Laptop programare începători - recomandare

Salutare, tuturor!
Mă puteți ajuta vă rog, cu câteva sfaturi legate de laptopul pe care ar trebui să-l cumpăr pentru un începător în programare?
Bugetul ar fi +/- 3000 lei.
La ce specificații ar trebui să fiu atent sau ce brand preferați voi?
Dacă-i ok cu admin-ul, îmi puteți recomanda modelul exact?
Vă mulțumesc mult!

depinde de programare. Pentru HTML si JavaScript, daca ai telefon mobil de 150$ si-l conectezi la un TV si o tastatura, nu-ti trebuie mai mult.
Pe “vremea mea” n-aveam internet, mai tarziu meargeam in internet cafe-uri, cumparam CD-uri cu carti si erau cam scumpuletze. Iar pe AMD-ul meu 5x86 :shinto_shrine: l-as fi protejat cu viata mea

2 Likes

Cred că depinde de fiecare. Eu aș fi atent, în ordine, la:

  1. ecran
  2. tastatură
  3. restul

Dacă ar fi cineva care ar folosi multe mașini virtuale simultan, s-ar uita la RAM și CPU.

1 Like

Salutare,

Sa zicem ca laptopul ar trebuii sa te tina cam 2 ani-ish. Acum esti incepator, dar in 2 ani s-ar putea sa aprinzi vm-uri si containere docker intr-o veselie. In acei 2 ani o sa trebuiasca sa te uiti des la acel monitor si tastatura sigur o sa o tocesti pana atunci.

Deci, in ordine prioritatile ar fi asa:

  1. Monitor
  2. Tastatura
  3. Macar 16Gb Ram si un procesor cu virtualizare

E mai greu la bugetul tau sa le nimeresti pe toate. Am vazut ca Asus Zenbook are un echilibru destul de fain. E overall decent si cred ca merita o privire; pentru un incepator e super ok.

1 Like

Vă mulțumesc pentru sfaturi!

“Macar 16Gb Ram si un procesor cu virtualizare”.

Speram să fie de ajuns 8GB. Ăsta e RAM-ul care se încadrează în bugetul meu.
i5 (gen 8) e procesorul la care mă uit. Ce înseamnă virtualizare?

Mulțumesc!

La astea două mă uit acum:

Mulțumesc!

Masini virtuale. Adica rulezi alte sisteme de operare sub cel instalat pe calculatorul tau folosind o tehnologie numita virtualizare. Vei avea nevoie la un moment dat, de exemplu pentru a rula un server Linux pentru teste.

1 Like

Am înțeles. Mulțumesc!

Mulțumesc!

Pentru invatat… chiar ai nevoie de laptop? Daca poti invata/lucra intr-o singura locatie, iesi mai bine cu un desktop.

1 Like

Intri pe OLX si iti iei un Lenovo Thinkpad T sau L modelul >450 (ex: T460, T470, T480 sau L470, etc) pe astea le gasesti intre 1000 si 4000 de lei, in functie de vechime/configuratie, la 3000 si ceva gasesti T480 i5 generatia 8, 16 gb de ram si SSD. Poti totusi sa iei ceva cu un i5 7200/i5 6300 care costa intre 1000 si 2000 de lei cu 8 gb de ram si ssd, mai bagi inca 8 si aia a fost.

Se racesc mai bine, au carcasa super solida, le poti conecta la un docking station (150 de lei pe OLX), bateria tine mult, au multe avantaje.

Totusi daca vrei ceva nou filtreaza sa ai ryzen 5 2500u sau i5 8xxx sau i7 8xxx, ssd, full hd, minim 8 gb de ram. De exemplu astea nu sunt rele, doar ca au carcasa cam slabe si putin ram:

  1. https://altex.ro/laptop-lenovo-v330-14ikb-intel-core-i7-8550u-pana-la-4ghz-14-full-hd-8gb-ssd-256gb-intel-uhd-graphics-620-windows-10-pro/cpd/LAP81B0004WRI/

  2. https://altex.ro/laptop-asus-vivobook-s510uf-bq049-intelr-coretm-i5-8250u-pana-la-3-4ghz-15-6-full-hd-8gb-ssd-256gb-nvidia-geforce-mx130-2gb-endless/cpd/LAPS510UFBQ049/

Si alte,e ca asta, oricum nu arunca banii aiurea, mai bine iei un SH decent si restul de bani ii bagi in niste cursuri online decente si cafea :wink:

2 Likes

Eu nu m-aş arunca la un laptop SH, fie el şi Thinkpad, din motive de baterie. O baterie veche sau una înlocuită nu va ţine niciodată cât una originală. Acum juma’ de an am cumpărat o baterie de Thinkpad pe care scrie că e originală şi ghici ce, deja i-a scăzut capacitatea la 80%.

1 Like

Trebuie musai laptop? Este mobilitatea importantă? Dacă nu, poate un mini-pc ar fi o soluție bunicică (ușor upgradabil RAM și SSD, ușor de schimbat monitorul sau conectat mai multe monitoare, ușor de schimbat tastatură și mouse etc)

2 Likes

Gasesti laptop-uri destul de bune pe olx in 3000 de lei, in special Dell Lattitude, Lenovo Thinkpad sau HP Elitebook de la firme care au facut upgrade la ceva mai bun. Ia-ti laptop-uri SH din gama premium-business, diferenta e foarte mare la calitatea constructiei fata de ce gasesti la laptop-urile normale. In plus majoritatea laptop-urilor business au suport pentru docking station-uri cu thunderbolt, laptop-urile normale nu au, sa nu mai zic nimic de licenta Enterprise/Professional la Windows 10 legata de laptop.

Minimul pe care ti-l recomand e 16Gb RAM (DDR3 sau 4), un SSD de 250Gb (preferabil NVMe), un core i5 generatia a 8-a sau similar (Amd Ryzen 2700U la AMD sau mai bun) si un ecran full hd. Placa video nu prea conteaza. Diagonala optima in opinia mea e de 14 inch.

La RAM cu 16Gb esti intr-o zona confortabila, 8 Gb de memorie poti consuma doar deschizand tab-uri cand te documentezi, daca mai pui si un IDE gen IntelliJ care mananca din start 4-5gb ca sa mearga decent nu e de ajuns.

Daca vrei sa iei laptop-ul in rate si nu poti lua SH sau SH sigilat (de la bisnitari pe olx) atunci cea mai buna optiune a ta e sa iti iei ceva laptop de gaming sau PC.

De exemplu asa ceva e foarte ok :



1 Like

Va multumesc tuturor, inca o data, pentru toate sfaturile!

Acum ma uit pe astea de pe OLX. Nu inteleg cum de as putea avea incredere pe spusele lor. Ale vanzatorilor.

Nu poti sa ai incredere in spusele lor, daca gasesti ceva similar in orasul tau, te duci, te uiti, verifici laptop-ul si il iei sau nu. Laptop-urile din gama business au garantie direct de la producator, verifici service tag-ul pe site-ul producatorului.

1 Like

Deci vanzatorii astia sunt de evitat pana la urma, corect? Eu stau la tara. N-am asa ceva pe aici. Laptopuri SH. Bine as putea face un drum la oras, daca ar fi nevoie.

Claudiu, te rog frumos, mi-ai putea recomanda ceva acceptabil la pret? Sunt in ceata totala cand vine vorba de pc. La desktop te referi, nu?

Firmele astea de care pomenesti, care-si vand laptopurile pentru ca fac upgrade, unde le-as putea gasi? Lucreaza cu reselleri?