Micro-optimizari: print vs echo - care e mai rapid?

print sau echo, ghilimele duble sau simple. Apelaţi la astfel de tehnici? Părerea mea e că sunt irelevante, un accelerator fiind mai util. Voi cum procedaţi?

diferentele-s prea mici pentru a fi bagate-n seama

Despre genul ăsta de „optimizări”:

2 Likes

Am cateva tipicuri, cel mai evident fiind faptul ca nu folosesc aproape niciodata double quotes, doar single quotes.

2 Likes

Micro-optimizarile sunt cea mai buna metoda de a-ti baga picioarele in cod in cel mai pervers mod.

echo 'string' . $var  . 'string';
//vs
echo "string {$var} string";

De multe ori prefer a doua variantă (sau printf/sprintf) din simplul motiv că este mai lizibil decât concatenări peste concatenări…

In teorie single quotes este mai rapid pentru ca nu cauta sa proceseze posibile variabile scrise in text ca la double quotes.
Diferentele sunt neglijabile, dar fiecare cum s-a obisnuit.

1 Like

Oh look! this looks like the 1st completely redundant topic: http://stackoverflow.com/questions/5605965/php-concatenate-or-directly-insert-variables-in-string

Google has answers to this since the 90s :smiley:

1 Like

eu tot single folosesc. doar cand am de bagat variabile folosesc double. sau s/printf()

aici statea performanta. optimizezi un query sau nu mai faci un loop aiurea si ai castigat infinit mai mult timp decat cu cacaturi d-astea minuscule.

also, code readability salveaza execution time, ca faci mai putine prostii in cod. so that’s that.

moa cata romgleza.

did that tiger just made a watery heart? awww