KDE Plasma 5.17: Thunderbolt, X11 Night Color and Redesigned Settings

Astept cu nerabdare ca distributia pe care o folosesc Kubuntu sa faca update la KDE Plasma 5.17.0 are niste features interesante, din cate am citit Kubuntu pastreaza sincronizarea cu ultima versiune de Ubuntu, pe cand distributia KDE Neon pastreaza sincronizarea cu ultima versiune de KDE Plasma. In Kubuntu am actualizat repositories de pachete cu cele de continous integration in speranta ca o sa am ultimele update-uri implicit ultima versiune de KDE Plasma, desi nu e recomandat acest repository de pachete fiindca distributia se poate sa fie unstable.

N-am inteles niciodata care este diferenta dintre ubuntu si Kubuntu, dupa cum folosesc si ce-mi trebuie nu vad vreo diferenta.

Diferenta intre Ubuntu si Kubuntu este urmatoarea Kubuntu are ca si manager de ferestre KDE, cunosc persoane care zic ca Windows ar trebui sa se inspire de la Kubuntu pe usability UI.

Doar atat, eu si pe ubuntu puteam sa instalez interfata de KDE.

Imi place ca arata curat si minimalist - ai idee cat memorie mananca?
Btw, daca-ti plac Window Manager’s aratoase ar trebuie sa arunci o privire peste Moksha. Il experimentez de vreo 6 luni pe Bodhi Linux si arata superb - dar si papa vreo 1.5-2gb. :grinning: