Kicking Off the New Year with New Droplet Plans

Dacă nu aveai VPS pe DO, acum ai un motiv foarte bun: droplet-ul de $5 a primit un upgrade, transformându-l într-o opțiune demnă de luat în seamă pentru proiecte mici/medii sau teste: 1Gb RAM și 25Gb spațiu.

Pentru cei ce aveau deja cont, am o veste bună și una rea. Aia bună este că primiți mai mult pentru aceiași bani (cam dublu din planul vechi). Aia rea este că trebuie să opriți droplet-ul și să-i faceți upgrade manual (5-10 minute de downtime).

Pe lânga asta, a apărut un plan flexibil de $15, unde poți alege 1-3 Gb RAM și 1-3 CPU, iar în curând vor introduce taxarea la secundă.

7 Likes

Cum functioneaza taxarea pentru “load balancing”? Vad ca este tarif lunar si unul orar, se taxeaza orar pentru cat functioneaza dropletul dar nu mai mult de 20$? Nu este foarte clar din ce au pe site.

How do I choose between monthly and hourly billing?
You don’t have to choose between hourly and monthly billing. You will be billed hourly for each Droplet until it reaches its monthly cap, e.g. $10/month for a 1GB Droplet. The monthly cap equals the hourly rate for running the Droplet continuously for 28 days (672 hours). Calculating the cap this way allows you to be certain of the maximum amount you’ll pay each month without needing to account for differences in the length of the month.

1 Like

Mă gândesc că, dacă ai floating ip, poți crea o mașină nouă dintr-un snapshot și atribui ei ip-ul, evitând power off.

Damn. Thanks.

Da, scrie pe pagina pusa de George mai sus. Ar fi un cost de 0.05$GB/luna in modul asta.

Apropo, voi cu ce platiti la DO? Mi-am schimbat cardul luna trecuta si nu m-au lasat sa-l atasez pentru ca este card de debit si nu de credit. Sunt eu mai special sau platiti toti cu paypal?

1 Like

Deschide ticket și spune-le situația, îți vor accepta manual utilizarea cardului.

2 Likes

Am făcut upgrade la 2Gb RAM pentru DevForum. Nu aș zice că văd vreo diferență de performanță :smiley:

Ca idee, a durat vreo 20 minute upgrade-ul.

1 Like

Ai folosit 1GB RAM și 1 vCPU pentru DevForum? Știu ca platforma cerea 2GB RAM, parcă.

Nu sunt atât de priceput și vă întreb, de ce aș cumpăra de la DigitalOcean și nu de la OVH? Oferă ceva în plus?

offtopic
Dupa update am observat asta
image

Nice; rămân totuși la Vultr și Linode.