MacBook Pro 15 Inch Mid 2015 Intel Core i7 16GB RAM 256GB SSD

Salutare, vand MacBook Pro cu urmatoarele specificatii:

Diagonala: 15 Inch Retina Display
Procesor: Core i7 Quad Core 2.2 GHz
Memorie: 16 GB DDR 1600 MHz
Hard-disk: 256 GB SSD

Bateria tocmai a fost schimbata la Noumax, beneficiaza de garantie 12 luni.

Laptopul arata si functioneaza impecabil, prefer predare personala in Bucuresti. Se vinde impreuna cu incarcator original.

Pret: 4700 lei, usor negociabil.

1 Like

Best I can do 2500.

1 Like

Sunt cateva modele pe OLX, in bugetul asta :wink:

1 Like

Nu as cumpara la pretul ala si la SH, mi se pare super aiurea… mai are probleme si cu racirea (toate Mac-urile se incing repede), nu are porturi suficiente, poate te trezesti ca ai nevoie de dongle-uri… Asta cica are baterie noua, pai daca se strica iar ceva trebuie sa cauti service pentru el, unde te usuca de bani… Louis Rossmann explica cel mai bine cum merge treaba cu service-urile Apple…

La jumatate din pretul ala imi cumpar un IdeaPad nou cu un Ryzen de ultima generatie (seria 4000) cu 2 spatii de stocare (HDD 1TB si SSD M.2 128GB) numai bun pentru business sau office…

Iar daca as dispune de bugetul ala mai degraba as cumpara de la un OEM precum https://bestware.com/en/xmg-core-15-amd.html

2 Likes

Mie imi plac toti cei care acum vor sa vanda un RTX 2080ti la 3000/4000 de lei cand RTX 3070 va fi nou pe la 2500 - 2800 de lei.

5 Likes

@REXTON nu inteleg sensul comentariului, asa iti place in general sa-ti dai cu parerea din ce citesti pe internet ?

Am mentionat in anunt ce era de stiut despre laptop, in rest este pentru cei care au nevoie de un macbook pro, desigur ca nu are rost sa dai banii daca stai pe Netflix si joci Fortnite.

10 Likes

Îs faine macurile astea. am și eu unul la mîna a 3-a (n-am dat bani pe el), arată bine, ecranul e fain, se mișcă decent pt un laptop de 5 ani. Păcat că-s scumpe.

1 Like

O fi vreo legătură între punctele astea două?

2 Likes

O fi, dar n-aș da banii ăștia. Pe ebay văd prețuri de 800$ pt mac-uri similare. Dacă ar fi să-mi iau ceva aș lua un T460, dar am deja prea multe laptopuri prin casă :slight_smile:

1 Like

Noumax parca nu mai e service autorizat Apple, deci nu cred ca te usuca.
Mai exista si irestore la care am schimbat baterie + tastatura (tastatura nu avea probleme pana sa imi smulga pisica tastele) cu sub 800 de lei (laptop din 2012, luat in 2014 cu 4200 de lei SH, inca e destul de ok).
Pentru modele mai noi mai sunt programe de service gratis (istyle, am unul la ei acum, sa vedem cat o dura).

Pretul pare OK.
Nu e topic de discutat ce am face fiecare cu banii aia, lasati omul sa-si vanda produsul :crazy_face:

2 Likes

nu inteleg sensul comentariului

Am vrut sa ajut pe cei care considera oferta ta… O fi mers el bine timp de 5 ani dar oare cat il mai tine…

desigur ca nu are rost sa dai banii daca stai pe Netflix si joci Fortnite.

Si mai exact ce poti face cu acest Mac si nu poti face pe restul laptop-urilor?

O fi vreo legătură între punctele astea două?

Pai si merita banii numai pentru atata? Arata bine? Ecran bun? Ecranele Retina au doar densitatea pixelilor mai mare, ok ii da un aspect placut dar in schimb consuma mai mult curent… Iar la 15 inchi nu se observa diferenta cu un IPS de aceasi diagonala…
Cat despre faptul ca inca merg dupa nu stiu cati ani, pai orice lucru de care ai grija merge asa cum l-ai pastrat…

Ar fi bine sa dai sfaturile astea din experienta personala, nu din ce citesti de pe internet, asta poate face oricine, nu ?

