Motivul pentru care firmele IT nu-și prea mai găsesc programatori în România

Exact, și asta e o treabă.

Dacă vorbim de lucruri super specializate și dificile, e clar altceva.

Asta nu este 100% adevarat. Ultima firma la care am lucrat in ro platea salarii peste media si cu toate astea gaseau foarte greu oameni.

Depinde cum vezi lucrurile. Fiecare isi negociaza salariul, atat la angajare cat si la evaluari. Daca nu stii cat valorezi/ nu stii sa iti pui in valoare calitatile atunci este problema ta nu a companiei. Iar salariile publice vor creea intotdeauna frustrari. Daca sunt la acelasi nivel, cei care consider ca muncesc mai mult vor considera ca si merita mai mult, daca nu sunt egale, cei cu salariul mai mici vor fi frustrati ca au salariul mai mic.

Ca un mic sfat de final, nu va mai bateti capul cu salariile colegilor ci concentrati-va pe valoarea voastra si pe suma care va face pe voi fericiti.

4 Likes

Cum se numeste firma?

Daca habar n-are lumea ca platesc bine normal ca au probleme cu gasitul de angajati. Nu cred ca daca pui anunt de angajare pentru un senior si pui “10 - 15,000 net” in loc de “pachet salarial competitiv” vei avea probleme cu gasirea oamenilor

Heh, cum nu?

  • Firma este într-un orășel în care nu există candidați pentru ce caută ei;
  • Firmei i se duce buhul de firmă … uhm… dubioasă (cineva spunea de o firmă care monitorizează timpul petrecut la budă)
  • Firma are majoritatea/toate contractele cu statul. Eu n-aș lucra pentru o astfel de firmă oricât de bine ar plăti.

Pot fi o mulțime de probleme la firme care fac potențialii angajați să o ocolească și care nu au nici o legătură cu banii.

2 Likes

Nu voi da numele firmei pentru ca nu vreau sa influentez dar iti spun ca sunt multe firme in romania care platesc ff bine pentru un developer senior.
In legatura cu banii, sa stii ca nu intotdeauna asta este cel mai important. Cand mergi la interviu/ sa cunosti echipa si vezi doar oameni catraniti, tristi si epuizati nu cred ca vrei sa muncesti acolo indiferent de salariul oferit.

LE: sunt analfabet astazi

1 Like

" Motivul pentru care firmele IT nu-și prea mai găsesc programatori în România"

pt. ca nu se mai gasesc sclavi care sa munceasca pe bani putini, iar acei sclavi prefera sa-si ia aripile catre vest. cred ca e raspunsul potrivit.

hai sa va povestesc o faza frumoasa din cluj, petrecuta acum ceva timp. se da o firma it de prin zona gruia, nu dam nume ca nu e frumos. la aceea firma lucra un ionica, baiat serios, cu experienta pe .net, capabil sa duca proiecte serioase si cu o limba engleza cunoscuta mult peste media firmei. ei omul vrand sa castige mai mult si avand o informatie ca de la clientul x vine un proiect mega-misto si bine platit si-a luat inima-n dinti si le-a propus bossulicilor sa faca 50-50% pe proiect cu conditia ca el va lucra singur la el. zis si facut. omul si-a facut treaba si cand a venit momentul rasplatei a primit o mare mumu. si-a luat bagajele, a mai stat cred ca vreo 1-2 luni prin cluj - pt. interviuri, dar n-a gasit nimic de incredere. a cautat pe net dincolo, a doua zi a fost sunat, chemat, cazat, loc caldut, programul program si alte chestii decontate.

asa ca atunci cand pomeniti de salariile alea extravagante pe care sincer nu stiu de unde saracie le scot unii trebuie specificat CU MAJUSCULE SI CU FONT MAXIM ca noi, ANGAJATORII nu oferim salarii competitive ci oferim ceva asa cat sa treaca peste salariul mediu din RO dar cu “libertatea” deplina de a fii sclav.

oameni buni, trebuie sa intelegeti ca in romania sclavagismul in piata muncii inca este prezent, MASIV. si daca stai si astepti schimbare atunci o sa mori asteptand. stiu, suna trist dar asta e realitatea.

3 Likes

Slab articolul, dar adevarul este ca sunt putini programatori buni, mai multi sa zicem medii si extrem de multi slabi, dar toti aspira cam la aceleasi salarii ceeace nu se poate, nu e vorba de sclavagism sau ce ziceati unii pe mai sus, insa s-a ajuns in punctul in care oamenii nu cunosc valoarea muncii lor si valoarea banilor plus ca angajatii nu inteleg ca pe langa salariul net mai sunt taxe, contributii, alte costuri.

Pe langa salariile foarte mari mai e si o problema de cultura, multa hipstereala, atitudine de totul ni se cuvine, oameni lenesi, neseriosi. Treziti-va oameni buni! Cand ceri atatia bani deja intri in competitie cu programatori din alte tari cu alta experienta, deja cand vorbim de >5000$ pe luna, pai la >7k iei programatori remote care au lucrat in super companii, care au facut mega studii si care muncesc de rup, sa fim seriosi.

Nu va doresc decat sa fiti in postura sa angajati oameni care sa o frece si sa dea numai gherle pe salarii de 3-5000 de dolari pe luna si mai vedem ce ziceti.

