Micro-framework pentru PHP (wmvc)

Sigur, de ce nu. Chiar simţi nevoia sa ştii tot ce mişcă-n lumea asta? Eu nu.

Imi place sa stapanesc conceptele si tehnologiile cu care lucrez. In special cele pe care le folosesc in productie.

Ce ai vrea să răspund? Ca în CodeIgniter se foloseşte un fel de autoload cu manivelă?

Permite-mi sa reformulez putin:

  1. Ce vrei sa spui prin “nu-mi place cum se face rutarea”?
  2. Ce vrei sa spui prin “nu exista autoload”? Excluzand CodeIgniter (pe care nu il consider un framework modern), toate framework-urile moderne ofera autoloading.

Unealta potrivită la locul potrivit. Nu ai nevoie mereu de baros, uneori e suficient şi un ciocan mai mic.

True. Dar nu prea m-as apuca de batut cuie cu un ciocan facut de un nene la marginea drumului in 30 de minute. Chiar daca e mic. Exista riscul sa-mi sara din coada si sa-mi vina peste ochi :slight_smile:

2 Likes

mie nu-mi iese asta. adica habar n-ai care-i oferta da stii sigur ca nu-ti place?

ps: eu te-am rugat sa-mi dai niste exemple pe frameworkuri de web. ca de asta-i vorba aici. nu comparam mere cu pepeni

Hai să fim serioşi. Vorbim de nişte amărâte de aplicaţii web. Când auzi câte un developer vorbind cu mândrie despre concepte, producţie, pattern-uri etc ai zice că cel puţin trimite rachete pe Lună :slight_smile: În majoritatea cazurilor sunt site-uri de prezentare, poate un magazin online, uneori poate un ERP. Iar în multe cazuri, conceptele şi tehnologiile utilizate sunt mult mai complicate decât aplicaţia în sine. In zilele noastre conceptul KISS nu mai interesează pe nimeni?

Am dat nişte exemple random, bazate pe nişte amintiri foarte vagi din trecut. Chestia cu asta cu rutarea cred că mi-a rămas in minte de la CakePHP care probabil m-a supărat mult la vremea respectivă.

Păi şi de câţi neni ar fi nevoie să scrie un framework din 500 de linii sau chiar mai puţin? :slight_smile:

1 Like

Cred că n-ai înţeles. Framework-ul ăsta nu l-am creat ieri. Există de cel putin 5 ani. Din moment ce îl am deja şi a trecut testul timpului, de ce aş căuta altceva?

KISS is awesome.

Dar mai întâi hai să încărcăm astea 30 de biblioteci Javascript și încă 20 de plug-in-uri. :wink:

1 Like

Vorbim de nişte amărâte de aplicaţii web

Judecand dupa cum arata codul ala nici nu putem vorbi despre alt ceva. Cred ca uiti ca facem cumparaturi pe aplicatii web, administram bani pe aplicatii web, comunicam pe aplicatii web. Toate astea nu reprezinta decat niste nimicuri, right?
Pentru unii productie inseamna chiar asta productie.

Păi şi de câţi neni ar fi nevoie să scrie un framework din 500 de linii sau chiar mai puţin?

Un framework stabil, testat si matur? Cu siguranta de mai mult de un nene.

Am dat nişte exemple random, bazate pe nişte amintiri foarte vagi din trecut

Exemple random bazate pe amintiri din copilarie.


In fine, discutia asta se bazeaza prea mult pe amintiri si ignoranta decat pe cunostinte actuale. Eu ma retrag.

Edit: as fi interesat, totusi, sa citesc parerea lui @RedGuard cu privire la calitatea codului framework-ului

2 Likes

Well, critici referitoare la codul în sine chiar m-ar interesa, nu mă dau în lături să învăţ de la alţii mai buni. Dacă ai observat bad-practices pe acolo, aş fi recunoscător să mi le aduci si mie la cunoştinţă, pentru a face corecţiile necesare. After all, niciun cod nu este definitiv, mereu există loc de mai bine.


Serios? Mai mult de un nene pentru 500 de linii de cod? Wow. Din ignoranţă am scris programe cu 50k linii de cod, n-am ştiut că e nevoie de mai mulţi developeri :slight_smile:

e ca atunci cand iti faci singur o pereche de pantofi si dupa primele 2 purtari rapide totul pare perfect.
dar dupa alte 5 purtari constati ca aluneci cu ei cand e ud pe jos, ca faci bataturi daca ii porti mai mult de 2 ore, iar dupa alte 10 purtari constati ca talpile se dezlipesc la frig si ca pielea se toceste pentru ca iti sprijini picioarele pe birou.

cam asa e si cu sistemele astea pe care le folosesc 1-2 oameni pentru cateva proiecte vs. cele care sunt folosite de mii de oameni in zeci de mii de proiecte.
atata vreme cat nu ai intalnit use-case-ul care evidentiaza probleme… totul e perfect.
pana nu mai e.
si abia atunci se face diferenta.

1 Like

Asta e valabil pentru orice domeniu in general si pentru orice framework php in particular. Nu înţeleg de ce toată lumea are impresia că totul trebuie să fie perfect din prima… Să înţeleg ca Laravel şi Symphony a apărut direct versiunea 1.0 şi n-a necesitat vreun bugfix?


În afară de asta, cu cât un sistem e mai complex, cu atât are mai multe “failure points”. Ăsta e un truism, dar uneori este necesar să ni-l amintim…

1 Like

nu am spus ca totul trebuie sa fie perfect sau ca un framework propriu nu poate functiona.
pur si simplu pentru mine n-a mai functionat de la un punct inainte, in special din cauza efortului prea mare pentru mentenanta si extindere, cel putin prin comparatie cu open-source.
da, inca imi lipseste viteza cu care se incarcau paginile (viteza de care nu m-am mai apropiat cu frameworkuri open-source), dar tocmai pentru ca nu totul trebuie sa fie perfect… alegerea mea merge clar spre un framework sustinut de o comunicate cat mai mare / matura

Inainte să devină framework-uri susţinute de comunitate, toate au fost “proprii”. Nu-mi vine să cred că sunt nevoit să enunţ chestii atât de banale :slight_smile:

pai si am spus eu ca e altfel?
rezultatul ramane: indiferent cum au inceput… optiunile de astazi sunt multiple si pentru multe situatii balanta inclina semnificativ impotriva frameworkului propriu (cel putin pentru mine).

1 Like