MacBook Pro ( Nou vs SH)

Cam atâția:

4 Likes

Acuma in mod sigur tu faci overkill, si problema mea e ca dau o caruta de bani pe ceva care se devalorizeaza destul de rapid. Pana acu n-am vandut nici un calculator, toate le-am dat de pomana cand a fost momentul schimbarii.

Probabil mi-as lua tot statie desktop daca nu mi-ar fi lene sa o iau de la aproape 0 cu documentarea ce merge cu ce, ce mai e ok acum ce branduri si etc. Asa, iei laptopul si aia e, stii ca merg toate ok impreuna, n-ai ce schimba la el…


Am cam deturnat topicul omului. Iertare!

@iamntz intr-adevar, e o investite pe termen lung, dar totusi mi se pare un pic exagerata treaba cu “5 ani”. Am o presimtire ca si daca-mi iau acum gama de varf ( i7/16gb ram & stuff ) in 5 ani tot nu o sa-si mai faca treaba cum trebuie. Plus ca, serios, cand vezi oferte de genul asta parca te gandesti serios si la partea SH.

De asemenea, am impresia ca 8GB RAM e cam putin si mai degraba m-as orienta catre un SH cu 16. E ok sau doar am eu o impresie gresita?

Thx. Eram interesat in special de cei ce au comentat la postul asta

Eu mi-am luat Mac-ul nou, din State, cu ajutorul unui prieten. L-am luat nou pentru voiam neaparat a 2-a generatie de Macbook Pro Retina si in momentul ala nu gaseai asa ceva SH, iar configuratia standard de top (16GB RAM, 512GB SSD, nVidia Graphics) din US a insemnat vreo 800$ economie fata de piata din Romania.
Daca ar trebui sa imi iau un Mac astazi, as cauta mai intai SH si daca imi inspira incredere as cumpara. In cazul in care nu as gasi nimic convenabil as merge tot pe varianta “prieten plecat in US”.

Sidenote: Inainte sa-mi Mac-ul am avut un Dell Latitude 6400 in care am bagat 8GB RAM si un SSD Intel si care si-a facut treaba cu brio timp de 5 ani, zi de zi. Daca ma tine si Mac-ul tot atat as fi foarte multumit, dar sunt rezervat in privinta asta.

1 Like

Eu tot Mac am si sunt super incantat. Am un 13’’ versiunea mid-2014 si merge brici. Cu 8G RAM si SSD zboara, nu alta.

Acum, ca e nou, ca e SH - asta depinde de fiecare - eu am preferat nou pentru a fi sigur ca nu am probleme mai tarziu.

In plus pentru ca (asa cum a zis si @iamntz) este o investitie. Sunt convins ca (cel putin) in urmatorii 3-4 ani nu il voi schimba :slight_smile:

Am aceasi configuratie ca si @cristianciofu. L-am cumparat de nou din Franta, si sunt super multumit de el. Este primul meu mbp, si intentionez sa schimb si desktopul tot cu un mac.

Ar fi o varianta si treaba cu USA, doar ca nu stiu exact cum se procedeaza cu vama. Citisem undeva pe net ca la 200$ a platit aproximativ 60$ taxe vamale & stuff, ceea ce nu e prea ok

Mac-ul meu a venit in bagajul prietenului, deci taxe vamale 0. :smile: Daca il declara, plateam 24% TVA (alte taxe nu se aplica din cate stiu).

Eh, cam tot pe acolo vine. La 1k ar mai veni 240$ tva-ul, deci meh. O varianta extrema ar fi sa-l trimit din USA in UK, iar de acolo in RO.

Da, pentru că UK nu are taxe vamale! :dizzy_face:

Mac-urile sunt mult prea “overpriced” pentru gusturile mele (și analizând obiectiv chiar și pentru caracteristicile/performanțele care el oferă).

Prin urmare dacă nu ai vreun atașament emoțional față de Apple eu aș recomanda alte branduri.

Până acum ceva timp aveam impresia că îți trebuie neapărat Mac pentru iOS/Mac development dar de un an și ceva folosesc fără probleme un hackintosh pentru așa ceva (făcut pe un HP Probook de 20 de milioane). Deci acum nici măcar scuza asta nu mai e validă.

In 2013 am fost si eu in situatia asta.

