Monitor Dell 2018

E timpul sa imi schimb monitorul. Pentru ca data trecut am avut feedback foarte bun de pe forum: Ce monitor sa imi iau, as dori niste recomandari si la ce specficiatii ar trebui sa ma uit in zilele de azi. Eu unul am fost foarte incantat de ce am avut pana acum http://www.dell.com/ro/intreprinderi/p/dell-u2713h/pd

Nevoi:

  • 27 de inci
  • dell

Buget: max3000-3500lei.

Later edit:

  • 4k
1 Like

Si eu am Dell-uri, dar am testat si ceva Philips intre timp. Nu sunt chiar cele mai ok, reflecta pana la un moment dat, dar ideea e ca ar fi ok sa testezi si ceva mai mare, eventual cu 2k. Am avut 32’, 34’ la test. Nu vrei sa stii cat de greu mi-a fost sa ma intorc pe 24’. Eu as ridica un pic mai sus, spre ~30’. E alta experienta, altfel iti manageriezi spatiul pe desktop.

1 Like

si eu am ales anul trecut Philips, mai exact https://m.emag.ro/monitor-led-ips-philips-25-qhd-vga-dvi-hdmi-display-port-negru-258b6queb-258b6queb-00/pd/D9P8G2BBM/ pt ca e singurul cu usb-c affordable

nu m-a dezamagit nicio clipa calitatea, rezolutia e extraordinara (2560 x 1440 la 25 inch), si nu mai tb sa car incarcatorul de mac pt ca ma alimentez direct din monitor

2 Likes

O sa iti pun cateva intrebari in plus ca sa ne orientam putin mai bine :

  1. Ai un motiv bun pentru care vrei sa iti limitezi optiunile la Dell ? (eu tind spre LG/Samsung)
  2. Doresti sa poti face daisy-chaining intre monitoare cu DisplayPort ? (adica sa poti sa ai 3 monitoare dintr-un un singur DisplayPort)
  3. Doresti sa folosesti monitorul ca si docking station USB-C (Thunderbolt) pentru laptop ? (adica sa ai cu un singur cablu incarcare/imagine/periferice/sunet)
  4. Doresti sa ai 100% sRGB, sa vina calibrat din fabrica ?
  5. Ai vreo problema cu rezolutia de 4K ?
  6. Te deranjeaza un ecran curbat sau chiar cauti acest lucru ?
  7. Vrei sa ai un soft special pentru a imparti un singur ecran in mai multe zone de lucru (pe windows/mac) ?
  8. Vrei sa fie mat sau lucios ?
  9. Te intereseaza sa ai un refresh rate cat mai mare ? (pentru jocuri)
  10. Te-ai gandit la ceva ultrawide ?
  11. Cauti o rama cat mai subtire posibil ?
  12. Ai comanda din strainatate ?

Eu astept pana la toamna-iarna ca sa apara un laptop cu noile procesoare hibride Intel + AMD Vega M si un monitor cu USB-C/thunderbolt care sa fie mai ok ca optiunile de acum. Adica cel putin pentru mine cel mai important e sa am un dock elegant si nici un monitor nu e fara probleme la acest capitol acum. (adica Dell chiar a reusit performanta sa faca un monitor care nu e compatibil cu laptop-urile Dell, doar cu Mac-uri)

1 Like
  1. In ultimii ani am folosit Dell mi-a placut. Pur si simplu, am zis dell pentru ca am vazut ca sunt OK
  2. Nu imi plac mai multe monitoare.
  3. Nope. Nu sunt laptop fan.
  4. Nu am simtit nevoia pana acum.
  5. Nu. Din contra. Mi-as dori 4k. Corect, nu am scris
  6. Nu am experienta cu cele curbate si nu stiu nimic in acest sens. Nu am nimic impotriva la prima vedere
  7. Soft-ul e bun, dar sa il pot folosi temporar, adica sa ii pot da on/off destul de repede
    7 mat de preferat
  8. Nu jocuri
  9. Nu, dar nu am nimic impotriva.
  10. Nu strica.
  11. RO. Mai simplu pentru cine se ocupa de achizitie.

Daca nu faci grafica n-are rost sa dai atatia bani pe un monitor. Gasesti variante cu 4k si culori f. bune la 1500-2000 lei. S-au mai ieftinit preturile intre timp.


Asta e 32, s-ar mai mari spatiul de lucru si chiar merita.

Altfel, daca ti s-a pus pata pe Dell, poftim, mai pune 1400 lei si ia-l pe asta ca scrie Dell pe el:

¯_(ツ)_/¯

2 Likes

De curand am luat si eu un U2718Q si sunt foarte multumit de el, dar parca as recomanda ceva mai mare, de genul: https://www.emag.ro/monitor-led-dell-34-curbat-4k-2xhdmi-2xdisplayport-4xusb-3-0-negru-u3415w/pd/DSRHVYBBM/

2 Likes

Am si un ultrawide de 34’ la test. E ca si cum ai avea 2x17’. Eu nu m-am simtit confortabil cu el, parca m-as duce un pic mai sus. Bine, eu am lucrat mult editare video si m-am obisnuit cu 2x24’. Imi pare configuratia aproape ideala. Mi-a schimbat un pic perceptia cand am testat modelul de 32’

1 Like

Feedback.

Tx tuturor pentru sfaturi. Pana la urma am luat U3415W: http://www.dell.com/en-us/work/shop/dell-34-ultrasharp-curved-monitor-u3417w/apd/210-aiyz/monitors-monitor-accessories

Dupa o zi:

  • inca pare mare
  • 4k se vede bine, dar nu pot zice ca ma pricep

Trebuie sa caut un joc sa il testez :slight_smile:

3 Likes