Logare HTA - Generate pass file

Am un index pe care vreau ca atunci cand intru pe el, sa-mi arata loginul standard din htaccess si doar cine are user si parola sa-l poata accesa.
Problema este ca nu am habar cum sa generez fisierul “.htpasswd”.

In htaccess am asta:

AuthUserFile .htpasswd
AuthType Basic
AuthName “My restricted Area”
Require valid-user

Am gasit acest tutorial: https://help.dreamhost.com/hc/en-us/articles/216363187-Password-protecting-your-site-with-an-htaccess-file

Trebuie sa rulez comanda “htpasswd -c”, doar ca atunci cand incerc sa fac asta, imi spune ca “htpasswd” nu exista…

Are cineva vreo solutie, cum as putea genera un fisier cu extensia asta? Sau daca cineva are, sa-l puna aici, sa-i pot modifica user/parola si sa-l pun pe server.

Multumesc mult.
Momentan sunt pe Windows, folosesc XAMPP

De cele mai multe ori am folosit un password generator online deoarece nu avem nevoie chiar sa securizez ceva, ci mai mult sa previn indexarea paginilor de catre motoarele de cautare. Generatorul pe care l-am folosit este: Htpasswd Generator – Create htpasswd - hostingcanada.org

Iei bucatica de cod pe care o returneaza si o pui intr-un fisier .htpasswd:

test:$2y$10$udOVLLcSI7UpGGtfNMIX/.I8U.QX3NZ5MQiZeL20YzGIoS4e3NW96

unde “test” este username-ul si chestia cealalta este parola encriptata, in cazul de fata tot “test”

Daca ai mai multi useri pui cate un user:pass pe linie.

De avut grija in .htaccess cum scrii calea catre .htpasswd

1 Like

Multumesc, acum sunt la poblema asta, nu prea imi iese calea spre htpasswd…
Am deschis consola unde este si fisierul htapasswd, am dat “pwd” si am scris in .htaccess: AuthUserFile /c/xampp/htdocs/isaura-portal/public/admin/.htpasswd
Problema este ca acum primesc: " Internal Server Error"… si nu-mi dau seama de ce. Eroarea este de la linia “AuthUserFile”, dar nu stiu ce alt link as putea sa bag, intrucat acela este cel bun.

Da, cel mai probabil acum trebuie sa modifici calea AuthUserFile si sa o pui intre ghilimele. Fiind pe Windows e posibil sa fie necesar sa o treci cu “C:\xampp …”

1 Like

Multumesc, insa acum daca gresesc odata parola, imi apare mereu pagina alba goala cu " Unauthorized", cum as putea ca atunci cand o gresesc, la refresh sa ma puna sa bag din nou parola?

E folosit de un om mai in varsta, nu o sa stie toti pasii de clear cache sau ce trebuie sa fac sa dispara request-ul cu " Unauthorized".

Htaccess:

AuthUserFile /home/user/admin/.htpasswd
AuthGroupFile /dev/null
AuthName “EnterPassword”
AuthType Basic

require valid-user

Sau daca e mai usor, la refresh sa ma puna sa bag parola de fiecare data.