Laravel CMS recomandare

salut!

ma intereseaza un cms construit peste Laravel care sa te lase sa creezi tipuri custom.de continut. ca la drupal, WP.

Vreau sa pot face asta din admin.
ex: as vrea sa pot creea un nou tip de continut de tip invitat, care sa aiba Nume, Descriere, o poza etc…

Intreb aici pt ca le am incercat pe primele 2 si nu sunt ce trebuie.
october cms merge pe ideea ca dai copy paste la html. ceea ce nu e ok pt o persoana non-tehnica.

asgard are un singur tip.de continut pagina si ca sa il modifici pe acela e nevoie sa creezi un modul nou.

urmatorul de incercat ar fi PyroCMS.

dar nu vreau sa le iau chiar pe toate la rand…

De ce musai Laravel și de ce nu WordPress?

Sunt interesat de subiect, motivele mele sunt economice:

  • Laravel este perceput ca o alternativa mai buna comparativ cu WordPress (perspectiva clientului)
  • Laravel “billable hour” este mult mai ridicat decat WP (in piata in care activez)
  • proiectele in Laravel au o durata mai lunga de dezvoltare (more income), clientul nu ne mai spune “but isn’t there a plugin for that?!?”
  • in RO sunt multi programatori php care nu mai vor WP si prefera sa lucreze in Laravel

Intr-o perioada am cautat persoane care sa stie sau sa invete CraftCMS, pt. ca este scris in nush ce framework, multi n-au fost prea incantati. Ca si plus pt. Laravel, LaraCasts este o resursa foarte buna de material de studiu.

5 Likes

Salut,

Recomandarea mea este acest :
repository , poti vedea cum arata proiectul creatorului vizitand :
channel , uneori il poti prinde online si vorbii c u el.
Concluzia cred ca o poti gasi citind acest articol :
, am vazut ca vor sa inbunatateasca componente, pachete pentru a combina wordpress cu laravel anul acesta…

As avea nevoie de un CMS la care sa imi fie usor sa fac modificari in cod, si as prefera sa fie cod scris OOP.
Laravel stiu deja, cu WP am facut 2 integrari, si nu mi-a placut sa fac modificari in cod.

Pare bun CraftCMS, dar e facut in Yii. O sa ma mai joc un pic cu cele facute in Laravel.
Multumesc!

Am gasit un alt thread, tot pe forumul asta.
Voyager sigur are ce vreau eu, si anume crearea de content-type custom.
Poate si backpack. Pe astea 2 o sa le incerc. Revin cu feedback.

2 Likes

Nu am putut sa le incerc, pt ca nu am versiunea necesara de php.
Cere 5.6.4, si maximul pe care il ai pe shared hosting e 5.6.2
Nu pot sa cumpar VPS pt ca ambii clienti au deja hostingul cumparat.
Asa ca o sa incerc altceva.
Mare pacat, pt ca amandoua mi-au placut, iar Voyager am vazut in video ca are exact ce imi trebuie mie.

Pana la urma am testat voyager pe local. E lux. Are tot ce iti poti dori de la un admin.
O sa incerc si backpack-ul colegului nostru de pe forum :stuck_out_tongue:

2 Likes

Uitate si la asta

http://canvas.toddaustin.io/

1 Like