Master pe IT, o necesitate?

Nah. E ok si daca o faci doar din pasiune/curiozitate.

Nu e neaparat cu ‘ori’, poate fi si cu ‘si’. O gramada dintre laureatii premiului Nobel se califica la ‘si’.
Sau poate fi cu ‘nici una’, a se vedea cazul Perelman care si-a bagat picioarele in sistem.

Din pacate pana la societatea aia utopica in care vor lucra robotii pentru noi mai este, asa ca e nevoie sa-ti acoperi necesitatile… daca nu vrei sa parazitezi cu tupeu sistemul. Treaba e ca altfel sistemul te exploateaza pe tine si ar fi bine sa gasesti o solutie de compromis.

Exact asta zic și eu, e necesar un echilibru. Nici să o arzi boem susținut de părinți, dar nici să ne sacrificăm trup și suflet pentru un job pe lălăieli gen ‘suntem o familie’.

1 Like

Nu prea e deloc penibil sa termini scoala si sa intri in campul muncii la 25 de ani. Mai ales daca vorbim de un “advanced degree” cum este un master.
Este absolut irelevant daca pana la varsta aia ai trait pe banii parintilor sau nu. Haideti sa nu mai judecam totul din perspectiva bulei in care ne aflam.

In echipa mea am 3 nemti care au undeva la 27-28 de ani. Au terminat facultatea acum 2-3 ani. Sunt foarte foarte bine pregatiti si cred ca peste 2-3 ani vor rupe.

Este adevarat ca in Romania se face alta carte la master. Sa vezi pe unu care pana la 25 de ani nu are 1 zi pe cartea de munca si a terminat facultate+master pe la Spiru, Artifex sau chiar si ASE…da de gandit serios…in sens negativ.

Dar cum Europa e deschisa, vor veni multi in situatii similare cu master facut in alte tari si nu prea e fair judecata asta.

Daca esti hiring manager, fa un proces de recrutare serios, testeaza-i bine si trage concluzii abia dupa. Nu le arunca CV-urile la gunoi imediat.

1 Like

Necesar nu dar eu unu, uitandu-ma inapoi, mai stateam la facultate inca 2 ani. Ai destul timp pana la pensie sa muncesti

5 Likes

web, front-end clar nu. costul de oportunitate este enorm. in 2 ani ti-o iau altii inainte grav.
graphica, distributed systems, engine-uri de database, AI daca crezi ca o sa ai sansa pe undeva probabil ca da.

pe termen lung se simte cand ai de face lucruri mai destepte. pe termen scurt, ROI e mic spre foarte mic.