Laptop programare începători - recomandare

Multumesc pentru raspuns!
Cum as putea sa am incredere insa, in vanzatorii de pe OLX? N-au niciun fel de rating, recomandari.

Poți sa te uit aici pt mini pc-uri. Deși nu sunt la fel de portabile ca laptop-ul. Da, sunt mici si poti sa le iei in mana, dar tot ai nevoie de un monitor. Daca ești pe tren, de exemplu nu ai ce face cu el. Poti sa comanzi online si iti livrează la poarta.

Personal iți sugerez sa iți iei un laptop care are un procesor i5 sau i7, 8gb ram și de preferat un ssd. Chiar dacă are hdd, poți sa îl schimbi cu un ssd. Mai târziu poți sa pui mai mult ram. Nu ai nevoie de placa video dedicata pt frontend. Si nici de virtualizare. Ar fi bine sa alegi unul cu ecran de minim 15.6 inchi.

Instaleaza-ti un editor mai sănătos cum ar fi Visual Studio code, un browser (Chrome, Firefox) si spor la treaba. Cat despre OLX, cum iți este norocul.

1 Like

Multumesc mult!

Doar o precizare de ordin practic. Daca bugetul permite orienteaza-te de la inceput spre un sistem cu ssd. Adaugarea unui ssd ulterior presupune desfacerea laptopului iar multe se fac destul de incapsulate. Am intalnit situatii in care dupa schimbarea discului laptopul era desfacut vizibil, prezenta zgarieturi si nu mai era asa legat ca inainte. Operatia asta e bine sa o faci la laptopuri mai vechi nu la cele noi.

1 Like

Altă chestie utilă (pe care o apreciez la Thinkpad) este să permită să ai un SSD pe mSATA şi un HDD normal pe SATA. SSD-urile sunt foarte rapide, dar dacă vrei să şi ţii ceva fişiere video/audio pe el, sunt neîncăpătoare.

2 Likes

Ce zici tu este corect. Dar, pt a tine costul mai jos, am vazut ca cele mai multe laptop-uri vin cu hdd.

Laptopul meu a venit si cu suport mSata

1 Like

Eu mi-am luat un Intel Nuc și-s mulțumit de el. Poate găsești în listă ceva în bugetul tău.