Laravel 4 or Laravel 5?

Salut!

Cred ca multi suntem in situatia respectiva, navigand ultimele saptamani in jurul laracast am aflat mai multe despre noua versiune a iubitului framework, dilema vietii: se merita sa migrezi pe ultima versiune ? Cat de mult timp ar lua sa duci proiectul ? Cat de repede se va dezvolta comunitatea pentru 5 (tutorials, topics) ?

Voi ce faceti ?

Nici nu ma gandesc sa migrez aplicatiile de pe 4.2. O sa incep proiectele noi pe 5 dar e prea multa bataie de cap sa fac upgrade.

Laravel 5 sigur, migrarea nu este chiar asa de usoara pe cat spera Taylor.

Nu uitati ca o sa aveti si probleme cu dependentele, momentan aproape nici o librarie nu a migrat spre publish-ingul din laravel 5.

Să vezi ce interesant e să migrezi de la L3
Oricum, depinde mult de cum e scrisă aplicația și de ce vrei de la migrarea asta. Poți foarte bine să adaugi câteva namespace-uri și ceva import-uri și e gata migrarea. :smile:
Singura problemă majoră acum e cu bibliotecile.

1 Like

Intr-adevar, cred ca asta este unul dintre cele mai importante aspecte.

Depinde ce intelegi prin migrare. Nu am lucrat pe proiecte in Laravel 4 , insa in Laravel 5 sunt cateva chestii care se fac un pic altfel (cum ar fi injectionul de FormRequest). Eu cred ca degeaba il faci sa functioneze in laravel5 daca nu e facut in spiritul lui (valabil pentru orice librarie)

Nu am prea mare experienta in Laravel, asa ca don’t shoot daca gresesc

E mereu dificil sa faci upgrade la framework pentru un proiect vechi. Insa proiectele noi merita lucrate in L5. E greu de spus ce sa faci pentru un proiect random in versiunea veche.
Eu nu am utilizat Laravel pana acum si abia am asteptat sa apara 5-ul. Sunt super entuziast cu privire la noua jucarie. Am reusit sa pun Homestead. O sa incep si eu primul proiect personal in care planuiesc sa fac TDD… Abia astept.

Ca regulă generală, pentru proiectele stabile, nu are rost schimbarea doar de dragul schimbării, mai ales dacă totul funcţionează bine şi este stabil.
Însă pentru proiectele noi, de obicei le încep cu ultima versiune disponibilă a framework-ului/tool-urilor la momentul respectiv.

3 Likes