Microsoft doesn’t think Windows is important anymore

Pai daca nu esti, nu face afirmatii, coane Serghei. Pis! :v:t2::peace_symbol:

Your hate for Microsoft is too strong it makes you blind :smiley:
Microsoft nu e o persoana de care sa ai antipatii personale, nu e programatorul fanati de Bill Gates, nu e cheliosu’ ala de vanzari dezgustator de Ballmer care nu a inteles tehnologia, si nu e nici Satya. Ca orice companie mare, se poate schimba ata ea cat si produsele sale, in continuu, de-a lungul zecilor si sutelor de ani. Amin.
Dupa pohta ce-am pohtit, bla bla bla Nu e mea, e a urmasilor urmasilor mei (:drum: drum music)

N-am afirmat, am întrebat. Nu sunt la curent cu “noile” tehnologii M$, dar pe cele “vechi” (de exemplu Win32 API) le stăpânesc (şi folosesc) foarte bine. Dacă nu sunt “Windows Citizen” nu înseamnă că nu targetez şi platforma aia :slightly_smiling_face: Din Linux poţi să faci orice (nu că din celelalte nu ai putea). Doar că eu mă simt mai confortabil pe *nix.

Mmmm, mie mi s-a parut ca ai afirmat, dar la ce monitor de kakao am, imi poate scapa semnu de intrebare.

Am avut impresia că .NET implica neapărat VM, mi-am exprimat dubiile mai târziu. Şi de fapt acum ce vrei? Să-mi fac seppuku pentru că nu m-am documentat mai atent? :slight_smile:

Păi am cumpărat nu demult un laptop cu Win10 preinstalat, cred că e suficient. Că l-am şters imediat şi am pus Linux, e altă poveste :slight_smile:

Off topic, daca Microsoft avea noroc sa nu-l aiba pe Ballmer, n-ar fi intarziat in cursa de OS pe mobile, Windows ar fi fost Windows 10 mai devreme poate, Windows Phone ar fi fost mai devreme si ar fi putut fi ceva maret, si multe altele. Ballmer a plecat cand nu era prea tarziu. A tot pacalit multi ani de-a randul actionarii prin lipsa de inovatie invocand istoricul cu vanzari mari pe aceleasi produse,
Ballmer era doar un sales foarte nociv, complet fara nici o vizune, doar a distrus din ce putea fi Microsoft. Dar cum spunea Armstrong cand a pasit pe Luna, orice sut mic in cur e un mare pas inainte :))).

And it doesn’t appeal to business customers because it doesn’t have a keyboard .

fucking sales moron

Atât ne mai lipsea, monopol M$ pe mobile, în rest le-am avut pe toate :slight_smile:

1 Like

Monopol nu ar fi putut avea Microsoft nici daca ar fi vrut, pentru ca Ballmer a fost prea increzut si ignorant.
Dar 3 jucatori mari in loc de 2, ne-ar fi prins noua, userilor, foarte foarte bine.

Ce se intampla acum cu Android si iOS nu e “duopol” ? E bine? Doar DOI jucatori pe o piata gigant de miliarde de useri? iPhone de 1000$? Bine ca a mai scazut putin, pentru ca chiar si aia cu bani si-au dat seama ca, nu prea vad diferenta. Culmea e ca, strict hardware, iPhone e foarte bun. Software wise, nu se prea merita upgrade-ul, telefonul de acum 3 generatii e inca OK. Se tot chinuie Apple sa motiveze lumea, dar e greu nenica.
Ar fi fost mega interesant de vazut ce ar fi facut Jobs. Jobs era un product designer si manager foarte bun, desi un mare asshole.
Deci, the perfect combo ar fi fost: Microsoft scapa de Ballmer devreme, WinPhone detinea macar 20-25% din piata, si Jobs nu se ducea. Ar fi fost o competitie pe cinste. What if.

Sau Python + orice web framework + chrome in app mode :slight_smile: