Magazin Online ce CMS recomandati

As vrea sa-mi recomandati un cms in functie simplitatea editarii temelor folosite !
Gen am deja un (design) html de tema (magazin online) si as vrea sa editez deja o tema (originala a cms-ului recomandat) existenta cu html-ul meu, sa las doar codarea din tema originala.

Magento is the future. (1.9) Dispune de tema RWD care este responsive si easy to modify. In plus, dispui de template hints care te ajuta sa gasesti template-urile foarte usor si sa le modifici. Nu pot sa zic ca este cel mai usor, dar e cel mai bun.

1 Like

OpenCart ar fi cel mai simplu de gestionat tehnic si cu costuri reduse.

@Cristany Daca poti detalia de ce ar fi Magento “cel mai bun”. Din cate am vazut structura EAV il face lent si mare consumator de resurse. In plus programarea este dificila, avand in spate Zend Framework.

1 Like

Spui ca este “easy to modify”, “sa gasesti template-urile foarte usor”, iar in ultima fraza spui “Nu pot sa zic ca este cel mai usor”

@a73csx iti recomand sa folosesti ceva cu care ai mai lucrat. Este greu sa vina cineva sa-ti spuna foloseste X sau Y. Asta depinde in mare parte de ceea ce stii tu sa faci. In afara de asta, conteaza si tema ta cum este conceputa, poate doar afiseaza categorii si produse si nu ai nevoie de tot ce-ti ofera Magento.

3 Likes

Nu voi aduce in discutie oportunitatea folosirii Magento ca platforma, @atufa si @emanuel au atins cate ceva din ce as fi abordat si eu.

Doresc insa sa adaug faptul ca versiunea 1.9 nu poate fi viitorul. Prima varianta de 2.0 (2.0.0) a fost soasa pe piata in noiembrie 2015, si in februarie anul asta a iesit chiar 2.1.4
Stiu ca multi din cei care dezvolta pe Magento au inca de portat pe v2 multe module, insa 1.x va fi discontinued si nu este bine sa ne bazam pe el pentru siteuri pe care le dezvoltam in primavara lui 2017.

Da, 1.x e scris pe zend framework 1, iar 2.x e scris pe zend framework 2 (care e deja perimat, se mai scot doar update-uri rare pt bugfixes). Zf3 e de mult pe piata, ceea ce face ca Magento 2.x sa fie o varianta tranzitorie.

Din punct de vedere al complexitatii scrierii codului, din ce am vorbit la ZendCon anul trecut la boot-ul Magento am aflat ca ZF2 e folosit la core Magento2, iar instrumentul de linie de comanda mage e scris in Symfony2 ca aplicatie CLI, asadar curba de acomodare e f steep.

3 Likes

Eu cred că abordezi un pic greșit problema. Eu aș pleca de la necesitățile magazinului, cât de ușor e de extins, dacă are un sistem de plugin-uri (și dacă sunt plugin-uri disponibile), cât de ușor se integrează cu soluțiile de plată existente, cât de bine este documentat, cât de ușor găsești programatori buni pentru el etc.

Stilizarea cred că e cea mai mică problemă (cât timp nu e OSCommerce…).

Ca să-ți răspund strict la întrebare: cred că nimic nu e mai ușor decât Woo Commerce: nu te obligă la (foarte multă) disciplină, nu e pretențios din nici un punct de vedere și… e pe WordPress. Toată lumea iubește WP :smiley:

3 Likes

@iamntz zice foarte bine. Ar trebui sa-ti alegi platforma in functie de necesitati.

Iar legat de Magento, e bun dar scump (dezvoltat + intretinut).
Si daca tot vrei Magento, alege musai M2.

N-ar strica sa arunci o privire pe solutii SaaS gen Shopify, acesta din urma fiind foarte usor de customizat la nivel de interfata.

Magento2 https://github.com/magento/magento2/issues 2k issues? Desi versiunea este 2.1.4, nu mi se pare la fel de matur ca 1.9 sau la fel de rapid.

Doar 707 dintre acestea sunt bug reports care au fost ack de catre echipa. Practic, daca cineva cere noi features, nu ar trebui sa conteze in aceasta faza.

:thumbsup:

Chiar ma intreb ce sens mai au opencart/magento et al. cand este vb. de un site un mic? mic, in sensul ca nu este urmatorul pcgarage sau emag.

2 Likes

Nu că PCGarage sau Emag ar fi ceva culme tehnologică a magazinelor online. PCGarage și acuma agață la încărcare pe mobil.

Eu am facut un online store pe https://craftcommerce.com ($999 commercial license).