Licenta Windows Server

Ce tip de licenta ar fi indicata pentru un windows server (VPS) pe care vreau sa dau acces mai multor utilizatori pe anumite aplicatii prin Remote App sau Remote Desktop?
Mai exact - am o aplicatie desktop, pe windows si doresc sa poata fi accesata fara ca utilizatorul sa o instaleze pe calculatorul lui. Am vazut oferte de licente Windows Server 2019 la toate preturile posibile (incepand cu 300 de lei pana la 4500 lei) - OEM, OEI, Server Standard 16 core, etc.

Daca aplicatia n-are grafica sau un API foarte specific Windows-ului poti sa il faci cu linux si VM-uri mai mici.

Aplicatia ruleaza doar pe Windows, are interfata grafica.

Nu sunt un expert dar cred ca pentru masini virtuale ai nevoie de o licenta de Windows Server Datacenter. Intreaba un distribuitor local de servicii Microsoft pentru asta.

PS: Nefericita alegere a platformei pentru o aplicatie care ruleaza cloud :see_no_evil:. Pe viitor orienteaza-te la aplicatii care ruleaza pe Linux, vei evita o multime de probleme de stabilitate si securitate. Nu vreau sa starnesc un flame dar chestiile serioase in cloud NU se fac pe Windows :man_shrugging:

O licenta Windows Server (parca era in functie de cate cores ai, nu mai stiu cum se calcula in VM)
+
cate o licenta speciala pentru fiecare client License your RDS deployment with client access licenses (CALs) | Microsoft Learn

1 Like

Nefericita alegere a platformei pentru o aplicatie care ruleaza cloud :see_no_evil:. Pe viitor orienteaza-te la aplicatii care ruleaza pe Linux, vei evita o multime de probleme de stabilitate si securitate. Nu vreau sa starnesc un flame dar chestiile serioase in cloud NU se fac pe Windows :man_shrugging:

Asa e, dar e o aplicatie ‘legacy’ cu multe ore de lucru consumate. La momentul realizarii ei cloud-ul nu exista nici macar ca si concept.

1 Like

Ai putea utiliza Welcome to your Windows 365 Cloud PC | Windows 365 (microsoft.com) cu un domain server pe azure controlat de tine.

VPS-urile pe Windows sunt complicate, licenta e pe core-uri/procesoare din cate imi amintesc.

28 euro pe luna

1 Like

Pe hardware-ul tau dacă oferi acces Remote Desktop ai nevoie de CAL: https://www.microsoft.com/en-us/licensing/product-licensing/client-access-license

Daca e hardware-ul unui furnizor, la el în data center, el are un contract SPLA cu Microsoft și îți oferă ție SAL: https://www.microsoft.com/en-us/licensing/licensing-programs/spla-program

Licențele retail, cumpărate de tine, nu pot fi folosite in cloud/pe alt hardware decât cel in proprietatea ta.

1 Like

Azure Virtual Desktop ar putea fi o soluție - multi session experience for end users

Ar fi o solutie sa foloseasca Wine cu aplicatia sa pe Linux?

Nu pentru ca cel mai probabil are nevoie de Remote Desktop Services care nu functioneaza decat pe Windows Server.
:man_shrugging:

1 Like