La ce perioada facturati clientii? 30 de zile e o norma?

Depinde de client:

  • la clienti hourly, emit factura in ultima zi a lunii cu net-15/30 (in functie de cum am negociat cu clientul). Unii asteapta pana in ultima zi (sau sa ii bat eu la cap), altii platesc factura dupa 2-3 zile.
  • la clienti project based, cer un avans (10%) si apoi restul esalonat, in functie de milestones.

Din cate stiu, net 30 e destul de standard, dar unele firme practica chiar net 60 sau net 90 (deci platesc facturile dupa 90 de zile).

chiar s-a oferit sa plateasca in avans, dar nu mi se pare logic…daca nu vor sa plateasca mai repede de 30 de zile, de ce ar vrea sa plateasca in avans? si devine mai omplicat cu plata in avans, nu vreau sa fac si mai multe calcule

Nu vor să plătească mai rapid fiindcă ei au un contabil care decide ce când cum se plateste, aproba și din ce bani. De multe ori trebuie sa ceară bani de la compania mamă din SUA/China/Japonia… , să facă conversie cu curs valutar negociat ca să te plătească din Germania de exemplu. Dacă ești la intermediar mai fac și ei tot dansul cu contabilitatea. La corporatie foarte mare exista si preturi de transfer intre departemente. Nu te poate plăti din bani pentru care n-are justificare să ceară aprobări. Dar nu e o problemă să dai factura de avans, să o aprobe și să plătească factura aia.

1 Like

daca e un proiect de mai multe luni… e putin riscant sa facturezi la final.
nu am vazut pana acum proiect care sa nu se poate imparti in livrabile / milestone-uri macar lunare in baza carora sa se poata factura.