jQuery 3.5.0 Released!

O alternativa viabila la bootstrap care este ?
Material mi se pare prea slabut din punct de vedere al controalelor.

1 Like

Ce cred că nu înțelegi tu este că (nu) ai nevoie de BS fix în aceeași măsură în care (nu) ai nevoie de jQuery :slight_smile:

Reflectă puțin asupra motivelor pentru care folosești BS și vezi cât de mult folosești de fapt din el. Cred că am mai avut o retorică asemănătoare acum câțiva ani pe aici despre BS și îmi păstrez opinia: este potrivit pentru mock-uri și prototipare rapidă, unde contează mai mult ce, nu cum (practic asta a și fost mentalitatea din spatele BS încă de la lansare).

În afară de Zurb și Bulma nu știu să fie multe alte alternative. Iar ăsta nu e neapărat un lucru rău :slight_smile:

https://www.dagusa.com/

De ce nu folosesti Blackboxing ? Poti sa blochezi sa te mai plimbe debugger-ul prin fisiere aiurea.
DevTools F12, settings F1, tabul Blackboxing, :white_check_mark: Blackbox content scripts.

5 Likes

Il folosesc de cand m-am apucat de Programare pe Front-end. Il consider in continuare util. Am facut bani de pe urma folosiri lui.

2 Likes

Fara ironie. HTML si CSS facut de la zero.

Ca paranteza.

Ii inteleg valoarea lui BS. Inteleg ca daca lucrezi undeva si asta este regula trebuie folosit. Sau daca vrea un client neaparat. Dar, am si vazut ce probleme le face oamenilor care fac CSS si HTML la utilizari avansate. Poate nici nu era cazul sa fie folosit acolo. Se ajunge la rezolvari din JS :slight_smile:

Eu personal, “ca programator batran” de HTML/CSS/JS, nici nu am inteles de ce are lumea nevoie de altceva decat ce le ofera browserul. Pana la urma toti programam (punem la cap) mici paterne din care rezulta un proiect. Cu ce difera paternul de a avea codul tau HTML/CSS pe care sa-l folosesti cum trebuie. Eu zic ca nu diferata cu nimic, daca nu ai restrictile cu care am inceput.

Abordarea de care zic eu am mai vazut-o si alti oameni care fac CSS/HTML si pe care ii consider ca stiu ce fac.

personal n-am nici o problema cu folosirea unui tool. ca-i bs, ca-i laravel, ca-i wp, etc etc etc. am in schimb o problema cand apar programatori bootstrao, wp, laravel, etc etc. oameni care n-au nici o idee despre limbajul pe care-l folosesc. oameni dependenti de unelte, incapabili sa gandeasca pe cont propriu si care pot pune un proiect in cap fara nici un fel de problema.

1 Like