Mediu de test pentru Android

De foarte mulţi ani rumeg ideea de a porta programul de facturare pe care il dezvolt pe platforma Android (probabil o sa fie o combinatie de C++ si Java).

Însă am o problemă cu mediul de test din cauza modului in care fac developmentul (testez foarte frecvent codul pe care il scriu) şi mă imbolnăveşte lentoarea cu care reacţioneaza masina virtuala cu Qemu. Din acest motiv m-am apucat de cateva ori de portare si tot de atatea ori am renunţat :slight_smile: Nu-mi place nici sa lucrez direct cu un telefon real.

Ştiţi cumva un emulator care sa nu necesite masina virtuala?

Salut !

Poti sa instalezi Android Studio. Are un emulator, nivele de api-uri si tot ce trebuie pt aplicatii Android

Eu am folosit cu succes Genymotion; chiar dacă e virtualizat - prin virtualbox - este mai rapid decât emularea oficială (sau mă rog, acum ~un an așa era; nu știu dacă s-au schimbat lucrurile)

5 Likes

Make a better architecture.

Logica servită ca API.

Interfața în orice și oricâte arome vrei. HTML, Android, Windows, IOS, nekid granpoo’s azz, etc.

vezi Android NDK pt partea de C++

Foarte tare Genymotion. Doar ca e cam aiurea modalitatea de licentiere, 99€ / an. La cum lucrez eu, din Paşte-n Crăciun, până ma apuc de lucru imi expira licenţa :slight_smile:

Cred că încă au varianta gratuită.

Are ceva limitări (parcă era ceva cu locația sau nivelul bateriei), dar în rest este destul de utilizabil.