Macul se incalzeste de rupe

Dacă ai Intel, scapă de laptop și cumpără M1. Este m1nd blowing.

Apple nu are service, nici magazin în RO. Doar un reseller sau mai mulți care sunt autorizați.

Eu îmi comand de la Apple UK produse: orice problemă am avut, s-a rezolvat pe loc. Am avut o problemă (din vina mea) cu un iPhone, am fost la ei și mi-a dat altul nou pe loc, fără discuții sau întrebări. :slight_smile:

Foarte faină experiența cu ei.

Azi am rulat si diagnostics pr mac si nu are nimic.
Acum, cu dockerul inchis, vad ca cel mai mult consuma kernel_task. Sap sa vad ce are.

Nu am incercat toolul ala si nici alte cabluri.
Am pus pentru monitorizare pgPro (pro version) si ceva cu stats.
Le-am inchins ca sa nu forteze procesorul inutil.

1 Like

Pare ca e o peoblema cu faptul ca macul nu e instare sa mearga cu monitoarele externe. Placa video are nevoie de putere mare, puterea inseamna caldura si macul nu e instare sa raceasca ansamblu, scade frecventa si merge ca un … . Unii zic ca solutia ar fi un eGPU.

Vezi ca la macurile cu Intel, aveau o problema amuzanta, daca il tineai la incarcat pe unul din portuile usb-c din partea stanga se incalzea ca dracu si se comporta cam cum povestesti tu. De asemenea, incearca sa nu incarci alte dispozitive din el in timp ce il folosesti (de ex sa nu iti incarci telefonul din mac)

Eu am tot un i7 conectat la 2 monitoare 4k (usb-c → displayPort) si nu face figuri.

Probabil cea mai simpla varianta ar fi sa il cureti de praf totusi.

1 Like

Am vorbit cu supportup dr la apple la ei pe chat. Chiaar raspund oamenii.
M-au mai pus sa restartez si SMC-ul dar degeaba. Pana la urma m-au programat luni intr-un service autorizat.

Funny fact: un amic a comandat de la iStyle undeva prin noiembrie noul Mac. Vazand ca pana in 1 ianuarie nu au miscat nimic a incercat sa sune si sa le dea mailuri. La telefon nu a avut nici o sansa sa dea de ei si la emailuri raspundeau greu.
Ieri s-a dus intr-un magazin fizic si a anulat comanda. In 2 ore a primit email ca la jumatatea saptamanii viitoare ii ajunge laptopul si faca il vrea sau ramane pe anulatul comenzii :)) . A facut reply la mail si au raspuns in 5 minute. Brusc si dintr-o data raspund la email chiar si in afara orelor de program, sambata seara la 22:00

Am avut numai experiente proaste cu iStyle.

Eram intr-un magazin ca imi crapase laptopul complet si aveam nevoie de unul nou. A trebuit sa-i bat obrazul angajatului de acolo care statea pe facebook.

A venit in sictir maxim si incerca sa ma convinga ca n-am nevoie de modelul nou ca-l au pe cel vechi la reduceri.

Apoi, pe partea de comenzi online; e crunt sa incerci sa scoti o factura de la ei. Astepti cu saptamanile si de-abia dupa multe follow-up-uri ti-o trimit.

Cand dai 2k euro si mai mult pe ceva te astepti sa ai o experienta mai buna ca si support. Nu mai iau de la ei nimic in viata mea ca de fiecare data am avut probleme si nervi cu ei.

Mda. Inca nu am rezolvat nimic, dar cred ca am gasit o posibila cauza :))


Mai du-ți și tu Mac-ul la frizer din când în când… :sweat_smile:

Pe pisici trebuie sa le duc. Au facut un obicei din a sta pe laptop, ca e cald si bine.

2 Likes

e un cerc virtuos: e cald, pisicile lasa par, e si mai cald, pisicile stau si mai mult, etc.

1 Like

sau mai descopera un bug :grin: :smile_cat:

Inainte de a tunde pisicile, editeaza si tu titlul topicului si scrie corect “incalzeste”. Mersi.

Solutia a fost sa aspir laptopul prin cele 3 fante. Pare ca merge oleaca mai bine.
L-as pune vertical ca in felul asta nu se mai aseaza pisica.

scapa de pisica. simplu.

1 Like

La 2-3 zile dupa ce “mi-am dus macul la frizer” merge mult mai bine. Se duce in 5000+ rpm foarte rar, procesorul sta in medie la sub 20% si temperatura proc in 60-70 grade.
Am vb cu un amic care o sa imi dea un mac mai vechi ca sa il duc pe al meu la curatat.
De pisici nu am cum sa scap, asa ca solutia este sa il pun intr-un suport vertical langa birou (am facut eu un suport de lemn lipit de birou), si sa iau un purificator aer de la ikea ca sa scad nivelul de praf in camera.
Pentru ca laptopul o sa stea inchis si vertical pentru momentele cand am nevoie de camera web o sa folosesc iPhoneul ca si camera web

2 Likes

Eu am mai multe animale prin casa decât in poza de mai jos

Și asta e setupul de calculator

Dar nu am problemele astea cu parul de pisici. Nu le las sa se plimbe pe masa lângă calculator și mai folosesc un filtru de aer.

You are keeping the cat wrong

6 Likes

Nu ai tu pisica compatibila. Ia-ti iCat :slight_smile:

Clar luam un iCat dar la 11 dau faliment.