Laptop mac pentru un programator

Avand in vedere ca acest forum m-a ajutat sa imi cumpar un monitor , zic sa incerc si cu un laptop.

Vreau sa imi iau un laptop Mac (pentru acasa), dar pe care vreau sa

  • pot face dezvoltarea software (la modul serios): mai o masina virtuala(php,etc) , mai nodejs, mai un PHPStorm
  • sa ma tine vreo 5 ani in casa ca accesoriu IT
  • sa pot vedea un film (platit bineinteles :slight_smile: )

Intrebari

  • Ce imi recomandati?
  • Ce probleme sa evit (de exemplu, pare dubios cum ca ar exista tastatura RO)?
  • De unde sa cumpar (service, garantie,etc)?
  • E rezistent? - am copii

p.s.

  • ultimul mac avut a fost prin '99 (https://en.wikipedia.org/wiki/IMac_G3) si de atunci am fost utilizator de Windows, iar la birou voi folosi tot Windows (w8)…
  • nu am buget maxim - ca ma bag la rate daca e cazul :smile:

Cauți varianta cu maximum de RAM (adică 16Gb). Iar de aici încolo nu ai foarte multe opțiuni.

Dacă nu te deranjează tastatura în germană, ai putea lua de pe olx cam la jumătate din prețul ăla…

1 Like

De acord cu @iamntz ca trebuie inceput de la maxim de ram. As adauga si “musai ssd” pentru o viteza decenta. Eu folosesc spre exemplu un macbook pro de acum 3 ani, si are specs tehnice f bune inca, faptul ca cele noi au procesor mai bun nu e o mare smecherie dpdv al necesitatilor de programare.

Daca bugetul e o constrangere, uita-te la cele de 13 inci in loc de 15, o sa castigi putina marja de manevra.

1 Like

revin cu o idee low-cost: daca il folosesti acasa nu mai bine iti tunezi la maxim un mac mini si il conectezi la un monitor mare?

1 Like

@iamntz: la emag nu prea vad cu 16Gb. Sunt foarte adicted cu tastatura. Din pacate acum 3 luni am schimbat layoutul la tastura dupa vreo 10 ani (nu am gasit L-shape enter) si inca nu m-am obisnuit (cu greu gasest tasta |).

@tekkie:

  • desi il folosesc acasa … o sa vreau sa il iau dupa mine in plecari (pentru interventii). Plus ca si prin casa, il mai vrei si stand pe canapea. Totusi ma bucur ca l-ai recomandat ca ma tot gandesc sa cumpar unul second pentru copii - http://olx.ro/oferta/mac-mini-ID4fcTE.html#8e7664ebc0 (pacat ca nu am scuter)/
  • pentru acasa cred 13" e suficient. Un punct in plus la buget (la birou am monitor de 27" asa ca orice ar fi o sa fie diferenta)

Pana acum inteleg: Macbook pro, 16Gb, 13". Cautarea continua.

Observ că au schimbat produsele am actualizat linkul cu cel care momentan nu mai e pe stoc.

De 13" cu 16Gb vei avea de căutat, pentru că nu prea există variantă stock (este doar extraopțiune și vei ajunge la preț la fel ca unul de 15" fără i7, fără placă video mai performantă și va dura cam o lună pentru livrare).

MBP Retina de 15’’ ar fi cea mai bună opțiune.

Arata bine, nu zic: http://www.istyle.eu/ro/mac/apple-macbook-pro/macbook-pro-15-retina-quad-core-i7-2-2ghz-16gb-256gb-ssd-intel-iris-2.html. Dar eu plecasem de la suma extra-psihologica “peste 50 mil”, si vad suma ninja-psihologica: “peste 100”.

Cred ca o sa fac ca Greciei, o sa cer la UE un imprumut.

Din pacate singurul mac sub 5000 lei e mac mini si nu e ce vrei tu dar sunt destul de bune.

Il poti lua SH daca gasesti, in general sunt destul de fiabile dar ar trebui sa fii atent. La cel pe care l-am avut eu inainte de cel curent s-a facut un program de schimbare de placa de baza pentru ca ceda pasta de pe chipul grafic (early 2011 cred cu chipset radeon).
Primul macbook pro pe care l-am luat prin 2011 inca merge brici si e la un prieten. L-am resuscitat cu un ssd totusi.

Aici depinde de bugetul tau.
Ca experienta personala, eu le-am cumparat mereu de la Noumax.

Pe OLX găsești mac book pro de 15, cu 16gb RAM și ssd de 256 la ~7000 lei. Sunt șanse minime să primești factură și șanse destul de serioase ca tastatura să fie mai… exotică (i.e. fraceză, germană)

@Catalin_Banu: Mac Book Pro de 15 este la reducere azi, 9500 lei (vs 10500 lei în mod normal).