Limitari API GMaps

Salut,

Dupa muuuulta vreme am fost nevoit sa lucrez din nou cu google maps si am ramas in urma.
Din cate vad au aparut cateva limitari la serviciile oferite free, iar cel care ma intereseaza este geolocation.

Problema mea este la limitarea 2,500 free queries per day. Toate computerele din intranet au acelasi IP external. Cum se ia in considerare limitarea, fiecare are dreptul la 2500 quries sau toate, adunate, au dreptul la 2500?

La prima vedere mi s-ar parea normal ca toate, adunate, sa aiba 2500 queries/zi, doar ca am descoperit limitarile Client/Server side, iar de aici deduc ca fiecare ar avea dreptul la 2500 queries/zi.

Orice explicatie/lamurire e bine-venita.

Multumesc

Note: These limits apply to the Google Maps Geocoding API
web service which is primarily intended for server-side geocoding. If you are
geocoding data in response to user input on the web, or on a mobile device,
consider using client side
geocoding.

https://developers.google.com/maps/documentation/geocoding/usage-limits

Ai limita de 2500 cand faci call-uri server-side la API-ul lor. Nu vad sa fie limitari daca vei folosi JS.

Google nu face distinctie intre clienti care acceseaza aplicatia de pe aceasi adresa IP, cel mai probabil limitele afecteaza pe toti cei din aceeasi retea interna. Exceptie de la asta ar fi clientii care sunt loginati pe google astfel ca sa poata fi identificati ca utilizatori separati.

1 Like

Cred că dacă faci geocoding-ul server side te identifică după API Key, dacă e client side după session-ul clientului sau IP dacă nu este logat.