Merită să cumpăr un iMac 27” late 2012?

Eu personal sunt mai excentric, folosesc Sabayon Linux. Nota: sunt utilizator exclusiv de Linux din 1999. Sabayon este o distributie facuta in Italia, rolling release. Nu l-am reinstalat niciodata de cand mi-am cumparat calculatorul (aprox 5-6 ani).

Placa grafica NVidia: nu mai erau probleme cu driverele de vreo 4-5 ani.
SSD Trim: exista by default pe toate distributiile de cativa ani buni. MacOS nici nu stia ce-i aia trim cand eu il foloseam implicit pe Linux.
Dual display: eu folosesc KDE, de vreo 2-3 ani nu mai erau probleme. Am si un laptop. Il folosesc pentru prezentari la speechurile mele la conferinte. Pana acum a mers cu orice proiector sau monitor, VGA sau HDMI.
Am mai testat si desktopul cu 2 monitoare, cu 2 cabluri VDI, nicio problema, chiar daca erau rezolutii diferite.
Sincer, am avut mai multe probleme cu Macbook Pro-ul cu monitoare si adaptoare si proiectoare decat cu acel amarat de laptop pe Linux. (este un laptop luat cu 1500 lei, nou, in urma cu mai bine de 6 ani… ceva Celeron mobile).
Drivere pentru Intel le ai pe toate, eu nu mi-as face griji.
WiFi: stiu sigur ca merg placile bazate pe chip-uri intel, broadcom, RTL, atheros
Gigabit RJ45: am folosit intel, RTLXXXX, si atheros. La atheros trebuia pus driver-ul manual, dar asta era in urma cu vreo 4-5 ani. Probabil este built-in de atunci. Oricum procedura era simpla.

Daca te mai intereseaza ceva, intreaba-ma.

4 Likes

Wow. Ești mai excentric sau mai bine zis pasionat. Thx pt super detalii! O să mă informez un pic de distribuție!

1 Like

confirm !

Am instalat driverul Nvidia + un benchamrk(Unigine Heaven) si au fost situatii in care FPS-urile erau identice cu cele din Windows. Vorbesc din pespectiva performantei grafice(jocuri)

Hehe, sunt curios daca există utilizatori hardcore de Linux care sa nu fie excentrici :slight_smile: De exemplu, eu folosesc Fedora (upgradat de la o versiune la alta, fara reinstall de multi ani) cu KDE3 intreţinut “in-house”.

Eu tot încerc să folosesc Linux.

Ultima oară după ce am instalat driverele nVidia (care nu le instalezi doar rulând executabilul, trebuie să închizi X-ul, să fii root, etc.), murea X-ul.

Altă dată am stat 2 ore să facă o aplicație comparație între două directoare (+ subdirectoare), o chestie care Total Commander-ul o face în 5 minute. După ce a stat 2 ore să rumege fișierele, a crăpat.

Ah, când aveam placă AMD, la fiecare actualizare de Kernel, trebuia înainte să dezinstalez driverele video, să instalez Kernel-ul, apoi să le reinstalez. Cică trebuia să „le recompileze” pentru noul Kernel că murea tot de nici nu puteam boot-a în mod consolă altfel.

Steam îmi crapă dacă nu are ceva librării OpenGL instalate, nu pot instala Chrome, doar Chromium (whatever that is) dar numai de pe ceva repository altul decât cele oficiale.

Ca să nu mai zic că la ultima instalare mi-a stricat ceva la portul DVI al plăcii video (ditamai 1080Ti-ul) de imaginea se vedea de parcă eram la 30 Hz - flicker la greu. Am crezut că mi-a murit monitorul, slavă cerului că placa are 10 ieșiri. Am crezut că e doar o problema de Linux, am boot-at în Window, SE VEDEA LA FEL!

Știu cum în liceu, prin 2001, stăteam câte 3 zile să fac muzica să meargă, măcar asta merge din prima pe Linux.

Dar pentru 2017 să nu dai dublu click pe ceva și să meargă din prima… Slab. Și cică se vrea un sistem de operare pentru mase. Și când ceva nu merge, pac, te trimite la consolă. Yeah, de parcă tanti de la ghișeu o să dea apt/yum update din consolă.

1 Like

Tanti de la ghişeu nu are ce sa caute sa dea update-uri :slight_smile:

Înțelegi idea, înafară de ceva pasionat, nu ai ce căuta în consolă să „joci joace, să tragi un film, să faci o prezentare PowerPoint”.

By the way, acum yum e DNF, de parcă e încă o versiune aruncată de 10 developeri de Duke Nukem Forever.

Ideea e ca un Linux odata configurat va functiona aşa până crapă hardware-ul. Plus ca e foarte safe, riscul de a “contracta” un malware este doar teoretic, in practica n-am văzut niciodata o maşină desktop cu Linux “virusată”. Pentru business Linux e rock-solid, il folosesc peste tot, nici macar n-am masini cu Windows în firmă.

LE: pentru homeuser-ul de rând, sunt de acord că Linux nu e platforma potrivită. Pe acel user nu-l intereseaza posibilitătile nelimitate de customizare, il intereseaza ca totul sa mearga “din prima”, chiar daca acel “din prima” il face captiv în ceea ce-i oferă producătorul.

1 Like

Cand a fost “ultima oara” asta? Cu ce distributie? Suna extrem de brutal.

Ca si contra exemplu, am folosit Linux/Ubuntu ca singurul calculator[1] o perioada de 4-5 ani, pana acum aproximativ 2 ani cand am trecut pe un mac. N-am avut absolut nici-o problema de genul celor enumerate mai sus. Totul a mers la fel de smooth ca pe un Mac sau Windows. Si l-am folosit pe mai multe PC-uri si un netbook, deci n-a fost doar o chestie de compatibilitate hardware/software buna.
Mai mult, maica-mea inca mai foloseste netbook-ul respectiv, si habar n-are ca nu e Windows.


[1] Yup, fara Windows de backup. Daca n-ai treaba cu jocurile sau vre-un program specific Windows, e o trecere usoara IMO.

3 Likes