Mizeria din industria IT din Romania

Ba deloc. Ca angajator ai o grămadă de cheltuieli care nu sunt vizible. Uite astea îmi vin așa, din prima:

  • taxele salariale
  • restul personalulului care nu produce în mod direct (dar care este cel puțin la fel de important): contabilitate, curățenie, catering, pază;
  • chirie & facturile aferente
  • echipamente
  • licențe
  • mentenanță
  • acoperirea timpilor morți
  • training pentru angajați noi (oamenii de obicei nu sunt productivi în primele 1-2-3 luni, iar uneori nici nu rămân)
  • training pentru angajații existenți (îți place abonamentul la sală, asigurarea suplimentară de sănătate și mai știu eu ce?)

Am scris pe blog acum zece ani despre asta, mi-au sărit oamenii în cap. Nu mi-am schimbat părerile prea mult de atunci :smiley:

13 Likes

Pai nu conteaza.
Daca stii sa impachetezi un rahat, toata lumea zice wow.

In primele 10 minute nu-i nimic wow sau necunscut. Si sper ca-i clar ca in acel salariu de 1500 euro intra mai multe.

Eu am lucrat la primul loc de munca la proiecte pt un client care erau bugetate la mii de euro sau zeci de mii si salariu meu era cat al unui casier la un hypermarket la vremea aia.

Si discutia inceputa de @horia141 este relevanta

2 Likes

Dintr-un proiect rahatel, iti dai seama ca nu dau chestii esentiale/sofisticate la interni.

1 Like

Pe peretele din spatele lui se observa o placa cu numele lui Max Tornow.

Pentru cine nu stie, Max este un fost guru pick-up artist. Isi vindea cursurile folosind tactici inselatoare pe social media, deseori cumparand timpul unor fete cu care sa apara prin videoclipuri.

Acum Max si-a facut un curs pentru … ghiciti: cum sa-ti faci propriul tau business de consultanta.

Posibil Dascalu este un elev de exceptie a lui Max. Hai sa vedem cum se aseamana practicile lor:

  • sters review-uri negative, flaguit pareri ale oamenilor pe retelele de socializare
  • scam pe fata al oamenilor care nu stiu cu ce se mananca freelancingul
  • marketing agresiv pe social media
  • Lambo-uri si locatii luxoase in reclame ca sa dea impresia de libertate si bani
  • nume asemanator al business-urilor: Freedom Business Mentoring vs Libertatea.init

As putea sa ma refer doar la videoclip, dar faptul ca a invatat businessul de la un pick-up artist … priceless :joy:

18 Likes

Probabil firma din Baia Mare este Softvision, iar cei care au lucrat acolo in urma cu 5-10 ani (chiar 20 de ani) stiu ce “mizerii” se faceau. Dascalu prezinta doar cateva exemple, sunt mai multe, pe care probabil nici el nu le stie.

Da, se vindeau scump oameni platiti ieftin, dar aia nu aveau nicio sansa ca si freelanceri, la fel cum nici acum marea majoritate cu 1-2 ani experienta nu au sanse sa prinda contracte bune pe freelancing. Dascalu da exemple financiare calculate pe salarii de junior-mid si discuta despre oameni cu experienta, in mod convenabil. O firma care are rata orara fixa nu face profit cu oamenii seniori care au salarii mari ci face profit per ansamblu, cu echipele mixte pe care le vinde la tariful ala.
Marja de profit la o firma de intermediere, cum o numeste Dascalu, e in medie 10% din cifra de afaceri, nu e asa de mare precum o reprezinta el in film. Mai ales firmele care sunt sucursale ale unor firme mari din exterior nu au interes sa aiba profituri mari in Romania, cauta sa stea in media pietei.

Destule adevaruri in film, dar prezentate intr-un mod care avantajeaza punctul lui de vedere, omitand probabil in mod deliberat aspecte care ar mai echilibra situatia.

10 Likes

Asa se minte cel mai meserias, folosind adevarul. Trunchiat sau/si amestecat cu minciuna.

8 Likes

De ce nu se leagă nimeni de procentul mare de proiecte nașpa care sunt in piața locală?! Multe proiecte semi dead, in mentenanță.

2 Likes

La început de drum ai nevoie de tot ceea ce oferă o firmă de outsourcing.

Asta ar fi un motiv pentru care e cam cringe ce spun clienții lui Dascălu. (Prezintă incepatori)

Iar acum cu contextul de remote working un intermediar remote categoric nu ar trebui să ceară mai mult de 20-30% la un proiect decent.
E practic un recruiter care semnează contractul cu clientul în locul tău.

2 Likes

Pentru ca e greu de cuantificat procentul in mod real iar proiectele in mentenanta aduc bani frumosi si ofera firmelor un training ground pentru tot felul de roluri. Eu de exemplu nu cred ca procentul de proiecte “naspa” e asa mare.

1 Like

Scurt sumar
tl;dw.drawio

3 Likes

Filmul contine tot ceea ce trebuie sa contina un film prost:

  • truisme la tot pasul
  • jumatati de adevar
  • muzica pusa de parca ar vrea sa spuna ceva
  • tampenii si bazaconii
  • putina emotie (hai ca v-a placut faza cu oamenii strazii)

De ce? Ca sa convinga niste incepatori ca salariul lor de 5000 de lei e prea mic si ca o investitie de 5000 de euro in cine stie ce plan de dezvoltare, pe care il ofera baiatul asta, este cea mai buna oferta de la Caritas incoace.

In ultimul timp, piata de IT este inundata de persoane care nu au nicio pregatire si care au facut cursuri din care nu au inteles nimic. Sunt persoane care nu stiu regula de trei simpla, dar intra in IT ca se fac bani, iar asta pt ca exista diversi care ii pacalesc ca ii pot invata sa fie programatori in 2 pasi si 3 miscari

Cateva chestii nereale (dpmdv) prezentate in acel film (incerc sa nu detaliez, decat daca se naste vreo discutie):

  • ideea ca un junior ar putea livra un proiect IT unui beneficiar final
  • ideea ca o experienta de 2 ani te face middle developer
  • ideea ca piata din Romania este bine pregatita in IT
  • construirea unui caz reducand piata IT la outsourcing, si mai ales la firme de outsourcing tepare, care vand experienta zero la pret de middle
  • demonizarea firmelor de software care vezi Doamne nu aduc niciun plus valoare
  • si lista cred ca poate continua, ca ascultand “opera” mi se ridica parul la fiecare 30 de secunde

Ce mi se pare mai trist este ca astfel de oameni influenteaza adolescenti si alti curiosi care poate chiar isi doresc o cariera in programare. Filmul este o reteta de “bulshit” cap-coada. Inca mai rad cand ma gandesc la inregistrarea “sub acoperire”: “suntem Mumbaiul …”

Poate ca ar trebui sa existe asociatii profesionale ale programatorilor, care sa popularizeze mai mult aceasta meserie, sa reduca din mituri si chiar sa ofere o imagine cat mai aproape de adevar.

PS. Mai avea sa spuna ca el vrea sa schimbe capitalismul unde “omul este exploatat de catre om” si ca trebuie sa mergem in comunism, unde este fix invers

24 Likes

Ai, dar nu toate sunt relevante pentru tine ca angajat.

Vorbeam cu cineva despre faptul că habar nu avem noi ca angajați cât de mare este suma încasată de angajator de pe urma noastră pe lângă venitul nostru real. Dar la B2B negocierile și sumele sunt la alt nivel. Acolo se învârt cifre cu multe zerouri. Dar lucrurile sunt și volatile. Azi un proiect există în negocieri avansate, mâine nu mai este. Ca atunci când vinzi ceva pe fb market sau olx: numa când a venit să ridice produsul și să îți dea banii știi că ai făcut afacerea.

N-am apucat să vizionez clipul, dar mi se pare un mare hate din titlu și comentariile de până acum.

Asta nu inseamna ca de fapt tu esti contractor si nu freelancer (cum spun ei)?
Stiu ca nu are neaparat treaba cu video-ul, dar voiam de multa vreme sa imi clarific.

Practic lucrezi remote la o firma pe pfa si cam aia e, iar challenge-ul e sa ajungi la client si sa iti negociezi un salariu mare.

Inteleg corect cum sta treaba?

1 Like

Iti recomand sa urmaresti videoul

Parerea mea este ca pana acum feedbackul a fost prea domol

1 Like

Aici cred ca este mai bine decat as putea sa spun eu.

Mizeria din industria IT. Sau cum sa te angajezi in IT chiar daca nu stii diferenta intre un mouse si o chitara.

there, fixed it. daca va inchipuiti ca numai in romania se prfita de naivi va inselati.

3 Likes

ai vrut sa zici scrum masterproduct owner, account manager si tot felul care nu sunt direct facturab ili la client si care au salar cat tine

3 Likes

PO, SM sunt facturabili la client in general.

Nu mereu, am avut situatii in care stiau ce fac, si controlau parte din proces in acest mod. In plus, clientii care accepta po si sm din afara au grave lipsuri de intelegere a propriei nevoi. Mai e si conflict de interese cand un po din afara stabileste prioritatile.

1 Like

Eu am intalnit situatia in firma de outsourcing. Mai ales daca se ocupa cu “digitalizarea” unor firme care nu au experienta in software, e usor de convins clientul sa plateasca pentru roluri de tipul asta.