4 Likes

De parca aia din vest sunt buricu pamantului cand vine vorba de programare.

Noi suntem chinezii industriei. Aici vin aia care vor sa dea bani putini dar vand produsele pe bani grei.

Am senzatia ca discutati de SF-uri salariile alea nu sunt posibile in Romania daca lucrezi prin intermediari desi faci outsourcing in afara.

Eu lucrez de 7 ani pe diverse proiecte de outsourcing si nu am auzit de sumele astea, nu stiu de ce se discuta mereu de a castiga mai mult, si nu de a gestiona corect bani pe care ii ai.

3 Likes

Se poate, da sunt mai greu de gasit, nu in firme de outsourcing

Well, ma mir ca nu s-a amintit de thread-ul cu salariu de 8000 de euro !

4 Likes

Nu e o chestie de Vest, uite unii mai la est ca noi: israelienii, sunt foarte buni pe informatica, au super multe startup-uri, au universitati bune + ca aia de au lucrat/studiat pentru armata sunt FOARTE TARI! Mai sunt si seriosi si muncitori pe langa faptul ca sunt buni profesionisti.

2 Likes

Vest-ul are o definiție fuzzy. Australia si NZ sunt tari vestice in accepțiunea multora.

1 Like

din cati tovarasi cunosc care activeaza in it in cluj nu i-am vazut inca cu ditamai salariile sa zici ca deja isi permit o amarata de garsoniera in orasul respectiv.

cred ca salariile astea astronomice sunt undeva prin top management - team lead, directori de vanzari (nu de marketing) sau devops. sau posturi precum multitasking-robot-slave care mananca, doarme pe scaunul firmei fara viata sociala.

2 Likes

Exact ce incercam sa spun si prin alte parti, oamenii sunt fraieriti de ‘evidenta’ anecdotica sau de statistici care ii induc in eroare (media in loc de mediana, usor de ridicat de catre un patron ce a dat un tun masiv cu ITul la stat cu o firma ‘de casa’, de exemplu). Sigur ca poti gasi salarii de-alea mari si prin Romania, dar alea sunt exceptii, nu regula.
Daca totusi iti place statisticularea, media e declarata din cand in cand si nici macar aia nu e spectaculoasa: https://cariera.ejobs.ro/topul-salarii-bine-platiti-angajati-romania/

Mediana e mai mica, cu cat nu o sa aflam pentru ca e tinuta la secret de amatorii de statisticulari.

3 Likes

Mai corect era o medie pentru junior, mid, senior.

Suma respectiva se poate castiga dupa 2-3 ani de experienta daca te straduiestui un pic si schimbi firma de cateva ori.

Si cele mai lipite firme de outsourcing dau macar un 7000 la cineva cu 4-5 ani experienta.

Daca vrei bani trebuie sa pui mana pe tastatura si sa faci din mersul la interviuri un sport. Daca stai in aceeasi firma ani buni o sa ramai in urma rau cand vine vorba de bani.

Sincer eu nu stiu atata teorie ca @anon31094663 dar el are dreptate sumele pe acolo se invart, si asta datorita ca facem outsourcing daca faci pentru un client din Romania sumele sunt mult mai mici, cand schimb job-ul poate fi o crestere dar nu spectaculoasa.

Eu nu stiu daca ai inteles ca valoarea aia e media, nu minimul. Imediat ajungi sa spui ca toti iau salarii peste medie sau pe-acolo cel putin :slight_smile:

Gata, v-ati luat trigger de la salarii, tocmai ce ati confirmat ce am scris ca problema vine din faptul ca cei slabi, cei medii si cei buni au impresia ca merita aceiasi bani, ceeace NU ESTE CAZUL!

nu stiu daca e neaparat trigger pe salarii ci mai degraba trigger pe discrepanta aia exorbitanta de mii de euro in Romania dintre un mediu si bun.

adica stau si ma gandesc logic, care ii rostul unei multinationale americane sau japoneze de a cauta colaboratori chiar din romania? de dragul peisajului? chiar suntem singura tara capabila din estul continentului sa furnizam calitate?

nu puteau ei gasi aceeasi calitate pe aceiasi bani in tarile proprii? toata faza asta cu salariile imi aduce aminte de un reportaj recent facut de buhnici cu emil boc, primarul clujului. e interesant cum fix acuma in an electoral s-a gandit georgica cum sa faca el igdlcc cu oameni influenti de dreapta, dar asta e o alta poveste.

in clipul respectiv domnul primar ne povesteste cat de mult vrea el sa revolutioneze clujul dpdv al tech-ului/infrastructurii si ce planuri marete are, dar de 4 ani, calea baciului zace in aceeasi infundatura de trafic intens. si asta e doar un exemplu.

ei cum stateam si-l priveam acolo cum se zbatea cu explicatii, dand din manutele lui mai ceva ca un dirijor la un concert de muzica clasica, mi-am adus aminte de inca o faza, mai exact de o petrecere de final de an de la o renumita firma it din cluj la care boc a fost invitat.

in opinia mea, a fost cel mai penibil speech dat de catre el in conditia in care mai avea putin si i se lipeau buzele de fundul ceo ului. atunci mi-am dat seama ce inseamna de fapt high-tech in cluj si ca vechile practici de ciocoi nu se uita niciodata.