Mini CNC machine

Ma bate gandul sa achizitionez o masina de milling/engraving.
As folosi-o pentru:

  • realizat carcase pentru aparate Arduino sau Raspberry - uz personal
  • confectionat diverse decoratiuni
  • educativ pentru copilul meu de 9-10 ani
  • posibil creat placi PCB - mai rar

Aveti experioenta cu astfel de aparate?

Am gasit aparatul de mai jos si pare ok pentru ce vreau eu, dar nu am cunostinte in domeniul asta si as mai fi vrut si alte opinii.

2 Likes

Unde ai gasit-o?

LE: Am gasit-o si eu pe amazon.de

De acolo mai iau si eu diverse care nu sunt pe la noi.

Si eu.

Chiar suna interesant, o sa urmaresc threadul.

Daca o iei, sa ne spui si noua cum e.

De ce un CNC machine si nu un 3D printer?

Vreau sa folosesc lemn si alte materiale.

1 Like

Cea mai mare problema cu un aparat de cnc este praful si ca trebuie sa opresti din cand in cand masina sa mai aspiri. Oh si filtre de aer iti trebuie ca se face un praf destul de nasol pentru inhalat.

Pentru cnc metale trebuie sa iei burghiele potrivite si sa pui niste apa ca sa nu iti sara peste tot aschiile.

Sa nu mai zic ca trebuie sa fixezi materialul cum trebuie, sa dai suruburi ca sa-l fixezi cum trebuie ca daca iti sare din masina risti un accident nasol.

E prea messy pentru mine ceva de genul. De-aia am optat pentru o imprimanta 3d delta care ocupa putin spatiu si merge fara sa faca prea mult zgomot si mizerie.

2 Likes

Ia-ti unul mai mare, aia e jucărie.

Motorul trebuie să aibă ceva cuplu altfel trebuie să se miște foarte încet sau să folosești un material foarte moale. Contează mult ca freza să nu aibă joc, la multe mandrine ieftine poți avea probleme. La plastic ai nevoie de RPM variabil ca să nu se topească.

La plastic/plexi contează foarte mult cât e de ascuțită freza. Ca să iasă ca sticla marginile îți trebuie freze bune și nici alea nu țin chiar așa mult.

La metal trebuie răcire altfel se duce freza rapid.

Există mereu riscul să îți sara freza în ochi/cap dacă nu e un sistem închis.

Se face foarte mult praf dacă n-ai aspirator. La plexi e ceva mai curat că sunt bucăți mari.

Alege ceva soft standard pentru controller, LinuxCNC, Mach 3. Preferabil ia un controller real, nu arduino, cele mai bune sunt pe FPGA. Cu cât ai un controller mai bun cu atât se mișca mai rapid și mai precis. E util să ai export la un format de gcode pe care îl știe controllerul tău în majoritatea aplicațiilor de editare cad/cam.

E destul de greu de calibrat, la mărimea aia nu cred că o să conteze, dar grijă la soare și căldură/umiditate.

Eu as zice să iei ceva din Romania ca să te ajute cineva cu experiență cu calibrarea și setarea controllerului în softul pe care îl folosești. Poate fi multă bătaie de cap acolo.

4 Likes

Multumesc pentru raspunsuri.

  • in privinta gunoiului e ok, am un aspirator pentru asta
  • in privinta sigurantei am citit ca intr-adevar este ceva la care trebuie sa fiu atent. Pana invat cum functioneaza probabil ca o sa mai calc stramb
  • modelul pe care l-am gasit interesant are foarte multe tutoriale, grupuri de discutii, documentatie, etc
  • ca dimensiune e micut, dar nici eu nu am planuri pentru mai mult. 30x18x4.5 cm ar fi de ajuns pentru ce vreau eu sa fac. Nici nu am spatiu pentru mai mult.
  • din cate am vazut modelul de care am intrebat nu e pe Arduino, asa cum sunt versiunile “surori”
  • ca software are suport dedicat de la GitHub - grbl/grbl: An open source, embedded, high performance g-code-parser and CNC milling controller written in optimized C that will run on a straight Arduino
  • modelul respectiv nu pare sa aiba RPM variabil, ci fix 10.000, deci s-ar putea sa incinga plasticul.

As fi vrut sa mai vad si alte alternative de CNC, la un pret asemanator, dar dupa diverse bloguri pare sa fie un CNC destul de recomandat.

Ce nu stiu prea multe este partea de “bits” - accesorii care se monteaza la mandrina.

Eu am un Stepcraft-2 D840, il folosesc tot pentru hobby. Ce pot spune e ca frezele bune sunt destul de scumpe si cel mai important lucru in utilizare e experienta. Am invatat sa tai diverse materiale prin trial and error. Ca software pentru CAD & CAM folosesc si recomand Fusion 360.

1 Like