Lag in Ubuntu - Drivere

Salut ! Incerc de ceva timp sa migrez complet pe linux, doar ca am o problema care ma face sa ma razgandesc. Dupa instalarea SO-ului (ubuntu), totul se misca destul de laggy. Senzatia aia de drivere neinstalate. Am verificat, driverul pentru placa video dedicata (nvidia) este instalat, dar pentru cea integrata… nimic. Si e putin dubios, pentru ca, asa cum probabil stiti, pe Windows, placa video integrata functioneaza default, iar cand sunt sarcini mai hard intra cea dedicata.

A mai intampinat cineva problema asta ?

Multumesc !

2 Likes

Mulțumesc, dar asta nu mă ajută. Am incercat toate modalitățile găsite pe net’ și nimic.

http://www.catb.org/esr/faqs/smart-questions.html

1 Like

Ce ți se pare că am greșit în întrebarea pe care am pus-o?

1. incearca si varianta asta: https://ubuntu-mate.org/
  2. ce hardware ai si cum mai concret se manifesta problema?
  3. cum si ce ai instalat?

altfel, prezinti o problema nespecifica la care e greu sa primesti un raspuns util

3 Likes

Multumesc pentru raspuns ! As fi vrut sa raman totusi pe Ubuntu.

Hardware: un laptop cu procesor Intel Core i5-8265U si 8GB ram. Pe langa toate astea, laptop-ul are si o placa video dedicata (nVidia GeForce MX110).

Am instalat Ubuntu clean, fara nimic special. Dupa instalare am verificat daca placa video este instalata, dar am gasit doar driver-ul placii video de la nVidia.

Pentru a vedea ce placa video folosesti in momentul asta: sudo prime-select query.

Pentru a schimba placa video: sudo prime-select intel, sudo prime-select nvidia.

1 Like

Ubuntu Mate este Ubuntu, asa cum Windows 10 este tot Windows.

Nu mai stiu daca in momentul de fata Ubuntu vine tot cu Unity sau a trecut inapoi la Gnome, dar stiu doar ca Gnome nu este cel mai `prietenos’ dpdv al fluentei lui.

Fie merge, fie nu. Daca instalezi Ubuntu, vine out of the box cu drivere si tot tacamul pentru un sistem complet, indiferent de hardware. Ce driver ai instalat pentru nvidia, nouveau sau cel proprietary (repo? binary?)

Dual GPU a fost si inca este un subiect mai sensibil pe sistemele de operare GNU/Linux.

Nota, prime-select functioneaza in cazul Bumblebee/Nvidia Prime, nu si in cazul in care folosesti exclusiv GPU dedicat.

In alta ordine de idei, ca alternativa iti pot recomanda Pop!_OS, a fost o discutie mai demult pe tema asta unde am exprimat cateva cuvinte despre el. Are si support de hybrid GPU, dar si selectie individuala.

1 Like

ubuntu mate este ubuntu cu alta interfata decat cea standard.
eu o prefer si pt ergonomie / aspect, dar si pentru ca e ce a mai light si se misca f bine.

in rest, orice poti face in ubuntu standard poti face si in ubuntu mate.
daca gasesti un tutorial sau un pachet pentru instalat… functioneaza identic.

2 Likes

Va multumesc pentru raspunsuri !

Am incercat toate variantele.

Am incercat in trecut si cu alte distributii, dar rezultatul este acelasi. Mentionez ca pe Windows n-am probleme, totul se misca super fluent.

Cel mai probabil e legat de driverul placii video.

Naiba stie de ce trebuie sa faca linux-ul asa, am patit o faza de-asta pana si cu serverul unui cluster pentru calcule, imagineaza-ti ceva dual-procesor, fiecare procesor avand tspe core-uri, cu o gramada nesimtita de RAM, etc.
Chiar nu pot sa faca niste drivere default decente sa se miste ok?

2 Likes