Licenta windows 7?

Vreau sa folosesc Windows 7 toata viata. Nu vreau sa folosesc Windows 8.1/10 datorita incompatibilitatii cu anumite programe pe care nu le pot inlocui cu altceva.

Care ar fi cel mai ieftin mod de a cumpara licenta pentru Windows 7?
Se pare ca nu a ajuns tehnologia atat de avansata incat sa poti intra pe un site, sa introduci datele cardului si activezi Windows-ul pe care-l ai deja instalat (trial). Sau au fost ocupati cei de la microsoft cu chestii cu adevarat importante cum ar fi interfata Metro.
Pe emag/evomag am vazut ca-s doar DVD-uri ce pot fi cumparate doar impreuna cu un PC (OEM) si ceva versiune de legalizare (GGK) care nu stiu exact ce face si e cam scump. http://www.evomag.ro/SOFTWARE-Sisteme-operare-PC/Microsoft-Windows-7-Professional-Kit-Legalizare-GGK-48522.html

Nu vreau sa comand DVD-uri de pe site-uri din afara. Mi se pare prea complicat.

Eu am luat licența de W7 Pro de pe amazon. Dacă ai mai cumpărat de pe un amazon (oricare din ele), procedura de cumpărare este chiar mai simplă și mai rapidă decât la orice magazin din Ro.

În 2009, când l-am luat, costa cu vreo 400 lei mai puțin decât la magazinele românești.


De curiozitate, ce programe sunt incompatibile?

1 Like

in general, sistemul de operare windows are o durata medie de viata de pana la 4 ani (dupa 4 ani ori e depasit, ori nu se mai ofera suport pentru el.
cel mai usor de comandat in ro e sa suni direct la microsoft romania (google) si sa ii intrebi de unde poti achizitiona online o licenta de win 7 (oem sau ce ai tu nevoie)
au asistenta gratuita prin telefon si te ghideaza ei (si oricine cu probleme windows, atata timp cat are licenta primeste suport gratuit online sau prin telefon)

1 Like

Windows 7 nu mai poti sa iei (de la Microsoft cel putin) pentru ca este “end of sales” de la sfarsitul lui 2013 (http://windows.microsoft.com/en-us/windows/lifecycle).
Poti sa cumperi o licenta OEM, dar asta e valabila doar pe sistemul cu care ai cumparat-o.
Windows 8.1 se poate cumpara de la MS

1 Like

http://www.emag.ro/search/windows

eu am cumparat de pe emag, dupa ec am incercat direct de la MS si ma puneau sa pun datele firmei in campul de adresa or some shit like that.

Dacă îmi aduc aminte bine, s-a schimbat modul de licențiere OEM, dar nu știu dacă la W7 sau la W8, în sensul că licența nu mai e legată de hardware.

@iamntz
OEM vine in mai multe “arome” la Microsoft, denumite oficial System Builder Licenses. Windows 8 (fara .1) putea fi achizitionat ca Pesonal Use License, care in mare era o licenta OEM care nu e legata de hardware ci de integrator (inclusiv persoana fizica, daca ti-ai construit computerul singur).

Mai multe explicatii despre haosul cu licentarea aici. TL;DR version direct la Microsoft.

@space licentele GGK sunt licente de legalizare (ai instalat o copie “not genuine” de windows pe pc, vrei sa intri in legalitate, asa ca iti iei o licenta GGK. O licenta GGK e un pic mai ieftina decat un FPP - retail, la cutie - dar mai scumpa decat una OEM; dupa ce ai activat o licenta GGK/OEM pe un computer este legata de acel computer, nu este transmisibila). Licentele FPP (retail), indiferent de versiunea de Windows, sunt transmisibile, dar sunt si cele mai scumpe.

4 Likes

Eu mi-am luat W7 de pe software-deals.ro cu 300 Lei, in comparatie cu alte surse e cel mai ieftin, si poate fi descarcat direct de pe pagina lor.

Acel windows 7 de pe software-deals.ro e original? Am vrut sa cumpar de pe acel site dar nu stiu daca e modificat sau nu acel windows.

Bună ziua,

Windows-ul este original, îl descărcați direct de pe serverele Microsoft.

Cu stimă

1 Like