Masina electrica pe start-up nation 2022

Anul acesta start-up nation are niste criterii mai ciudate care oarecum ne avantajeaza:
Este punctata o achizitie verde, care include o masina electrica.

Problema: Unde pui in proiect masina electrica daca vrei sa aplici cu o companie pe CAEN 6201 - Dezvoltare de software la comanda ? Care e justificarea ?

Teoretic dupa 4 ani poti sa o vinzi si iesi pe plus, iar in acest timp ai obligatoriu asigurare si o si poti folosi. Practic daca nu poti justifica achizitia risti sa nu ti-o deconteze.

Daca e oricum obligatoriu sa ai angajati de anul viitor ma gandeam sa aplic.

mergi cu ea la clienti, intalniri…

1 Like
  • Lucrezi remote si ai nevoie sa te deplasezi zilnic pentru a schimba peisajul din spate in timpul video call-urilor

  • Ai o dependenta de condus, iar o masina electrica iti permite sa te concentrezi la lucru cat timp sta la incarcat.

  • Faci materiale video din masina ca orice antreprenor care se respecta, iar zgomotul masinii actuale iti strica calitatea audio.

  • Ai nevoie sa faci uber part-time pentru a-ti sustine financiar afacerea

  • In cazul in care revine pandemia ai nevoie de un vehicul in care sa incapa maxim 3 persoane pentru a respecta distantarea sociala

  • Te simti complexat fata de restul antreprenorilor care vin la intalniri in noul lor model de dacia spring

  • 1 Story Point = intervalul de timp de cand iti pui masina la incarcat, pana cand piuie

2 Likes

E pentru reclama pentru firma!

Uite ce masina tare au freelancerii de succes! :slight_smile:

1 Like

Stiu de cazuri de Lamborghini pe firmă ca să se ducă o dată pe an la un meetup…

Iei o mașină cu Linux și spui că dezvolți pe ea.

În cazul unui control, dacă nu crede, pui inspectorul în mașină și îl întrebi: Auziți ceva? Nu? Normal, e pe Linux, nu știe să facă sunete… :troll:

2 Likes

Dezvoltare/testare aplicație Android Auto/Apple CarPlay :sweat_smile:

1 Like

I’m kinda dreaming of that. Numa să am o mașină electrică la dispoziție să mă pot juca cu softul ei.

1 Like

cu diferenta ca justificarea pentru anaf e diferita de justificarea pentru fonduri.

1 Like