Nu stiu, am si unul din 2011 care inca merge fara probleme, estimez ca inca 5 ani va merge si asta.

Sa dezvolti aplicatii si jocuri pentru iOS si Mac. Si sunt destui care prefera macOS pentru development, in detrimentul Windows si Linux.

Merita banii pentru cine are nevoie de el, nu pentru cine vrea sa-si cumpere laptop.

2 Likes

Eu am top of the line din 2012 si merge de rupe. Mai am unul de vreo 3 ani, cu tastatura cu probleme, idem merge de bubuie. Cel de la munca din 2011 pe care l-am schimbat un an mai tarziu a fost folosit pana acum cateva luni de un coleg, strict pt a produce cod pe el.

Cand am avut angajati si am imprumutat niste macuri de 13 si air au fost perfecte pt colegi. Development pe air, sa fim clari aici.

Nu stiu unde ai auzit tu aia cu incinsul, eu am un P52 nou la munca si e mereu fierbinte, cel mai mare jeg pe care am lucrat vreodata.

Daca nu vrei mac, nu vad o problema, dar păreri nefondate ar fi bine sa nu imparti ca nu ajuta la nimic.

15 Likes

Subscriu, acelasi parcurs: mac Mid2012 merge de rupe, Mac 2017 zboara dar i-a cam obosit bateria, plus un Mac mini intre ele mai modest.

De ce Mac? Pentru ca nu se blocheaza, pentru ca nu ma doare capul la updates (o exceptie doar), pentru ca fac programare nu depanare. Am uitat care sunt cele mai bune firme de placi video, chipset, hardware in general. Si ce le mai stiam odata…

5 Likes

Apple s-a nisat in piata si a satisfacut, in mare, aproape de fiecare data cerintele utilizatorilor din acel segment.
Pe partea de productivitate, daca nu faci ceva deosebit, cerintele laptopului de mai sus sunt mai mult decat suficiente. Nevoile pe nisa tin mai mult de ergonomie. Sistemul de operare, calitatea constructiei, greutatea, bateria, ecranul… iar la aceste aspecte produsele Apple inca satisfac cerintele utilizatorilor chiar daca sunt produse mai vechi. De aceea produsele lor isi si mentin costul mai ridicat.

Nu doar din cauza asta sunt mai scumpe produsele lor. Hai sa fim seriosi :smiley:

Am fix acelasi model de laptop ca OP si chestiile care ma enerveaza la el sunt:

  • procesorul nu are decodare nativa H265 (chestie absolut irelevanta pentru unii)
  • merge la fel ca in prima zi si nu am niciun fel de motiv sa il schimb (desi as prefera un 13" zilele astea)

In astia 5 ani de cand l-am cumparat cred ca as fi trecut prin 2 laptopuri non-mac si suma cheltuita ar fi fost cam aceeasi. Bun model.

1 Like

Sunt curios de o treabă, cei care NU recomandă Mac unde vă încadrați?

  • Am (avut) Mac, e nasol
  • Am citit eu pe undeva că e nasol, dar n-am folosit mai mult de câteva ore
  • E scump, deci e nasol

0 participanți

Eu sunt cumva în prima categorie: am mac, nu-mi place (motive de OS) DAR îl recomand tuturor cunoscuților.

O dădurăm cu totii în offtopic la greu. Cred că moderatorii dorm…

Este prea multa discutie pt un topic unde se vinde un laptop.

Sa mai bage niste cafea :smiley:
Si sa bage un split topic :grin:

1 Like

Boss nu fi hat3r din ala, macu e BUN in general, si nu mai fiti fulgi de zapada, eu cand mi-am postat aici anuntul cu mac mini de vanzare toata lumea voia sa il ia pe capace de pepsi, eu macar am avut decenta sa scriu public oferta.

*l-am vandut de mult la pret bun :slight_smile: