Motivul pentru care firmele IT nu-și prea mai găsesc programatori în România

Culmea, de 5 ani de zile incerc sa-mi gasesc primul loc decmunca ca programatoare in Oradea si nimic. De invatare continua sunt dispusa si chiar o fac iar de salar vreau minimul pe economie ca-s incepatoare. Ce gresesc?

Faptul ca iti cauti de munca in Oradea. Nu am nimic cu orasul, e chiar superb, dar sunt convins ca poti avea mai mult succes in alt oras din regiune. De exemplu Cluj. Ca junior

Nu mi-as permite sa iti raspund daca nu as fi trecut printr-o experienta similara cu a ta. E drept, eu am asteptat doar 3 ani, nu 5, dar ideea ramane la fel.

In Oradea cred ca iti poti gasi mai usor de munca daca deja ai 5-6 ani de experienta.

2 Likes

Remote nu ai găsit/încercat?

Crezi ca n-am incercat? Inclusiv remote pentru strainatate am incercat si nici macar un raspuns gen “nu te vrem ca esti proasta sau sluta” n-am primit.

De ce te-ar alege pe tine cand primesc oferte zilnic de la un miliard de indieni? Glumesc, dar ideea e pe-acolo.

Din nefericire, pana la sfarsit de august 2020 sunt putin blocata prin Oradea. Am incercat in Cluj, in Timisoara, in Sibiu, in Brasov, in Bucuresti. Nimic. Doar gen data entry sau call center, chit ca am aplicat la mai multe pozitii de programatoare in aceeasi firma.

La ce nevoie este de programatori mi-e destul de greu sa cred ca nu gasesti in Cluj… Oricum, iti sugerez sa iti faci un profil cat mai bun pe Linkedin si sa contactezi cativa recruiteri.

De exemplu pentru Cluj poti apela si la humandirect, sunt specializati pe joburi in IT. Vezi ca au publicat si pe aici ceva anunturi, e simplu sa dai de ei.

2 Likes

Ummm poate sunt doar eu, dar nu am vazut absolut nimic mentionat despre ce stii, ce cauti, ce ai dori pe viitor.

Gen: "Am invatat la liceu limbajul X, apoi la facultate am facut sau nu Y si m-ar interesa sa fac tipul Ț de aplicatii pe viitor

3 Likes

am ras, mai mult decat trebuie cred…

Nu v-ați săturat de subiectul ăsta? :smiley:

2 Likes

E nemuritor :rofl: