Modificari scutire impozit programatori - 2017

In lei, dar nu poate fi raportat la valuta?

trebuie act aditioanal de fiecare data cand primesti alta suma la sfarsitul lunii.

1 Like

Eh, n-a durat decât o săptămână:

4 Likes

Stie cineva care e OUG/OG pe care s-a aprobat scutirea de impozit si pentru sub 10 000 USD ? Eu vad doar ca ar fi un comunicat de presa, nu o masura adoptata efectiv.

2 Likes

De ce nu se vede discriminarea crunta care se face cu aceasta procedura? Programatorii care au un PFA si intra in categoriile cu cod CAEN 5821, 5829, 6201, 6202, 6209 platesc o multime de bani ca impozit la stat. De ce? In general veniturile din activitati independente sunt asimilate cu veniturile din salarii, nu? Atunci…? De ce aceasta discriminare???

Multumesc daca isi face cineva timp sa ma lamureasca!

E oare adevarat?
Cf unor calcule ce le-am facut acum vre-un an[1] taxele platite de un PFA, dupa modificarile masive ale codului fiscal de la inceputul lui 2016, ajungeau la 30% din venit.
Ca si angajat normal, taxele sunt in jur de 45% din totalul sumei rezervata de angajator pentru angajat - venitul brut al angajatului. Daca scazi, intr-o matematica simplista, cei 16% pentru impozitul pe venit, ajungi cam tot la nivelul taxelor unui PFA.
Nu sunt egale, dar nu e “discriminare crunta”.

Iar inainte de 2016, PFA plateau si mai putin, pentru ca se practica sistemul normei de venit, care era o suma modesta, raportat la veniturile reale.


[1] stale data warning!

1 Like

Norma de venit în Cluj în 2017 este de 500 milioane (!). Nu știu cum la București este de numai 200 și ceva de milioane. Cum fac bucureștenii să fenteze sistemul?

M-am uitat la cateva judete si am constatat ca majoritatea au in jurul a 30.000lei. Si m-am uitat la judete unde am stiut ca sunt facultati cu specializare de calculatoare - Constanta, Dolj, Brasov, Iasi, Arges, Galati, Braila, Sibiu.

Cum ai ajuns la concluzia ca bucurestenii ar fenta sistemul?

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Normevenit2017/Norme_venit_2017.htm

LE:

CAPITOLUL II – Venituri din activități independente
ART. 69 - Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
(2) Ministerul Finanțelor Publice elaborează nomenclatorul activităților pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, care se aprobă prin ordin al ministrului finanțelor publice, în conformitate cu activitățile din Clasificarea activităților din economia națională - CAEN, aprobată prin hotărâre a Guvernului. Direcțiile generale regionale ale finanțelor publice, respectiv a municipiului București au următoarele obligații:
a) stabilirea nivelului normelor de venit;
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/L_227_2015.htm

La PFA poți deduce destul de multe lucruri, îți faci o asigurare de sănătate, un abonament la sală, mai iei ceva cursuri, îți duci mașina la service sau o iei în leasing, faci foile de parcurs cu google maps… Norma de venit nu o consider utilă din nici un punct de vedere, nu mai poți deduce și fără un venit nesimțit de mare e peste 20%, dacă rămâi fără clienți vine anaful cu fuck you pay me 10 mii de euro + costuri de executare și popriri că doar nu există faliment personal. Mai bine faci microîntreprindere cu 3-1% doar că nu mai poți deconta.

Nu e nici o problemă limitarea la 5 CAEN-uri din 2017, pentru mulți 6202 oricum cade.
Problema cea mai mare este reclasificarea ca activitate dependentă, dacă nu ai mai mulți clienți și nu îți folosești propriile resurse poți fi pus să plătești înapoi taxele pe ultimii 5 ani iar legea te limitează complet la freelancing.
SRL-ul e cel mai sigur, doar că e greu de reinvestit ca să scapi de taxe fără această scutire la impozit + cheltuieli diferite.

