Muzică pentru scris cod

psytrance anyone?

(Serghei Amelian) #59

Yeap. Acum am o obsesie pentru astea doua de mai jos :slight_smile:

https://www.youtube.com/watch?v=38WDfmIOjg8

(Oltețeanu Bogdan Andrei) #60

Foarte mișto.

(Fovu Paze) #61

Eu pot. Si nu cred ca sunt zeu. Poate doar sa am nevoie de niste cafea… sau somn.

Voi verifica melodiile psytrance cand ajung acasa, dar doua melodii pe care le folosesc cand vreau sa grinduiesc prin partile plictisitoare ale zilei sunt:

Ca un fun fact, prima este sau era folosita de GaryVee (de care tot pomenea Sapioit pe-aici) in intro-uri si outrouri.

(cosmos) #62

pe viteza 2X

(Alex) #63

(Oltețeanu Bogdan Andrei) #64

Foarte mișto ce cântă ăștia de la Emancipator.

Pun și eu un mix mai nou care-mi place mult în perioada asta.

(cosmos) #65

Suna bine !!!

Te linisteste. Este buna si de ascultat cand conduci.

La serviciu un coleg asculta un fel de remix-uri ale uinor melodii cunoscute. Este interesant ca piesa initiala este pusa pe tempo de jazz sau raggae

(Adrian Tufă ) #66

De mai mult de un an folosesc Focus@will imediat dupa ce am vazut filmul de prezentare postat mai sus de catre @iamntz. Pe scurt, ei se ocupa de muzica care ajuta la concentrare, pe baze stiintifice.
Si intr-adevar are efect foarte bun, folosesc in special canalele Uptempo si Alpha Chill.

(Remus) #67

Cand imi este somn, ma plictisesc dupa mai multe ore de munca sau ma concentrez greu, ascult:

sau

(cosmos) #68

Blues romanesc :smiley:

Codeaza cineva pe blues ?

Recomand auditia acestui album cu o bere alaturi sau un pahar de whiskey

(Adrian Tufă ) #69

Daca tot a activat Cosmin acest topic, revin si eu noutati de la Focus@will
Au scos un canal nou Electro Bach bazat pe muzica de Bach interpretata si remasterizata in studioul lor, cu bucati preferte lui Einstein si care ar creste productivitatea de 4 ori !

Muzica asta nu se gaseste pe net dar va puteti inscrie gratuit 2 saptamani sa o ascultati. Totusi ca sa va faceti o idee suna asemantor cu bucata de mai jos, apartinand altui interpret.

(cosmos) #70

hehe
sunt situatii in care ‘drumming emotinally’
:smiley:

LE:
Las aici playlist-ul meu de chill and others

(Ionuț Staicu) #71

https://codingradio.xyz/

Ăsta pare promițător. Are inclusiv „jam to change the world”

(Adrian Tufă ) #72

@iamntz Foarte buna muzica acolo, insa n-am gasit sliderul de volum.

Doar in zilele chill cand treaba merge foarte bine apelez la ritmuri de genul:

Iar cand sunt zile mai putin bune, pe ritmuri de genul:

p.s. vreau like la postarea asta

(Ionuț Staicu) #74

Chiar dacă nu sunt fan, haideți să nu fim ipocriți și să aceptăm că, așa cum sunt oameni care ascultă synth, rock sau clasică, sunt oameni care ascultă și așa ceva.

Înainte de a da flag, luați în seamă că discuția se poartă în jurul muzicii care ne ajută să ne concentrăm. Cum nimeni nu s-a grăbit să dea flag celor ce ascultă muzică clasică, hai să nu fim mai catolici decât papa și să lăsăm în pace dreptul la liberă exprimare. :slight_smile:

(cosmos) #75

Daca tot a reinviat @runcmd topicul, impartasesc cu voi un al doilea playlist
Playlist-ul se actualizeaza :slight_smile:

Sper sa va placa !

La birou mai ascutam (eu si cu colegii mei) radio - Radio Romania Actualitati si VibeFM. Asculta cineva radio la birou ?

Un downside al radio-ului este ca sunt recalme. Uneori, prea multe.

(Alex) #84

:slight_smile:

(Ionuț Staicu) #86

Subiectul este „muzică de scris cod” nu „muzică pentru când sunt trist” sau „dedicații”. O să vă rog să vă limitați doar la subiectul ăsta.