Locuri in apropiere de Bucuresti de unde se poate lucra

Salut,
Ma bate gandul sa ma duc cam o data pe saptamana intr-un loc in apropiere de Bucuresti <40km), preferabil in zona ne Nord, si sa lucrez remote de acolo.
Ideal e sa fie cu iarba verde si sa fie child friendly.
Aveti recomandari?

1 Like

Mosia Corbeanca
Lagoo Snagov
Mogosoaia (pe patura/scaun de pescuit)

pe astea le-am incercat eu dar de la 25 de grade in sus nu mai e fun ca e cald chiar daca stai pe undeva la umbra

Misto ideea deschiderii acestui subiect, sper sa aflu si eu de mai multe locuri.

Eu am moștenit/cumpărat o casă la țară, la ~75 km nord de capitală. Ajung în 50 de minute cu mașina. Am îngrijit casa și a devenit un fel de casă de vacanță.

Am fost și cu bicicleta până aici și am văzut prin sate mai multe case cu mașini de București în curte.
Am senzația că tendința bucureștenilor e să transforme casele moștenite, sau chiar să cumpere case, în case de vacanță.

Casele de până în 10 km din jurul Bucureștiului par sa fie reședințe permanente mai degrabă.

Casele de la peste 30 de km de București sunt mai ieftine și mai spațioase, dar necesită investiții suplimentare.

Are dreptate @kleampa cu căldura, într-un anumit fel.
Dacă nu ai aer condiționat e nasol.
Chiar și așa, săptămânile trecute am tot făcut naveta între București și țară și fără dubii aerul de la țară este mult mai respirabil.

Altfel, internetul este la fel ca în București, chiar și în satul cel mai neimportant.

Știu că nu am recomandat locații de unde se poate munci de lângă București, dar poate inspir pe cineva să facă investiții în case la țară.

2 Likes

M-ar interesa și pe mine de când visez la asta.

O cabană sau casă de vacanță să fie internet bun și să pot lucra în timp ce restul pot sta la curte.

Și să o închiriez pe 2-3 săptămâni o lună sau de ce nu toată vara.

Evident de preferat la mine ar fi undeva in transilvania, dar nu contează neaparat unde.

pe airbnb gasesti o multime de variante

Azi am fost la Ferma Animalelor din Pantelimon. Pare un loc cu potential. Aveau un foisor spre iesire unde aveau si prize. In alte fousoare aveau si frigider, deci poti sa tii un pepsi la rece sau ceva mancare pt copil. Nu stiu inca cu caldura cum e, dar si azi a fost cald si parea ok.

1 Like

Craiova e in apropiere de Bucuresti. Si se poate lucra remote iar ziua se poate termina cu gratar. :wink:

Cand or face drumul ala mai de Doamne-ajuta!

1 Like

Cine rezista de trecerea prin Bals apuca suta