Meniul zilnic al programatorului

Un subiect aparent simplu, dar complex:

Ce mâncați și ce beți ? Cine a reușit să își creeze un meniu adaptat pentru stilul nostru de viață cu mișcare minimă ?

Este mai bine să îți comanzi sau să îți prepari acasă mâncarea ? Sunt sandvișurile încă la modă ? E cineva vegetarian ?

Eu m-am dus după val și am preferat să comand ceva în fiecare zi. Nu e cel mai economic și nici optim. Poate aveți alternative mai bune.

1 Like

Kinda related

La serviciu de cele mai multe ori, imi incep dimineata cu o cana de cafea :slight_smile:
Sunt situatii in care mai beau si un ceai. La pranz eu si cu colegii mei optam pt meniul zilei la restaurante. Este in jur de 20 ish ron. Include felul 1 si 2.

Meseria noastra este sedentara, stai minim 8 h pe scaun. Eu incerc sa merg cat de mult pot pe jos. Recomand o pereche de casti si muzica :slight_smile:

Am unii colegi care vin cu mancare de acasa.

4 Likes

Mic dejun: Lapte cu proteine de zer, cu cereale sau chec. În principiu orice, dar dimineața mi-e greață de toate.

Prânz: Supă la alegere făcută de soție (de la supă cremă la ciorbe clasice). Fel principal legume (sau rizzotto cu ciuperci) + friptură de pui/porc/somon. Vita e bestială (Black Angus) dar prepararea e mai dificilă. Dacă o fierbi repede se întărește. Apoi e foarte greu să găsești o carne de vită fără grăsime. Plus o prăjitură în funcție de chef.

Seara: De la pizza la sandwich-uri, lasagna, ceai, bere ori iaurt, plăcintă cu mere, etc. Ultima dată am făcut paste carbonara cu lardons și mix de paste carbonara. A ieșit ok-ish. Prefer ceva șuncă mai puternică. Oricum, de asta aș muta chestiile mai consistente dimineața.

De băut, când cum. Prefer să beau apă dar uneori am chef de suc și beau doar suc o săptămână întreagă. Mă chinuiesc să beau un pahar de Cola dimineața pentru cofeină. Nu îmi prea iese că nu-mi place nimic dimineața. Băuturile sunt în general cele de genul 100% natural, ocolesc chestii care au doar 12% - 50% conținut de fructe, dar, ironic, în România toate sunt făcute din suc concentrat. În Franța efectiv erau din fructe stoarse. Și, da, erau ceva mai scumpe (10 - 14 lei cutia). În weekend stoarcem portocale + grapefruit. 98% din timp e cel mai bun suc, dar procesul e lung și anevoios. Ne-ar trebui un https://www.lancom.ro/images/detailed/4/storcator_portocale.jpg

Soția vrea să gătim acasă. Dar nici unul nu prea are timp și chef. Așa că gătesc eu, deși nu vreau. Ce? Păi iau carne gata condimentată și o arunc într-un vas de yena în cuptor 20 - 40 de minute cu ceva ulei de măsline. Sau iau piept de pui și îl arunc într-o pungă cu niște mix de la Knorr/Maggi. Sau mai aruncă soția ceva carne + legume tot așa în cuptor. Iese destul de bun. Am făcut șnițele acum vreo 2 săptămâni. Vreo 8 bucăți, au rămas 2 în frigider că toată săptămâna soția a mâncat în oraș.

Ca supe, preferăm să aruncăm într-un vas niște legume, ca de exemplu ciuperci. Fierb câteva minute (nici nu știu cât), le lăsăm să se răcească, ceva condimente, amestecat cu mixerul vertical => supă cremă. Cea de ciuperci, sparanghel, broccoli ies bestiale. Supa cremă de legume când și când.

O dată pe săptămână mai ieșim la un restaurant. Din 2 în 2 săptămâni mai comandăm mâncare, ne place mâncarea de la mexicani (tacos, burritos, enchiladas, etc.) De când am stat vreo 10 zile în Thailanda a început să ne placă mâncarea picantă.

E echilibrat? Not really. E mai bine decât doar mâncare din Food Court? Cam da. Durează ceva timp pregătitul (cam 2 ore la 3 zile) și necesită să te organizezi cu cumpărăturile.

