MacBook Pro 13" Retina si monitor Dell UltraSharp U2715H

Salutare,

Noul loc de munca ma obliga sa utilizez un MacBook Pro 13" Retina (2015). Deoarece rezolutia este mult prea mare pentru a putea lucra timp de 8 ore, am achizitionat un monitor Dell UltraSharp U2715H pe care-l folosesc la rezolutia de 2600x1440 pixeli. Din pacate insa, fonturile sunt un pic blurry. Am umblat la setari, am cautat pe net si tot nu sunt multumit de modul de afisare.

V-ati lovit cumva de problema asta pana acum? @tekkie stiu ca si tu foloseai MacBook cu monitor extern. Vreun sfat?

Multumesc.

Din ce văd pe pagina producătorului, rezoluția monitorului e de 2560x1440px, dacă o schimbi ar trebui să fie totul ok.

@vlad, scuze, cred ca am scris din greseala 2600, atat are MacBook-ul. Am sa verific totusi maine.

Am avut doua probleme de genul asta:

  1. Ce fel de cablu folosesti pentru conectare? Incearca unul Display Port in loc de HDMI sau invers. Poti forta o anumita configuratie a monitorului daca acesta nu e detectat corect: https://embdev.net/topic/284710#3027030
    Eu am avut probleme cu HDMI si am trecut pe DP.

  2. Monitor setat pe mod TV in loc de Monitor

Îți trebuie cablu Mini DisplayPort to DisplayPort. M-am lovit și eu de aceeași problemă și doar așa am rezolvat-o.

2 Likes

Total de acord cu problema cablului mini Display Port, si la mine s-a rezolvat asa.
Intretimp am dezvoltat o ura personala impotriva monitoarelor Dell, dar asta o lasam pt alta data. Eu de ex nu pot lucra decat cu rezolutia de mac data pe maxim, ca sa incapa tot pe ecran. Deja fac asta din 2009 si nu pot fara.

1 Like

Folosesc Mini DisplayPort to DisplayPort.

@pghoratiu: de unde ar trebui sa fac setarea de mod TV in loc de Monitor?

Nu se aplica la acest model din ce vad in specificatii, sunt monitoare care au difuzoare (si TV input) si care pot fi folosite ca si TV.
Mai este o setare care poti sa o schimbi, e vorba de DP capability (1.1 vs. 1.2) dar din cate stiu asta nu afecteaza calitatea doar frecventa monitorului.