Laravel Custom Vs Aimeos pentru Rest Api-uri

Salut, am urmatoarea dilema asa ca fac apel la Experienta voastra : cum se descurca Laravel Vs Aimeos(versiunea laravel) Vs Wocommerce cu comunicarea api-urilor externe precum Amazon?

Recent m-am gandit la un posibil proiect personal mai exact un magazin online, in prima instanta m-am gandit la woocommerce ca na ar fi trebuii sa fie un magazin mic.
Apoi ca si conditie extra m-am gandit sa folosesc api-ul celor de la Amazon, plus inca unul.
Ma gandesc ca woocomerce va avea ceva probleme cand se va ajunge la un numar de produse, vizualizari etc, deci daca proiectul va creste in viitoare probabil v-a trebuie sa il refac.
Nu am lucrat Aimeos deci ar fi super daca imi poate spune cineva cum este acest cms.

Câte mii de produse estimezi că vei avea dacă te sperie performanța la acest moment?

1 Like

Eu stiu ca wordpress are o limita de 10.000 de produse sau un numar apropiate. Ideea e ca nu as vrea ca peste ceva timp sa refac proiectul, in general multi spun ca wordpress nu e pentru ceva custom. Nu cred ca e vorba doar de performanta ci si de … cat de customizabil e… si chiar cica nu ar fi sau e foarte greu.

Daca este proiect pesonal nu cred ca ar trebui sa te intereseze limita de produse. Just do it si vezi ce iese.

Crede-mă, dacă afacerea respectivă va ajunge în punctul în care vei avea listate 10k produse, atunci faptul că trebuie să schimbi soluția tehnică este ultima ta „problemă”. :smiley:

1 Like

nu exista o limita setata in cod pentru vreo platforma de ecommerce.
limitarea de care te lovesti este cea de hosting. mai exact de raportul cost-performanta.
ce buget ai lunar pt hosting?

Momentan sa vad cum merge, gen o luna doua dupa ma decid daca investesc intr-un vps.