Learning React: Atributul key={}

Publicat la https://blogs.devforum.ro/learning-react-atributul-key/

Mă tot gândeam: cum ar fi să scriu câte un articol despre lucrurile de care m-am lovit învățând React? Prin urmare, ăsta este primul post. Dacă or mai veni altele sau nu… vedem. Atunci când randezi un element într-un loop (map, forEach), este recomandat să îi adaugi acelui element un atribut numit key. Acesta nu…

14 Likes

Foarte bun write-up! Semi-on-topic, as spune si ca este perfect valabil si pentru atributul key din v-for in Vue.

1 Like

E bine de știut; cel mai probabil după ce termin cu react la proiectul ăsta voi scrie același UI și în Vue. :smiley:

1 Like

Imi place mult sa lucrez cu underscore si lodash, chiar iti face viata mai usoara.

1 Like

Plus plus pentru underscore. Mare inventie. Cred ca prin 2012 am luat contact cu el.
Legat de ce zice @iamntz cu acel key, iata cum tin eu minte ce sa verific in documentatie. Stiu ca la o iterare React vrea sa transpuna usor in virtual dom elementele mele, ca sa le repicteze doar pe cele care s-au schimbat. Asadar acel key eu il vad ca un ID de html (dom) normal. Acuma intervine problema in interatie: am sau nu ceva unic gata preparat de care sa ma leg? Evident daca iterez pe ceva care are id propriu il folosesc pe acela. Ca si regula, imi place sa adaug un prefix specific elementului care contine iteratia (lista de facturi? key={'factura_' + index}). E util in cazul in care refolosesc acea componenta pe o pagina unde mai are cineva o treaba cu key.

3 Likes