Machine Learning introduction

So what exactly is “machine learning” anyway? ML is actually a lot of things. The field is quite vast and is expanding rapidly, being continually partitioned and sub-partitioned ad nauseam into different sub-specialties and areas of study.

1 Like

Am încercat acum ceva timp un curs de ML. Cred că pe Coursera.

După primele două lecții eram confuz.

După următoarele două lecții deja se vorba într-o limbă necunoscută mie. Am renunțat cu brio :blush:

1 Like

@iamntz Mie mi-a placut foarte mult cum este facut asta

Intradevar trebuia sa stau cu caietul si cu wiki-ul lor deschis si sa trec atent prin tot ce prezentau pentru ca altfel nu intelegeam complet ideile.

La cursul asta te refereai si tu?

Apropo de toate chestiile pe care poti sa le inveti acum, machine learning mi s-a parut printre cele mai complexe chestii pe care poti sa le inveti acum. Mult mai greu decat a invata un nou limbaj de programare.

@tachyean m-am uitat la link si primele cursuri sunt de pe coursera sunt acoperite de linkul oferit de tine. thanks

2 Likes

Nu sunt expert in asa ceva dar exista un inceput pentru toate si la cum avanseaza web-ul prevad ca o sa fie folositor in viitor.

Daca mai gasiti si alte cursuri explicate nu la nivel academic please post :smiley:

Multumesc

@hydrarulz: Cred că era pe tutsplus (dar nu sunt sigur; imaginează-ți cât de mult m-a interesat subiectul!):