Joburi postate de companii in scop de marketing

Incerc sa intru in domeniul IT de ceva timp (~1 an).

Am tot aplicat am prins 3 interviuri pozitii de Python dev si Data scientist.

Am fost respins toate cele 3 interviuri pe buna dreptate banuiesc nu indeplineam toate cerintele jaobului (Elasticsearch, AWS, Image processing).

Am zis sa aplic si pe manual testing apoi sa urc spre dev.

Am fost respins si acolo :))

Curios am intrebat tipa de la HR de ce nu a considerat ca sunt ok pe manual testing?

Raspunsul a fost unul care ma uimit…

“Cautam oameni cu 2 ani de experienta pe manual testing”

I-am spus ca am vazut cerintele postului si consider ca ma incadrez i-am dat linkul catre LinkedIn/proiecte github si nimic.

HR: “Am vazut ca ai ceva pe RPA, nu e ce facem noi aici”

I-am apus ca daca cineva a ramas pe manual testing 2 ani si nu a avansat ceva nu e ok.

Poate am o parere superlativa despre mine si desconsider postul de manual tester :slight_smile:
Aici e GitHub-ul meu (m-as fi incadrat?):

Uneori ma gandesc ca posturile afisate pe siturile de joburi sunt doar de marketing.
Unul dintre joburile la care am aplicat inca il mai vad de mai bine de un an! (Il tot reinoiesc)

Voi ce parere aveti?

Nu renunța… Aplică în contiunuare… Interesantă ideea cu flaskwebgui :slight_smile:

1 Like

Protip: nu prea o să obții un respuns clar de la o companie în legătură cu o respingere. E o chestie de la americani / Europa de Vest că dau un răspuns foarte generic gen “You were not a good fit at this time” sau “we were looking for somebody with more experience”. E o apărare contra proceselor, și o consecință ne-intentionata a diverselor legi anti-discriminare etc. Nu s-ar aplica strict la noi, că nu prea da lumea în judecată ca la ei, dar e de ajuns de împământenit global că poți să o iei de regula.

In orice caz, baga tare și încearcă la mai multe. Încearcă să faci pe cont propriu tool-uri folosite in joburile la care aplici. Și țintește spre job-uri entry level sau junior. E o perioada de aur de intrat în IT, dar trebuie sa ai și strategia OK. La noi perioada de junior e oricum un an, nu-i mare bai.

In final, da, cam desconsideri pozitia de manual tester. Nu ajuta sa fi răutăcios și dificil în general. Și mai ales cu gate-keeperii job-urilor :slight_smile:

Good luck

1 Like

“I don’t know much but I make it work somehow” e headline-u de pe github.

Nu bate tare bine zic eu. Daca tu nu consideri ca esti bun nu o sa poti sa-i convingi sa te angajeze. Ideea e ca nu vrei sa le tot arunci in fata treaba ca esti incepator. Lasa-i pe ei sa te evalueze.

Adevarul e ca e destul de greu sa patrunzi in industrie. Majoritatea firmelor cauta oameni cu experienta deoarece ei nu necesita o investitie, cel putin nu la fel de mare, si pot sa intre pe proiect foarte repede si sa fie productivi.

Deci ca sa ai succes trebuie sa-i convingi ca esti o persoana de genu si o poti face prin proiecte interesante despre care sa poti discuta din punct de vedere tehnic si cunostinte despre tehnologia pe care vrei sa te specializezi ca sa poti sa impresionezi la un interviu tehnic.

Nu are rost sa intrebi HR-ul de ce ai fost refuzat ca oricum nu-ti zic. Just move on.

Aplica in continuare pe pozitii de entry level si mergi cu un “can do” mentality la interviuri.

Ai avut interviuri tehnice pana acum sau ai fost refuzat la interviul initial, cu HR?

Din ce am vazut ai mai mult web stuff. Poate ai putea sa alegi o pozitie de web developer pe python stack.

Spor !

Apropo, de cele mai multe ori, nici hr-ul nu prea stie ce vrea.

Am avut interviuri partial tehnice.
O persoana de la HR si un responsabil proiect/manager (cu “habar tehnic” ).

Aveam habar despre ce vorbesc am purtat o discutie generala cu ei, aveam procentajul potrivit de entuziasm, nu a fost un interviu scurt.

In schimb nu am aratat disponibilitate la deplasari si poate am cerut prea mult (edit: 3000net e mult pentru inceput?)

In majoritatea cazurilor sunt respins din start de la aplicare…

am fost si eu respins la mai multe interviuri

S-a dovedit ca unde am aplicat nu era potrivit pt mine :slight_smile:
Ai grija si ce alegi. Personal poti tintii firmei mai mari sau chiar multinationale.

M-am uitat un pic la profilele tale. Din cel de pe Linkedin nu rezulta experienta in testing iar daca HR-ul cere o anumita vechime nu poti argumenta, ei se iau dupa ce declari tu acolo. Oricum iti sugerez un profil mai digerabil, sincer mie mi se pare prea tehnic…
Legat de Github, cineva care trece rapid cu privirea pe acolo constata ca e vorba de o persoana care se ocupa cu Python si ceva web. Am vazut unele proiecte ingrijite dar care cred eu ca trebuie puse mai mult in valoare.
Nu renunta, eu as miza pe o mai buna valorificare a abilitatilor din Python dovedibile cu diverse proiecte chiar daca nu e activitatea de baza decat sa mergi pe testing daca nu ai background…

[LE] Nu cunosc natura acelui/acelor interviuri dar sugerez o mare atentie la partea de comunicare la un interviu pentru ca asta conteaza uneori mai mult decat abilitatile tehnice.

2 Likes