Eu mă mir cum 6202 în Cluj are norma de 50 000 de lei și în București… well, nu găsește fișierul pe site-ul ANAF-ului. Dar mereu în București era la vreo 20 000 de lei.

Adică nici una, nici alta nu reprezintă realitatea. Ca și contractor să faci numai 50 000 de lei pe an (adică vreo 4100 de lei pe lună) e foarte-foarte puțin. În București reiese că un contractor ar face abia vreo 2000 de lei pe lună, adică venitul unui om de serviciu.

Eu ca PFA nu am dedus niciodată nimic. Dacă o făceam aveam probleme, cum a fost cu impozitul pe clădiri. Iar norma de venit e binevenită căci altfel ai nevoie de un contabil (alți bani, altă gaură de securitate - știu de caz în care contabilitatea a fost făcută prost rezultând restanțe de 16 000 de lei). Plus că, să fim sinceri cu noi înșine, nimeni pe normă nu câștigă atât de puțini bani cât spune norma.

Offtopic: Ionut, ai 3 postari in acest thread cu tenta politica si pentru o directie anume(tot politica). Pana la urma e forumul tau si faci ce vrei dar nu mi se pare corect. Cel putin fata de alti membri care nu iti impartasesc orientarile politice. Ceea ce postezi doar in threadul asta poate inflama foarte usor discutia.

1 Like

Adica nu prea e “politically correct” ? Nu mai e obligatoriu, ca de cand a iesit Trump toate standardele au cam fost date peste cap. :smiling_imp:

1 Like

Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea situatie de fapt cu privire la interpretarea Ordinul Ministrului Finantelor nr. 2903/2016 / OMFP 835/2015

  • detin o diploma de licenta eliberata de Facultatea de stiinte economice, specializarea management
    si
  • detin o diploma de Master eliberata de ASE, Faculatea de cibernetica cu specializarea Informatica economica.

Firma la care lucrez indeplineste toate celelalte conditii.
Departamentul de contabilitate m-a incadrat la departamentul de R&D ca programator, in baza diplomei de master.

Cu toate aceste ei sustin ca nu ma incadrez la scutirea de impozit deoarece diploma de licenta cliclu I nu este in domeniul IT.

Voi ce parere aveti? Este corecta interpretarea lor in privinta art.1 lit.c ?

Personal am interpretat articolul in felul urmator:
art.1 lit.c … detin o diploma acordata dupa finalizarea ciclului I de studii universitare de licenta (P1), …, SI presteaza efectiv una din activitatile prevazute in anexa (P2)…

Interpretand gramatical,rational si prin corelatie cu alte legi, cele 2 propozitii sunt adevarate dupa cum urmeaza:
P1. …detin o diploma… (o articol nehotarat) - orice diploma, nu doar in domeniul IT
SI (conjunctie, ambele propizitii trebuie sa fie adevarate)
P2. …presteaza efectiv una din activitatile prevazute in anexa… (limiteaza sfera primei propozitii - P1, deoarece ocupatiile COR din anexa cer studii superioare in domeniu)

In cazul mea aceasta propozitie, P2, este adevarata prin prizma diplomei de Master.
Sunt incadrat dealtfel pe un post de programator cu studii superioare si prestez efectiv aceasta activitate.

Mai mult, propozitia P2 nu arata cum/in baza a ce anume trebuie prestata activitatea si facuta incadrarea.
Acest lucru se deduce din legile specifice incadrararii in munca, care spun ca trebuie studii superioare pentru a ocupa una din pozitiile din anexa.
Nu se arata ca aceste studii superioare trebuiesc sa fie de ciclul I sau II, putant fi chiar si master.
COR 251202 - Programator - Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)

Dealtfel legea invatamantului spune clar la Art.9 al.2 “Studiile universitare de masterat efectuate în alte domenii decât cele prevazute la alin. (2) asigura obtinerea de competene complementare.”

