Mac Mini M1 16Gb

De unde cumpar? Gasesc doar varianta de 8 gb, chiar si pe amazon, are cineva idee?

Emag sau La iStyle

hardware eMag iStyle Noumax
16Gb / 2Tb 9340 9437 9720
16Gb / 1Tb 7000 7315 7300

La Noumax/iStyle sunt custom, durează vreo 3 săptămâni până livrează, la emag sunt pe stoc.

Bun, deci recent am zis ca Mac-ul are avantaje si as vrea sa il incerc. Si o sa-l incerc sper. :grinning:
Dar …

Eu fac si editare video si graphic editing intensiv (3d editing + rendering, 2d, etc). Cinema4d, Octane Renderer, Resolve, Photoshop, Nuke, Maya, etc.

Vad ca anumiti oameni isi cumpara Mac ptr. editare video (vad asta la review-uri pe emag)
Cred ca este o greseala insa ptr. editare video sau chestii intensive legate de rendering & stuff.
M-am uitat acum la pretul ptr. mac mini pe emag. Este 9,399 lei.

Am facut un build in emag care costa 9,485 de lei.


Comparatie side by side:

Procesor.
Procesorul Ryzen are 12 cores si 24 threads. M1 are 8 cores si 8 threads. Ryzen are 4.8 Ghz, M1 are 3.2 Ghz.

SSD
Mac-ul are 2TB SSD (mai bine bagau jumatatea din banii aia in RAMi IMO). Build-ul are 1TB SSD. Un mic dezavantaj.

Placa Video
Ca si performante GPU-ul din build are o performanta un pic mai mare (in specs). Dar ceea ce conteaza cu adevarat sunt CUDA cores. 1920 in build si doar 8 amarate in Mac.
CUDA cores sunt foarte importante ptr. video editing (si alte chestii)

RAM
Cine a facut 3d rendering sau editing si editare video stie cat ram se haleste. Eu am 16 gb pe sistemul actual dar de-abia imi ajung pe o masea.

Build-ul are 64 de GB, o memorie care cred eu ca este necesara si buna ptr. operatiuni ce tin de 3d/editare video. Mac-ul are doar 16Gb.
Ar merge si 32GB probabil si bani ar putea merge intr-un SSD de 1tb - egaland astfel capacitatile de stocare cu Mac-ul. Chiar si facand asta tot am avea 32 de GB si Mac-ul doar 16 (cititi review-uri despre cum se duc imediat si foloseste SSD swap)

ALTELE
N-am pus carcasa la build - asta ptr. ca multi dintre noi (calculatoristii) avem carcase vechi la indemana. O carcasa insa e 100 de lei si nu ridica semnificativ pretul build-ului.
Un aspect slabut al build-ului este sursa, Njoy-ul nu-i Segotep dar cred ca-i suficient de buna insa.

SIDE BY SIDE

PROCESOR:
Build: 4.8Ghz, 12 cores, 24 threads.
Mac: 3.2Ghz, 8 Cores, 8 Threads
GPU:
Build: 1320 Mhz, 1920 CUDA cores
Mac: 1278 Mhz, 8 CUDA cores
SSD:
Build: 1TB
Mac: 2TB
RAM:
Build: 64 GB
Mac: 16 GB
PRET:
Build: 9,485
Mac: 9,399

Concluzie.
Ca si capacitati hardware build-ul este cu mult peste Mac.
Procesorul, GPU-ul si RAMii build-ului fac cercuri in jurul mac-ului.

Da, stiu, UI/UX, experienta Apple, etc. Da, stiu ca se zice ca hardware-ul pe mac merge mai smooth chiar cand e mai slab.

In cazul asta insa aceste lucruri sunt irelefante.

Ca si masina generalista poate ca MacMini-ul Este o investitie buna (environment linux + compatibilate cu software grafic + UI/UX).

Ca si masina dedicata ptr. facut chestii in 3d + editare video + alte chestii intensive computationale MacMini-ul este mult subpar IMO.

Cu ce ma incalzeste pe mine UX-ul cand eu n-am memorie ptr. o scena 3d? Cu ce ma incalzeste experienta Apple cand editorul video se misca ca melcul intr-o scena cu multe chestii (si ia mai mult timp sa faca render)?

Ca si masina generalista as incerca un Mac mai ieftin. Cum am mai zis - ma atrage compatibilatea cu programe grafice + mediul similar Linux.
Dar ca sa fac treaba 3d/video IRL la buget - nu.

cu 16gb nici strada nu o treci. :rofl:

Voi ce credeti? :blush:
[Edit] - relevant

2 Likes

Un avantaj mac e sistemul de operare, privacy, mai putin virusi, dar si securitate mai buna fiind ca ai nevoie de un certificat, un virus de mac poate fi oprit anuland certificatul developerului, tin minte ca s-a intamplat recent, eu am access la servere, etc. asa ca pt mine e important, si nu am nevoie de asa mult ram, plus ca recent am auzit niste lucruri nu tocmai OK despre windows, telemetry, reclame in start menu, poate ma insel dar pe windows imi e frica ca i-au un virus daca deschid un pdf, doc, img, sau dau click pe un link.

1 Like