Jurnal de Incasari / Plati PFA

Salut

Eu inca nu stiu daca procedez corect atunci cand completez jurnalul de incasari / plati la pfa-ul meu. Inainte de a citi mai jos, valorile sumelor de bani atat in usd cat si in ron sunt trecute la intamplare.
Luam urmatoarele doua situatii:

A. Pe data de 12/06/2015 emit o factura in valoare de $500 (1660 RON), tot in aceeasi zi intra banii in contul de PayPal, dau withdraw, se percep doua comisioane la paypal : unul cand au intrat banii in cont (procent) + o suma fixa cand se trimit banii catre card (2.5 usd). Rezultand un comision de $20 (70 RON). Apoi pe data de 13/06/2015 intra in contul bancar al pfa-ului suma de 1550 RON (exista o diferanta de curs valutar - comisionul de la paypal).

B. Pe data de 24/06/2015 emit o factura de $800 (3220 RON), insa tot pe aceeasi data se achita doar un avans din totalul facturii: $400 (1610 RON). Acelasi proces ca si la A, rezulta un comision de vreo $15 (50RON). Iar in data de 27/06/2015 intra in contul bancar suma de 1500 RON.
Apoi pe data de 30/06/2015 se achita restul facturii. Si din nou acelasi proces cu paypalu: suma de $400, comision paypal $15, iar in data de 31/06/2015 intra suma de 1480RON.

O mini concluzie niciodata nu va intra in cont acceasi suma care este si pe factura din cauza comisioanelor de la paypal si acea mica diferenta de curs valutar.

Intrebarea mea: cum veti completa acest tabel (jurnal incasari/plati) pentru cele doua situatii de mai sus?

Nr.Crt     Data     Documentul (felul, nr.)     Felul operatiei (explicatii)     Incasari     Plati

3 Likes

Orice banut ar trebui sa se regaseasca fie la incasari, fie la plati. Treci incasarea finala din banca la Incasari si restul fee-urilor si diferentelor de curs la plati. (asta daca e nefavorabil cursul, cum in general e)

Va salut,

Fiind la norma de venit, ce se completeaza mai exact ? doar ce e in factura ? emit o
factura de 500$ dar in banca ajung mai putin nu apare ceva dubios ?

Sa zicem, ca X e clientul, el plateste prin site de freelancing, ar fi X -> site-freelancing -> paypal -> banca

Luminati-ma si pe mine se procedeaza ?

Multumesc.

Se fac 2 facturi, una in USD/Euro ce plateste clientul. Alta factura se face in echivalentul lei, la cursul zilei. De principiu factura in USD/Euro e doar un soi de proforma, cea reala e cea in lei.

Ar trebui sa pui si un “extras” de cont de PayPal, gandeste PayPal ca un soi de cont bancar.

Nu cred ca e cazul sa iti faci probleme cu diferentele de incasari. Ele rezulta din PayPal.

2 Facturi ???

Eu scot doar o factura (in USD si tot pe acea factura apare si echivalentul in lei, la cursul bnr din ziua facturarii).
Si in jurnal nu scriu suma (lei) de pe factura, scriu suma exacta ce imi intra in contul bancar si astfel numai stau sa scriu in jurnal diferentele de curs, comisioanele de la paypal etc.

1 Like

Voi cum notati in factura emisa contul paypal? Trebuie sa emit o factura pentru o companie din Canada si nu am idee nici cum sa trec contul paypal in factura, nici cum sa procedez mai departe. Se completeaza coloana de TVA?

Din cate stiu eu TVA e necesar doar pentru firmele din spatiul intracomunitar, pentru cele din afara UE nu e nevoie. Stiu sigur ca pentru USA nu trebuie.

1 Like

Mersi, am confirmat telefonic si cu contabila procedura si partea de tva.

Am emis factura din contul PayPal, fara TVA, am putut da nr ordine corect din scriptele mele.

Te rog sa citesti cu atentie, Intrebarea mea era legata de cum arata factura, nu jurnalul de incasari si plati.