Nu reusesc sa vad legatura dintre cele 2 propozitii care obliga ca diploma de ciclu I licenta sa fie in domeniul IT.

Ca si concluzie daca tinem cont de principiile: unde legea nu distinge, nici interpretul nu o poate face sau cine poate mai mult poate si mai putin.
Consider ca un angajat care are o diploma de master in domeniul IT, ii este permis sa fie fie incadrat corect si sa primeasca cei 16 la suta.

Sa nu uitam de art.13 cod procedura fiscala (vorbim de o lege fiscala)
Art.13 al. 6
Daca dupa aplicarea regulilor de interpretare prevazute la alin. (1) - (5),
prevederile legislatiei fiscale ramân neclare, acestea se interpreteaza în favoarea contribuabilului/platitorului.

Vi se pare corecta interpretarea mea?

4 Likes

ZI-le să citească ultima variantă a legii, probabil se uită pe ceva expirat.

2 Likes

Lucrurile se precipită văd cu impozitul diferențiat. Pe de altă parte, interesanta faza cu consultanții fiscali.

http://m.hotnews.ro/stire/21709118?source=biziday

1 Like

“Atât pentru cei cu activități independente, cât și pentru salariați și pensionari, impozitul pe veniturile mai mici de 2.000 lei/ lună va fi 0. În acest fel, creștem clasa de jos spre clasa de mijloc, fără însă a împovăra firmele care plătesc salariile. Dimpotrivă, continuând pe linia reducerii contribuțiilor cu 5 puncte procentuale adoptată în 2014 de PSD, cu o nouă reducere de 4,25 puncte procentuale din 2018. Totodată, vom elimina 4 din cele 6 contribuții plătite astăzi.”

Clar, n-au cum să nu scoată scutirea la impozit la programatori.

Nu stiu la programatori, dar am vazut ca per ansamblu cei care au rezultate in urma muncii vor fi impozitati chiar mai mult decat pana acum.
Adica 10% impozit pe venit plus 10%(minus 2000lei/an si inca un plafon anual pe fiecare membru dar de care nu s-a spus nimic) impozit pe gospodarie. Adica pe langa ca din ce pare se vor impozita cel putin o parte din venituri de doua ori, se va plati si cu 4% mai mult decat pana acum.

Per ansamblu as spune ca toti cei care au un salariu peste 2000lei/luna si care vor sa economiseasca ceva vor trebui sa plateasca impozit mai mare pe suma economisita.

La programatori daca ramane scutirea cu impozitul pe venit vor plati 10% impozit pe gospodarie pe tot ce nu au cheltuit, asta daca nu se pune scutire si acolo, desi putin probabil.

Ce mi-e clar este ca aia care au venituri din spagi si alte surse nelegale isi vor vedea de treaba, iar aia care nu dau bonuri acum probabil nu vor da nici in continuare. Nu vad logica, in loc sa angajezi cateva mii de comisari financiari care sa faca controale atat la persoane fizice cat si la firme si sa inaspresti sanctiunile, angajezi ~35.000 de consultanti fiscali. Cu salariul minim aia vor costa 63 milioane de lei pe luna, plus costuri de arhivare acte si eventual spatii de lucru daca vor lucra din institutii ale statului.

Iar din ce vad mai este o propunere cu impozitarea donatiilor si mostenirilor de peste 100.000euro.

Am incercat sa editez dar nu mai pot.

Se pare ca am inteles eu gresit. Impozit pe venit nu va mai exista, doar cel pe gospodarie.

Stai liniștit că nici cei din guvern nu înțeleg, probabil au venit ceva specialiști de la banca mondială, din UE și le-au zis ce să facă iar ei trebuie să facă ca celelalte țări să scape de români. Nu se apucă ăștia să creeze un sistem financiar de la 0 în România.