Migrare de la ChartJS 2.x la 3.X

Salutare!

Acum ceva timp am cerut sugestii de o biblioteca de charturi ca sa migram de la Highcharts. Zis si facut - ChartJS a fost cea mai buna alegere pentru noi in sensul ca acoperea cerintele si ofera performanta buna.

Cand s-a facut migrarea de biblioteci, ChartJS era la versiunea 2, si dupa un an si ceva, iata ca a ajuns la versiunea 3.x (3.9.1 ) si eu ma ocup de migrarea de versiuni.

Cateva lucruri care ma ajuta:

• Documentatia - Chart.js | Chart.js - am ales pentru versiunea mea, nu pt latest
  • Ghidul de migrare - 3.x Migration Guide | Chart.js - cu ce a fost scos, adaugat, redenumit
  • Consola browser-ului - am putut sa inlociuesc ceea ce s-a scos folosindu-ma de erori :sweat_smile: si sa vad daca exista elementul x
  • Debugger-ul + console.log()

Pana acum chart-urile sunt afisate pe pagina, zoom-ul functioneaza corect, click-ul pe punct ca sa iti deschida o pagina unde se pot vedea datele in tabel merge, legenda - oarecum, am functionalitatea de pan

Voi ati facut update?
Daca da, ce probleme ati mai intampinat?

1 Like

I-am facut update imediat ce a iesit din Beta, versiunea 3 promitea performanta la randare.

A trebuit sa migrez foarte multe chart-uri destul de greoaie dintr-o aplicatie si totul a decurs ok.

Posibil sa intampini problemute la modul in care sunt scrise setarile chart-ului, dar pentru asta ai erori destul de clare in consola + o documentatie ok, te mai ajuti si de github issues. Daca ai chart-uri simple, nu cred ca vei intampina nicio problema.

Dupa migrare, am facut recent update la ultima versiune si nu a mai crapat nimic. O librarie foarte ok :ok_hand:.

Super!
Merci pentru raspuns.

Performanta este si unul din motivele pentru care am decis sa fac upgrade :smiley:

Te invidiez, d3.js avea probleme cu type-urile cand am incercat sa vedem daca putem folosi o versiune mai noua.