Mici „economii” din partea angajatorului

Aceeași experiență descrisă de @tekkie am văzut-o - respectiv auzit - și eu în legătură cu cost-reduction-ul (cel puțin la firme) și cred și eu să fie un motiv pentru popularitatea mai redusă a Mac-urilor, la noi.

Similar, am văzut locuri unde licența de Windows era unica plătită, iar în rest exclusiv tool-urii open source. Un coleg care a avut nevoie stringentă de ceva simulator (nu avea variantă free), a cerut o licență şi a primit sfatul să-și instaleze un simulator crack-uit acasă și să-l acceseze prin TeamViewer… :see_no_evil:

Poate cel mai relevant exemplu ar fi cazul unei prietene, care făcea atât aplicații pentru Windows cât și pentru iOS la care s-ar fi pretat un MacBook (pe care să instaleze și Windows alături de macOS).
A lucrat în schimb pe un Mac Mini și un PC low-end pentru că “se făcea economie de 200€”…

De asemenea, lucruri de bun simț precum SSD-uri, procesoare quadcore, mai mult de 4-8GB RAM, sunt în continuare catalogate de lux și “prezintă potențial de a trezi invidia colegilor de birou”.

4 Likes

Sunt pro echipamente beefy pentru programatori insa pe de alta nici way too beefy - pt. ca poate aparea un bias interesant si anume: This runs just fine on my 4-cores/8-threads machine with 16+G of RAM and a M.2 x4 SSD. in special pentru generatia N(ode.js) care incarca megabytes of redundant JS-code :laughing:

3 Likes

Asta se poate rezolva usor cu un QA env mai prostanac, virtual.

1 Like

Not really - chiar si daca ii dai 1-core-1-thread - CPU-ul va face boost pana la 3-4Ghz :slight_smile: Si cum toti stim ca JS is mostly STed, that will actually make it worse :slight_smile:

Asta îmi aduce aminte de o chestie citită în… ReWork parcă despre scaunele Aeron: cu o durată minimă de viață de zece ani, ar costa vreo 40 cenți/zi, adică mai puțin decât hârtia igienică folosită de un angajat zilnic. Cu toate astea, nici un angajator nu se grăbește să facă economii la hârtie…

Edit, am găsit citatul exact, era din Joel:

They last longer than cheap chairs. We’ve been in business for six years and every Aeron is literally in mint condition: I challenge anyone to see the difference between the chairs we bought in 2000 and the chairs we bought three months ago. They easily last for ten years. The cheap chairs literally start falling apart after a matter of months. You’ll need at least four $100 chairs to last as long as an Aeron.

So the bottom line is that an Aeron only really costs $500 more over ten years, or $50 a year. One dollar per week per programmer.

A nice roll of toilet paper runs about a buck. Your programmers are probably using about one roll a week, each.

So upgrading them to an Aeron chair literally costs the same amount as you’re spending on their toilet paper, and I assure you that if you tried to bring up toilet paper in the budget committee you would be sternly told not to mess around, there were important things to discuss.

2 Likes

Dacă mentalitatea de azi ți se pare ciudată înseamnă că ai uitat cum funcționa internetul în 2000, când erau start-ups care mai de care mai ridicole…


Acum poate sunt un idealist, dar cred că un startup care nu crede că va mai fi în zonă după ce se termină banii nu merită luat prea în serios.

1 Like