Vreo 2-3 saptamani am tot cautat laptop-uri si analizat care ar fi cel mai bun in raport pret/calitate. Am cautat mac-uri sh, am incercat sa-mi aduc din USA, dar de fiecare data gaseam cate o chestie care sa nu-mi convina. Ba garantia era expirata (produsele Apple au un an garantie din cate stiu eu, fara Apple Care), ba aveau prea multe cicluri de incarcare a bateriei…

Pana la urma am ascultat de sfatul lui Ionut si am cumparat un Macbook Pro retina de 15" cu configuratia de top la acel moment (i7 la 2.5, 16gb RAM si SSD de 512gb) la pretul de ~12.000 RON.

Sincer, pot sa spun ca e cea mai buna alegere pe care am facut-o, sunt complet multumit de cum se misca, temperatura, de calitatea constructiei… sa nu mai spun ca e super senzatia cand ti-l desfaci tu sigilat :smiley:

1 Like

Că nu s-a comentat pe tema asta: toate produsele electronice au cel puțin doi ani garanție (printr-o directivă UE). Adică inclusiv mac-urile :wink:

In state cred ca e 1 an. Posibil la asta sa se fi referit.

putin offtopic: am si eu o intrebare. Se incinge daca stai sa lucrezi cu el in pat cu mbp pe picioarele tale?

Nu stiu exact cum se comporta modelul lui robert, dar la al meu depinde ce rulez pe el, daca e o aplicatie care foloseste intensiv si constant procesorul, da, se va incinge. La fel si daca in acelasi timp i se incarca bateria, downloadez cu 10 MB si mai fac browsing.

Nu am Mac, dar as vrea sa atrag atentia asupra probemei cu Mac vechi (model vechi) . Chiar daca ai garantie pe el sau nu , in caz de probleme lucrurile se complica foarte mult, pentru ca fie ca iti vor pune o piesa care nu s-a facut pentru acel model (dar care teoretic ar trebui sa functioneze), fie o sa foloseassca ceva refurbished. Orice ar fi situatia, nu este ok.

Ce spun, este din “patania” cuiva care s-a intalnit cu miraculosul sistem de parts replacement la Apple.

Deci, i’m back :smile:

A trecut ceva vreme de cand a fost postata treaba asta, intre timp s-au intamplat multe.

Cum ziceam initial voiam sa iau unul SH din UK la un pret relativ decent. Intre timp am gasit in RO unul sigilat, in garantie, verificat la Apple, toate cele bune. Pe site scria ca are tastatura QWERTY si atat. Cu cateva ore inainte sa ma intalnesc cu persoana respectiva am fost inspirat si am intrebat de layoutul tastaturii si ghici ce…era adus din Germania, tastatura era QWERTZ iar layoutul un pic…schimbat. Lucru care nu prea m-a incantat.

Nervos peste masura am comandat de la emag un Macbook Pro 15’’ i7/16GB/256SSD nou, cu o zi inainte de reduceri ( d-abia seara am aflat de promotia ce urma ). Am fost norocos, mi-a ramas produsul la history in aplicatia lor iar dimineata am pris acelasi produs cu o reducere de 1500RON :smiley: . Evident ca am anulat prima comanda si am ramas la cea cu reducere.

Overall de vreo saptamana si un pic incerc sa ma obisnuiesc cu chestiile ( atat bune cat si rele ) pe care OSX si Mac le ofera.

Am apucat sa lucrez foarte putin de pe el, fiind destul de greu sa imi intru in ritm cu shortcuturile pe care le are si cu diferentele sistemului de operare, dar overall sunt mega incantat si sper ca am facut o achizitie de care sa nu imi para rau.

Multumesc pentru ajutor

PS : Aparent pe noile modele tastatura INT este aceasta. Un pic dezamagit de acest fapt, ma asteptam ca ~ sa fie la locul lui (inainte de 1), iar shift-ul sa aibe dimensiunile normale. Nu e un impediment, m-am adaptat rapid, dar totusi…

3 Likes

Acesta e layoutul pe care il am si eu la macbook si m-am obisnuit cu el. Chiar zilele trecute mi-am comandat unul nou si mi-au dat de ales intre 3 layouturi, romana, US si int english si tot int english am ales.

Sa il stapanesti sanatos.