Ma pot angaja ca programator daca am doar liceul?

Ma pot angaja ca programator daca am doar liceul?

Sigur ca da. Cred ca e cam greu fara experienta sau portofoliu.

Am portofoliu si sper sa strang si ceva experienta :grin:

Pune link si insira si niste tehnologii.
Nu as vrea prea tare sa te descursjez dar de regula foarte multe persoane de la HR se uita si la studii. Asta inseamna ca poate sa fie putin mai greu si sa nu te descursjezi.

Am pus in cv link catre github

Depinde. Unde si ce.

Oriunde e nevoie de un programator

Oriunde in nici un caz. Foarte des e explicitat sa ai studii superioare, in cerinte. Uneori chiar doctorat.

1 Like

Ăla nu se mai numește programator.

Foarte rar se da denumirea ‘programator’ cand se pun anunturile.

Dar daca o sa te uiti pe definitii, o sa afli ca se mai numeste (si) programator: Programmer - Wikipedia

1 Like

Tehnic vorbind nu. Conform COR, “programator” este o meserie care are nevoie de studii superioare pentru a fi incadrat ca atare. Programator

Practic vorbind, daca demonstrezi la interviu ca stii suficient poti lucra in domeniu. Insa incadrarea pe contractul de munca va fi de ajutor programator.

5 Likes

Cu siguranta poti, doar sa fii bun, stiu cativa care scriau joace (gen RPG, shootere, etc) in liceu, au fost la olimpiade de info, etc. si s-au lasat dupa anul 1 de facultate ca sa munceasca sau ca sa isi faca afaceri. Acum nu zic ca se aplica la toti, dar este posibil daca stii ce faci.

Unul dintre cei mai smecheri juniori de i-am avut pana acum avea doar liceu si 1 an de facultate, dar le VISA, bun de tot omul mai ales pe algoritmica.

Uite un interviu cu un programator despre care nu prea a auzit lumea (a renunțat la școală după 7 clase)…

1 Like

Mai culege cateva cirese de-astea, e clar ca toti cei care au facut doar 7 clase pot face de-alea.

Slabe sanse, mai ales daca speri sa fie remote. Trebuie sa te gandesti cum te diferentiezi de alti candidati care au si facultatea si de ce te-ar alege o firma pe tine in defavoarea lor.
Incepe perioada programelor de internship, targurilor de job-uri pentru studenti/absolventi. Aud ca in Cluj se doreste organizarea cu prezenta fizica, poate va fi la fel si in alte orase. Incearca sa participi la un eveniment din asta.

Eu intrebam din punct de vedere legal

Si sunt la un targ din asta joburi care nu ar fi oricum pe linkedin Bestjobs ejobs samd

Din punct de vedere legal, da esti angajabil, dar cum scria mai sus, ca ajutor programator.
Postarile pe Linkedin, BestJobs si altele costa bani. Ca sa faca economie, unele firme publica doar pozitiile esentiale pe site-urile astea.

Pai si târgurile alea sunt doar cu prezenta fizica nu si online?

E o intrebare sau o afirmatie?
Poti cauta JobShop, Targul de Cariere si probabil mai sunt si altele.