Ah, da, și de anul ăsta facem pâine în casă. Am făcut o aplicație de estimare a costului mai demult și am aruncat îngredientele în ea la prețul de pe bon și pâinea făcută în casă e marginal mai ieftină decât de la magazin dar o poți face cum vrei tu.

Înainte de soție, dădeam o fugă la Mall și mâncam. Făceam niște cumpărături și mă întorceam acasă în 60 de minute. Restul de 23 de ore le petreceam acasă cu ceva munca și o grămadă de gaming. Rezultatul: maxim 76 de kilograme. Mergeam și pe la sală dar nu mă omoram. Pizza, șnițele, cordon bleu-uri, piure de cartofi, cartofi pai, sucuri la greu.

Acuma stau mai puțin la calculator, mâncare în casă, visez să am 23 de ore pe zi libere, drumuri, telefoane, ajutat soția, făcut curat, spălat, aranjat, cam tot ce trebuie făcut în casă pentru 2 persoane plus mers la sală. Rezultatul: 88 de kilograme. :expressionless:

3 Likes

Cafea dimineata, ceai intre mese si optional cacao fierbinte cu scortisoara sau vanilie - toate evidente fara zahar. Dar cel mai important e paharul MARE cu apa (aveam unul mic care ma dispera ca tot trebuia sa-l umplu) din care sa pot sorbi tot timpul.

2 Likes

O chestie pe care incerc s-o fac e sa am 1-2 zile pe saptamana complet vegetarienie. E greoi pe la noi, din cauza a $motive, dar gasesc din ce in ce mai multe optiuni vegetariene OK prin oras, de exemplu.

3 Likes

Eu incerc sa beau vreo 5 litrii de apa pe zi.
Pana la ora 12 incerc sa beau una-doua cafele, 2 litrii de apa si sa mananc 1 mar & 2 banane (cateodata mai scap niste patiserie cand mi-e froate foame sau nu pot sta focusat).
Pe la 12 mananc meniul zilei sau salata (In ultimul timp am incercat sa reduc carnea, sa am zile in care nu mananc si sa mananc mai multe fruce/legume). Mai am zile in care pacatuiesc si mananc KFC/MC/Pizza dar cam 1 data pe saptamana - 2 cand e grav.
Seara mai manac pe la 7-8 ceva salata cu carne/chiftele de legume/falafel.

*Incerc sa mananc cat mai putin zahar, dulciuri o data la 2 saptamani/luna
*De asemenea incerc sa ma limitez la 0,5l de Cola Zero pe zi. :smiley:

1 Like

La mic dejun:
Varianta 1: 2 x oua fierte , branza, sunca feliata(vita/curcan)
Varianta 2: omleta, branza, sunca feliata(vita/curcan)
Varianta 3: ovaz aprox. 100gr cu miere, stafide, nuci, scortisoara, banana,afine

La pranz: carne de pui sau curcan sau vita, cu garnitura de quinoa, sau linte(verde, neagra sau rosie), sau amarant, sau o combinatie din cele 3, sau o salata, sau orez.

La cina: un iaurt, carne putina sau deloc, sau o supa, sau crema de branza, sau fructe, sau un ou fiert, + un pahar de vin

Intre mese mai mananc fructe (banane, mere), batoane proteice cumparate sau facute in casa, rar ciocolata.

Beau 2-3 litri de apa pe zi, doua cafele, ceai mai rar.

O data sau de doua ori pe saptamana meniul zilei la restaurant.

Zaharul exclus complet.

2 Likes

Frupt, Ana are, Raureni… Mega Image au si ei sub brandul Gusturi Romanesti. Mai sunt si altele prin Kaufland.

1 Like

Eu am doar Lidl lângă mine și parcare mai e doar la Auchan (de aia unde nu trebuie să bagi ața în ac).

Iar apoi mai degrabă comand 3 kilograme de grapefruit la Cora online și mi-l storc. Oare merită chestiile alea de stors cu presare la rece? Adică se spală ușor?

am am multe kg peste norma, deci nu-s referinta prin exemplu,
dar meniul programatorului ar trebui sa cuprinda zilnic cel putin o portie buna de miscare.
restul nici nu prea mai conteazaa (atat vreme cat nu se fac excese).
cele mai eficente zile de lucru le am in perioadele cand din meniu nu imi lipseste miscarea.

2 Likes

Cred ca ar trebui sa scrieti undeva cu font de 4px si cate kg aveti fiecare :)) (+ ce stil de viata aveti)
Nu de alta, dar meniul care i se potriveste unuia, s-ar putea sa nu fie valabil pentru altcineva.
Daca esti client fidel al salii de forta e clar ca va trebui sa mananci mult mai multe proteine.

Dimineata : lapte cu cereale / clasicul ceai + paine cu gem/biscuiti / iaurt cu cereale Activia
La munca mai bag un ceai cand ajung + ceva biscuiti, o eugenie (sau o banana / salata de fructe)
Pranz : paste (preparate in diverse moduri) / piept de pui (de multe ori carnea de pui este baza la care adaug diverse) + cartofi la cuptor (broccoli) / peste + cartofi
Seara : de obicei gatesc seara mai mult si mananc in seara respectiva si imi iau si a doua zi la pranz

Cat sunt la munca f rar mai bag cate un fruct.
Nu prea fac miscare. In ultimele 2 luni am inceput sa ma duc joia imediat dupa munca la inot; probabil in curand voi renunta la inot si ma voi duce la sala de 2 ori pe saptamana (5-10 min de alergat la banda, apoi aparate) [am de la munca buget in fiecare luna pentru activitati de genul asta]

1 Like

hai ca ma incumet: 1.80 si in jur de 76-77 kg ! :)). Sunt relativ sedentar, dar incerc sa combat prin mersul pe jos, iar la birou nu folosesc liftul. Cladirea are 4 etaje, iar firma ocupa 3 din 4

O bicicleta m-ar tenta. La salariu, poate imi iau una :smiley:

Uneori mai sunt situatii in care mai am pofta de rontait ceva la birou. Am gasit asta


Sunt mere uscate. Le iau de la OMV, dar am inteles ca s-ar gasi si la Mega image. Pare ca sunt o alternativa mai buna decat a manca chipsuri sau tot felul de covrigei si produse de patiserie.

5 Likes

O sa-ti raspund in ordinea in care tu, ai pus aceste intrebari. :smiley:

  1. Eu nu plec de acasa, pana cand nu imi beau cafea si nu servesc niste sandvisuri. Daca tot pap ceva, atunci este musai sa beau si niste socata. Parca este mai buna ca Coca-Cola sau Pepsi-Cola. Acum nici socata nu este 100% originala, si asta este facuta dupa alte standarte.
    Conteaza foarte mult sa mananci dimineata ceva. Plec mai voios dimineata cand se simte ceva in burtica.
    Ca miscare, eu am un job unde fac miscare 9 ore/zi. Mai trag si eu uneori chilul, ca doar nici patronii nu sunt 100% OK.

  2. Eu cand ma duc la job, eu imi iau mancare de acasa. Eu nu ma complic sa cumpar mezeluri sau cine stie ce porcari din magazine. Mancarea facuta de acasa, este cea mai buna si cea mai sanatoasa.
    Eu nu sunt vegetarian si nici nu tin post in timpul anului. Daca n-am carne in frigider 2-3 zile, pot sa stau fara carne dar dupa 4 zile, simt nevoia sa mananc carne. Da, sandvisurile imi plac si le servesc cu placere.

dimineata: fix cand ma trezesc imi fac un shake cu 1.5 cupe proteina + 100g ovaz + 1 lingura unt de arahide + 1 banana - bag totul a blender si mixez cu 500ml apa. Dupa ce beau asta de obicei mananc 1-2 oua fierte cu branza/rosii/masline verzi sau 2-3 oua facute omleta sau ochiuri cu ciuperci sau spanac + avocado. Dupa masa o pastila de omega 3-6-9(si cafea la masa, mai mult

pranz: Piept de pui / pulpe de pui / ceafa porc cu orez sau quinoa, uneori mai bag si piure in alimentatie cand mi-e pofta. Dupa masa din nou o pastila de omega 3-6-9 + o cafea.

seara: de obicei salata cu fasole rosie/ peste / uneori brocoli + 1 shake proteic.

Intre mese beau ceai verde(intre 2 si 4 cani pe zi), mananc fructe(mere portocale banane in principal).

Merg la sala de 4 ori pe saptamana + 1 zi la fotbal am 1,73 - 74kg.

Bug fixing pe paine
Asezonat cu garnitura de gastrita.
Asa e la mine.

1 Like

“Lucrează ca freelancer si nu iti vei mai pune niciodată problema asta”

Cred că problema e aceeași pentru multe meserii de birou. Am lucrat 7 ani intr-un birou făcând altceva și mai puțin programare.
M-am confruntat cu aceeași problemă. Am avut noroc că eram cu casa în construcție și în lipsă de bani am pus spinarea la muncă. Veneam de la servici, aruncam cu tencuiala vreo 2 ore. M-a ținut în formă. Ce mâncam și cum mâncam… mic dejun, cafea la prânz și cină.

Ca freelancer am avut mult mai mult timp, dar și riscuri. La un moment dat am pus punct țigărilor, m-am îngrășat zdravăn și n-am avut încotro decât să mă apuc serios de mișcare.
În ultimii 3-4 ani, mă trezesc la 5-6 dimineața, alerg 50-80 de minute, mănânc, muncesc, prânz (ciorbă în general), muncesc (mai și dorm).
Printre astea mai îmi fac timp și 1-2 ore pentru copil.
Iarna asta am schimbat. Trezirea la 5:30, mic dejun, muncă până la 9, alergat, dadacit copilul, muncă, prânz, muncă, cină.

2 Likes

Un subiect foarte sensibil pentru programatori si in general pentru persoanele care stau pe un scaun la locul de munca. Din pacate am reusit contra performanta sa iau in greutate in ultimi 3 ani 15 kg. Mam hotarat de curand sa iau masuri ca nu se mai poate. Am renuntat sa mai mananc micul dejun, consum o cafea de dimineata. La pranz am mai multe variante: mergem sa luam ceva de mancare de la magazinele de profil, ori iau de acasa mancare. Cred ca o sa iau in considerare sandvișurile din nou. Seara mai mananc ceva dar nu asa mult. Trebuie sa ma apuc de miscare, urgent.

1 Like

Vezi că am citit p-aici pe alt thread că faci infarct și/sau diabet dacă nu mănânci micul dejun.

1 Like

Micul dejun da-l dusmanilor, la pranz ia o gustare, iar seara (dar nu seara tarziu) mananca bine, dupa care, putin sport nu ar strica.

Meniul meu zilnic

Mic dejun:

  1. Sar peste el mai mereu;
  2. Iaurt Activia cu nuci (este singurul care imi place) + biscuitei de la belVita cu merisoare;
  3. Salata: rosii, castraveti, masline, branza si MULT ulei de masline de buna calitate si condimente la greu (daca am si o paine pe vatra proaspata, sunt deja :sunglasses:);
  4. Oua gatite in toate modurile posibile, in general le mananc cu kaiser (facut in casa).

Pranz:

  1. Supa / ciorba + mancare gatita cu sos (mazare, fasole verde, tocanita de cartofi, musaca, … );
  2. Salata de rosii cu branza + friptura cu garnitura (piure cartofi / mazare, orez, fasole verde, sote de ciuperci, … ).

Cina:

  1. Paste cu carne, fiecare cu reteta ei.
  2. Cartofi prajiti cu friptura / snitel / carnati, iar in caz ca vreau sa mananc mai usor inlocuiesc cu branza / cascaval (eventual pane) / oua ochiuri.
  3. Pizza facuta in casa.
  4. Salata de rosii cu branza, cand nu imi este foame, eventual si o salata de vinete, zacusca, crema de branza (laDorna e :heart_eyes:).

… as scrie mai mult pentru ca imi place sa stau in bucatarie si sa imi gatesc tot ce vreau, dar astea sunt in general de baza la mine.

Ca si lichide imi plac sucurile (cu putin zahar), apa minerala, vinul de casa, bere doar Corona (restul sunt amare sau facute cu malai). Apa in general beau putin ca mi-e frica sa nu ruginesc :joy:, si aia mai mult cu lamaie. Noroc ca nu imi lipsesc supa / ciorba de la pranz, decat foarte rar.

Sport fac doar gantere, flotari, ceva gimnastica usoara si bicicleta (rar transpir, deci nu ma strofoc prea tare).

Greutate: 68kg, dupa … :troll:

Wow !
Ai ceva timp liber daca zici ca gatesti :))

:heart_eyes:
Nimic nu este mai bun decat o paine proaspata, calda + branza !
Ca tot am primit bonusul de la serviciu, cred ca imi voi lua o masina de facut paine. :))

Eu am renunat la sucuri. La meniuri cer apa :slight_smile:

BTW: Cati dintre voi gatesc ?
Eu mai mesteresc prin bucatarie !

1 Like