Naveta in viata unui IT-ist

Pentru cei care locuiti intr-un oras mare, sunt curios ce parere aveti de navetele lungi catre servici?

Incercati sa folositi util timpul petrecut in trafic (audiobooks, podcasts, etc)? Sau mai lucrati de acasa? Va luati chirie langa job?

Eu unul sunt tot mai frustrat de traficul din Cluj, incerc sa compensez prin alternarea cu working from home, voi ce parere aveti?

1 Like

Eu mai ascult muzica pe drum. Fac o ora si ceva pana la serviciu, deci >2h dus si intors. In metrou mai citec stirile, articole de pe Wikipedia, Devforum(:smiley: ), bloguri tehnice. Lucrez in Bucuresti.

Renunta la masina si foloseste mijlocele de transport in comun. :slight_smile:


Nota: Daca locuiesti in afara orasului, atunci situatia se mai schimba.

1 Like

Ce înseamnă „navete lungi”? 30 minute/zi? O oră? Mai mult?

Sunt curios cei care fac mai mult de 30 de minute pe zi. Merci!

Iti iei bicicleta, citesti legislatia, si mai mult ca sigur ajungi in jumatate din timpul indicat de tine.

1 Like

Si daca are de urcat in Observator ditamai dealul? Nu e chiar o placere sa il pedalezi in fiecare zi. Mai ales pe caldurile alea naucitoare dupa o zi de munca.

4 Likes

Are vreun IT-ist pe aici trotineta electrica sa combata traficul din Bucuresti/Cluj macar pe timp de vara?

Era unu’ pe YT bucharestbiketraffic parca-i zicea si am vazut ca are cateva recomandari ok pt. “trotinete” electrice.

1 Like

O ora si 30 de minute in cazul meu :)).

35-ul de la opera ajunge in 6-7 minute in observator sau mai putin. De la Iulius Mall in Observator fac ~25 de minute dimineata cu transportul in comun, cu taxiul ajung si in 15 minute la munca. In autobuz/taxi poti citi pe telefon.
Cat despre urcat, noi urcam la Sigma pe jos aproape in fiecare zi. :slight_smile: Am calculat ca arzi calorii cat pentru 2-3 oua. Worth it, daca nu trebuie sa ma duc undeva cand merg acasa fac 4km (~11k pasi) pe jos in pas alergator si tot ajung in 30-40 de minute acasa, pe langa ascult un podcast sau muzica pe spotify.

Poti asculta podcast-uri gen syntax.fm, audible e iarasi o optiune buna.
Colegii care vin din Turda/Floresti la ora 7 dimineata sunt la birou deja si la 3-4 pleaca. Nu e greu de ghicit de ce.

3 Likes

Traiam cu impresia ca o “naveta” acceptabila in IT e de cel mult 200ms

12 Likes

Eu cred că a te plimba prin oraș mai mult de 30 minute/zi (deci dus și întors) este o pierdere masivă de timp și că angajatorul ar trebui să-ți plătească timpul (sau măcar să-ți reducă programul?) dacă e musai să te prezinți la firmă…


De fiecare dată când trebuie să plec prin oraș îmi iau căștile și ascult ori un podcast ori un audiobook și cumva consider că timpul de pe drum nu este în totalitate pierdut. Dacă plec la drum lung îmi iau kindle-ul și/sau ipad-ul și citesc (articole salvate în pocket sau cărți). Dacă ar trebui să fac naveta zilnic probabil aș face la fel.

7 Likes

Si creierul ala cand se mai odihneste si el ?
Gadgeturile sunt bune pana cand nu incepi sa abuzezi de ele.

9 Likes

De acord cu @zshare aici. Cand nu sunt la birou incerc sa fac cat mai multe lucruri care nu au legatura cu programarea ca sa ma deconectez. Am observat ca dau randament mai bun asa si ma simt mai bine psihic.

Cand sunt pe drum ascult muzica sau citesc chestii non-it.

3 Likes

in Cluj e ok, eu urc din hasdeu pana in observator si nu ma plang, ma plang atunci cand mai am si laptopul de 17’ in spate in zilele cand am facultate ))

2 Likes

Mi-am luat masina frustrat si eu de traficul din oras, mai ales ca trebuia sa schimb 2 autobuze si nu era o ruta optima. Cu autobuzul ocoleam catre servici, cu masina aproape pot sa o “tai”, si un drum de 30-40 min se reduce la 20 chiar 15 minute uneori.
Problema e… chiar si dupa ce am invatat cateva rute posibile si mi-am format automatism (adica nu mai am emotii in plus la intersectii, schimbari de banda), imi dau seama ca intr-un fel condusul tot te oboseste psihic.

Cu bicicleta daca ai de parcurs distante considerabile intr-un oras cu dealuri e foarte nasol. M-am uitat la niste kituri pentru a-mi transforma bicicleta intr-una electrica sa ma ajute la deal, dar te usca de bani. La leafbike e vreo 300-400$ kitul de motor+controller si inca 300-400$ bateria.

Vezi ca urcatul la deal e cam mare consumator de energie (mgh-ul poate fi cam multisor), s-ar putea sa ai surprize cand afli cam in ce hal descarca bateriile.

Nu ma deranjeaza sa dau la pedala. Doar la deal mi-ar trebuit un assist :)).

$1000 e mult pentru un programator?

jesus. poate e mult pentru un motor si-o baterie…
tu ai o problema de fiecare data cand cineva avanseaza orice suma. serios. uite-te in urma la toate posturile unde se vorbeste de bani si la toate raspunsurile tale.

10 Likes