Alta parte care imi place e ca ruleaza atat pe Linux cat si Windows.

Rider ruleaza acuma folosind .NET Core Runtime pe Linux si MacOS, ceea ce a dus la o imbunatatire a performantei:

1 Like

Eu îl folosesc de ceva timp pe mac, ca deh vs for mac e o gluma, și in ultimele 6 luni îl folosesc exclusiv și pe win, cel puțin pentru asp net core ai tot ce vrei, și la ultimul update au și suport de HOT Reloaded de Xamarin

1 Like

Un feature util si interesant pentru expresii regulate in Rider, autocomplete: