Mental health and tech industry

Eu unul la inceput credeam ca burnoutul e o poveste de speriat copii. Pana m-a lovit. Stres la nivele critice, ma enervam de la orice, dupa munca eram terminat si nu puteam sa mai fac nimic (chiar si serialele la care incercam sa ma uit parca rulau asa in fundal), inima imi sarea o bataie cand imi suna telefonul, efectiv nu puteam sa fac nimic si ma simteam super aglomerat si incarcat.

Am incercat probabil ce au facut si altii sa imi separ munca de viata personala, dar cand ma relaxam nu ma puteam relaxa; cand munceam parca nu puteam sa dau 100%. Avusesem si ceva probleme in viata personala care m-au afectat si am zis ca trebuie sa schimb ceva.

Asa ca mi-am schimbat perspectiva. Ideea e ca mie imi place tare mult ceea ce fac, stresul pe care il resimteam defapt tot eu singur mi-l faceam. Eu setam asteptarile mele si ale celor din jur. Acel stres il aduceam apoi in viata personala. Cand merge prost acasa, logic ca nu vii cu aceeasi energie la munca. Era un ciclu mi-am dat seama pe care nu merge sa-l spargi, trebuie sa-l rezolvi.

Acum ca vad chestia asta cu munca/viata personala ca un ciclu si nu ceva separat s-a schimbat totul. Usor, usor, mi-am rezolvat viata personala, am facut o mica pauza sa analizez lucrurile la munca si am gasit solutii long term care m-au ajutat si pe mine si pe colegi.

Acum rareori lucrez 8 ore pe zi. Cateodata mai putin, deobicei mai mult. Dar nu mai am stres si fac cu placere ceea ce fac. Imi iau pauze cand simt (mai lungi sau mai scurte), nu mai pun presiune pe mine si nu mai setez asteptari nerealizabile. Ah si viata personala nu mai simt ca imi intrerupe niciodata munca sau vice-versa, e fain asa.

Totul s-a rezolvat pentru mine si am o claritate pe care nu am mai avut-o niciodata in viata mea. Poate ajuta si pe altii aceasta idee.

P.S. Multumesc tuturor celor care si-au impartasit experienta, asa am prins si eu putin curaj sa impartasesc si eu

2 Likes

Si eu am trecut prin momente de stres sau de epuizare, din diverse motive legate de munca.

Din pacate in meseria asta nu se face training legat de organizarea muncii, iar mai devreme sau mai tarziu fiecare este lovit de problemele astea.

A trebuit sa ma lovesc de fiecare problema in parte ca sa imi dau seama cum sa o gestionez.
O sa fac o lista cu probleme si solutii:

Program de lucru de 8 ore
Acum 11 ani am renuntat la un job unde lucram 8 ore pe zi. Cand am inceput sa lucrez de acasa voiam sa scriu cod 8 ore, fara sa includ pauzele. Bineinteles ca am esuat din a doua saptamana. Dupa mai mult timp am ajuns la concluzia ca optim este intre 4-6 ore de scris cod pe zi.
Pentru productivitate imediata → minimum 4 ore.
Pentru productivitate pe termen lung → maximum 6 ore

Durata sesiunilor
Am inceput sa lucrez fara sa stiu cat ar trebui sa dureze o sesiune. Dupa ce m-am trezit epuizat, desi nu muncisem multe ore efectiv, am citit un articol foarte bun legat de organizarea muncii, in care recomanda ca o sesiune sa dureze 50-60 minute, iar in pauza de 10 minute sa privesti in departare, pentru a odihni ochii si creierul.

Interesanta a fost o descoperire proprie. Dupa concediu de odihna sau medical nu reuseam sa lucrez 50 de minute intr-o sesiune. Ma fortam si deveneam si mai stresat din cauza asta. La un moment dat am crezut ca efectiv nu mai sunt capabil sa muncesc, ca am inbatranit, etc.
Dar am descoperit ca daca lucrez sesiuni de 15-25 de minute treptat ma apropii de 50-60 de minute.

Incapacitatea fizica
Din cauza lipsei de exercitii fizice am inceput sa stau in toate pozitiile pe scaun, obosind din ce in ce mai repede si pierzand capacitatea de concentrare.
Din cauza asta am inceput sa alerg din nou.
Dealtfel exercitiul fizic a fost mama tuturor problemelor.
Iar dupa 15 ani de alergare am descoperit saritul corzii, un exercitiu fizic de la care nu ma asteptam sa aduca asa multe beneficii. Pur si simplu mi-au disparut durerile de spate, pozitia corecta la birou a devenit mai usor de suportat, etc.

Nutritia
Apa este cel mai important aliment :slight_smile:, pentru ca ajuta la transportul oxigenului catre creier.

Respiratia
Mi se paruse si mie ca se intampla asa, dar nu eram sigur pana nu am citit un articol:
cand suntem concentrati la scris cod este posibil sa reducem volumul sau frecventa respiratiei. Practic creierul este sufocat.

Cam astea au fost problemele si solutiile mele

7 Likes

Eu nu zic ca nu te ajuta chestiile astea pe care le-ai enumerat aici, insa din punctul meu de vedere viata e despre altceva decat sa storci ultima picatura de productivitate din tine.

Trainingurile de organizare a muncii…traininguri de time-management…coachi pentru te miri ce self-improvement next-level you…sunt bullshit dude.

Crearea de software, la modul cel mai general vorbind pentru ca vreau sa includ toate meseriile adiacente(programator, ux, tester, sysadmin, pm), este o activitate care genereaza o puternica uzura mentala. Cu asta cred ca suntem de acord cu totii.

Parerea mea este ca genul asta de activitate nu se preteaza la 8h/zi, 5 zile pe saptamana.

Edit ulterior:

Eu sunt mai fericit de cand am realizat ca firma pentru care lucrez nu este familia mea. Urmareste niste metrice destul de clare iar eu sunt doar un calcul de excel indiferent de propaganda cu care tot suntem bombardati zilnic, loialitatea firma-angajat si viceversa este fix 0 in 2021 iar eu nu mai sunt dispus la compromisuri.

Momentul meu de inflexiune a fost cand cel mai mare ecommerce romanesc a dat afara de pe o zi pe alta 10% din personalul tehnic si a avut grija in cel mai kagebist mod cu putinta ca informatia nu se sifoneaza in presa. Motivul? Daca intrebai 3 manageri aveai 3 raspunsuri diferite. Cifra de afaceri crestea, profitul la fel…Angajari se faceau in continuare, culmea!

In realitate, influenta Amazon fata de ei e mare…iar cum Amazon dau afara anual cam 5% din angajati intentionat pentru a impulsiona productivitatea celor care raman…au zis si romanasii nostri ca au descoperit Bahamasul. Mno…nu merge asa in Romania. Motiv pentru care am plecat si de atunci nu mai dau 100% pe niciun proiect decat daca este al meu.

4 Likes

Ce am enumerat eu sunt masuri de preventie a epuizarii.

1 Like

asta nu se chema pomodoro? :smiley:

Acum am aflat si eu denumirea si tehnica :slight_smile:
Eu folosesc un timer fara sa imi fi cerut cineva. N-am stiut ca asa e si tehnica.

1 Like

Lucratul de acasa e si mai primejdios pentru ca iti lipseste interactiunea umana.
Ca si unii dintre voi m-am confruntat cu anxietate si depresie plus niste pure O (OCD). N-as putea sa spun ca m-am vindecat dar s-au usurat simptomele si am invatat sa le fac management.

Cred ca lectia cea mai importanta pe care am invatat-o e ca daca nu faci nimic continui sa te duci la vale, pana faci crash & burn.

A 2-a cea mai importanta lectie e formatul de obiceiuri sanatoase. Sunt niste carti scrise pe tema asta (The power of habit). Se pare ca daca faci chestii sanatoase in fiecare zi te faci mai bine. Cine ar fi stiut? :stuck_out_tongue:

Am o lista masiva de obiceiuri zilnice scrise pe o lista (hartie) unde dau check cand le fac. Ajuta mult sa te tii de ele si sa tii socoteala. Nu apuc sa le fac pe toate in fiecare zi dar incerc sa fac cat mai multe.

(eg: cold shower, exercise, yoga, pranayama, good sleep, meditation, CBT, mental health book reading, fasting, 15 min laughing, etc)

Ca si addendum un lucru care afecteaza masiv, dar masiv TOT e dieta. Ai crede ca sistemul digestiv si sistemul nervos nu sunt interconectate foarte mult. De fapt sunt chiar foarte interconectate.

Am tot pus informatia asta deoparte din comoditate si lacomie (gluttony) dar 2 clipuri vazute recent mi-au schimbat atitudinea:

Am trecut de vreo 7-8 zile pe dieta vegan (fara carne, oua, lapte, peste, etc.) ca si experiment.
(trebuie luate suplimente care lipsesc din aceasta dieta, vitamine B, Omega, etc)

Nu stiu cum sa zic dar mi-a luat cu mana vreo 40-50% sau mai mult din problemele mentale. Observ o reducere clara in OCD, depresie, anxietate.

Nu stiu cat sa atribui dietei si cat fasting-ului dar e clar ca burta afecteaza creierul. :stuck_out_tongue:
Si fasting, fasting-ul intermitent are un efect puternic (pozitiv) asupra starii mentale (+16 ore).

2 Likes

Să nu-mi zici că mănînci doar fasole și soia, că parcă nu-mi sună chiar bine, dar poate ar trebui să încerc vreo săptămînă sau două fără carne (că la lactate am renunțat deja).

[/offtopic]

Pe perioada carantinei am lucrat destul de mult peste program. Terminam in jur de 10 jumate seara 11.(plus stat in meeting-uri unde se mai certa lumea - uneori si de oboseala)Toate astea s-au vazut pe mine. Eram obosit si am inceput sa iau in greutate. M-am intors la mine acasa. A fost un pic mai bine ca acolo am curte si mai ieseam pe afara.
Fast forward in 2021 m-am reapucat de sala, am lasat-o mai moale cu orele tarzii si cand m-am intors in Bucuresti mi-am facut un fel de program.

  • Dimineata merg la sala
  • intru in jur de 10-11 la munca
  • merg in jur de 13-14 la masa
  • incerc sa termin task-urile pana la ora 19 cel tarziu si imi ies de peste tot, Teams, email etc.
  • ies sa ma plimb, vara mergeam minim 1 ora jumate si pt ca ajungeam tarziu acasa nici nu mai perdeam vremea pe Facebook, Instagram :slight_smile:
  • mi-am luat 2 saptamani full de concediu plus zile de mers pe la mare, o saptamana pe acasa :slight_smile:

Rezultatele au fost urmatoarele

  • nu mai eram obosit, stresat
  • am slabit vreo 8 kile

Prin 2018 am fost la un psiholog. Ma simteam un impostor in meseria mea ca am fost respins la multe interviuri si inceput sa imi pierd increderea in mine.

3 Likes

Fructe, roșii, ardei, vinete, ciuperci, etc.

Apoi mai ai snacks: nuci, alune etc.

Eu personal nu rezist prea mult fără carne dar vara reducem consumul, tocmai pentru că legumele de sezon sunt delicioase :slight_smile:

2 Likes

Cum zice si @iamntz sunt o gramada de lucruri pe care poti sa le mananci. Eu sunt doar 7-8 zile in dieta asta dar pana acum nu simt ca-mi lipseste ceva. E drept ca-mi mai face cate o ciocolata cu ochiul. :stuck_out_tongue:
Pana la urma te inveti, oamenii sunt facuti sa se invete aproape cu orice.

Ce tare… și eu mă confrunt cu chestia asta doar că nu am fost la psiholog. Eu suspectez că o fi legată de jack of all trades master of none.

Am observat de asemenea că efortul fizic ajută enorm la starea psihică (și fizică automat).

2 Likes

Da ajuta. :slight_smile:

Pe mine mersul la sala m-a ajutat. Recomand un psiholog si sala sau orice activitate fizica.

1 Like

Trebuie neapărat “sala”? Nu poți să te obosești și acasă? Îți iei o bicicletă/banda niste greutăți (dacă nu-ți plac flotările) și poți face și acasă sport.

poti sa faci si acasa.
am facut si acasa, dar nu mi-a placut

1 Like

Eu ma multumesc cu Beat Saber si alte jocuri in VR :slight_smile:

Zwift e bun pentru asta

maine avem workshop de mental health :slight_smile:

Aceleași chestii ca la nootropics as zice.
Sport moderat și keto.
De când îl citesc pe Jocko Willink mi se pare ca și cele mai stresante momente au fost exagerate.
Si growth mindset as zice.

Din păcate cam 99% din stress a fost din vina mea. Dacă as fi calculat mai bine timpul, separat mai bine task-urile sau discutat cu analiștii cum trebuia, nu as fi ajuns în situații stresante.
De cele mai multe ori în loc sa aplic sfatul cu detașarea am complicat lucrurile cu extra stress.
Discipline equals freedom.

Foarte rar a fost stress de genul foc de artilerie care nu ar fi putut fi evitat.
Cel mai mare stress a fost când o firma la care am lucrat a făcut concedieri în masa.
Nu prea ai ce face decât fond de urgenta și pregătire de interviu.
Dar domeniul nu prea cred ca e pentru cei care nu fac fata stresului. Majoritatea celor cu care am lucrat păreau ca răspund în stilul Jocko la stress (output 150% pana se termina situația , eu ma cam blocam înainte).

4 Likes

Pt mine fondul de urgenta mi-a rezolvate din multe din anxietati, nu imi e frica ca sunt concediat, inainte faceam multe prostii din frica asta eg. stat pana la 7-8 la munca, si oricum nu interesa pe nimeni, insa ce imi e frica acum e ca stagnez.

2 Likes