Naveta in viata unui IT-ist

Si ontopic, in metrou citeam pe kindle. Dupa care m-am mutat si n-am mai avut metrou, asa ca ascult radio sau Intre Show-uri.

Da bo$$, am înțeles, ai valoare. Noi suntem mai săraci, ne uităm și la mărunțiș, luăm restul când cumpărăm ceva șamd.

Era să uit, nu-ți plac indienii și probail pakistanezii.


Acum că am stabilit asta, putem să trece mai departe?

9 Likes

Muncim prea mult pentru prea puțin - is all I’m saying. (În special partea aia cu o oră mersul la servici, 8-9 ore la servici, o oră să ajungi înapoi acasă)

Cred ca timpul petrecut pregatindu-te pentru servici sau cu naveta, fiind tot in interes de servici, ar trebui compensat. Daca e vorba de mai putin de 30 de minute e ok. Orice peste 30 minute deja e un mare loss din timpul personal. Daca lucrezi 8 ore pe zi + 1 ora pauza de masa + 2 ore naveta nu prea mai faci altceva pe langa munca.

Ii apreciez pe cei care fac sport cand vin sau pleaca de la lucru. Desi sincer nu stiu cat de sanatos e din cauza noxelor la care te expui in orele de trafic intens.

1 Like

Ați fi uimiți cum unii dau totul pentru job sunându-și soțiile/soții că ne vedem când ninge deși acum e luna mai. Prin spitale se practică asta. Brrr!

Până acum un an am adunat ceva mii de km pe bicicletă pe ruta birou - casă în condițiile în care nu locuiam foarte departe de birou (3km). După care m-am mutat lângă birou așa că bicicleta zace în debara. Anul astă mutăm biroul, deci probabil reiau mersul pe bicicletă.
Eu sunt în București, deci nu am mari dealuri de urcat, dar din experiență vă zic ca nu sunt o problemă atat de mare cu o bicicletă decentă (și bine întreținută) plus ceva condiție fizică. Am testat asta în cateva ture munte unde miile de km făcuți prin București mi-au prins tare bine pe urcări (nu m-am mai dat jos să împing bibicleta la deal, cum făceam înainte).

1 Like

Pe vremea cand locuiam in Cluj petreceam aproximativ 60-90 min pe zi in autobuz spre munca si inapoi acasa. Decat sa-mi obosesc ochii si mai mult citind preferam sa ascult muzica. Pe de-o parte nu e rea naveta asta daca treci prin centrul orasului, asa afli ce se mai intampla prin oras :slight_smile:

Cei care stati in Bucuresti, ati mers cu trotineta electrica? Care este senzatia? O sa merg pe strada, nu pe trotuar, chiar sunt curios cum este.

Eu cu naveta de 15-20 de secunde n-am ce să mă plang.

Dar am observat că pe termen lung nu e bine, e nevoie de deconectare…

3 Likes

Poate sunt mai naiv, dar cred că există metode un pic mai bune de relaxare și/sau odihnă decât statul în trafic. :slight_smile:

5 Likes

:slight_smile: ma regasesc

Cred ca ma numar printre norocosi :slight_smile: Cu masina fac 15-20 de minute pana la serviciu.

Obişnuiam să stau în Bucureşti, la vreo 5 km de job, pe care îi făceam în 18 min cu bicicleta şi 35 min cu metroul - din care 20 min era mersul pe jos până la metrou. Cu bicicleta traversam o zonă foarte poluată, din cauza traficului intens, şi nu aveam nicio rută alternativă mai puțin circulată, motiv pentru care preferam mai mult metroul. Îmi luasem trotinetă pliabilă ca să mai scurtez timpul de mers pe jos la metrou, dar nu mi-a salvat decât 5 min, iar la borduri sau pante era groaznică - nu am încercat trotinetă electrică. Cel mai puțin făceam cu maşina, cam 10 min, dar când mă întorceam la ora 18 puteam să stau şi o oră în trafic, şi ajungeam acasă extra-frustrat.
Apoi am locuit o perioadă în Sibiu, şi făceam 10 min pe jos până la job. În aer curat de munte. Asta pentru că din start mi-am căutat chirie aproape.
Acum locuiesc în Piteşti şi fac naveta în Bucureşti. 2h pe tren + 15 min metrou. Fiind aşa o navetă absurdă, angajatorul a fost de acord să lucrez 2 zile pe săptămână de acasă, iar eu salvez timpul pe tren lucrând la proiecte personale, sau învățând ceva not job related, şi culmea, chestia asta mă deconectează aşa bine că nici nu mă simt obosit când ajung acasă.
Concluzia mea: e ideal dacă poți avea timpul tău personal în timp ce te deplasezi, dar nimic nu se compară cu 10 min pe jos în aer de munte…

7 Likes

Eu fac 45 de minute dus, 45 intors, cu masina, ascult podcasturi, carti audio, mai iau cate un coleg si mai discutam. Esential este sa conduci foarte bine, altfel nu ai nicio sansa sa intelegi ceva din carti, podcasturile sunt mai lejere sa zicem, eu am invatat foarte bine vreo 4-5 rute pana la birou si singurele momente cand mai pierd firul cartii/podcasturilor sunt vreo 2 intersectii foarte nenorocite.

Atunci cand ploua, sunt evenimente in oras sau e pur si simplu traficul foarte aglomerat/dificil nu ascult nimic pentru ca ma epuizeaza efortul de a conduce si de a fi atent la o carte.

Edit: uitasem sa zic ca naveta este un cancer care iti distruge viata si urasc sa fac naveta :slight_smile:

Prefer sa fac 25 minute cu masina, decat 50 cu transportul in comun. Nu as suporta sa fac mai mult de 40 minute pe drum. Ma plictisesc repede, iar fara mașina simt ca sunt blocat (in timpul liber folosesc uber)

fac cam 1:15 ore pana la job (cu metroul) din care 30 min mers pe jos (de acasa pana la metrou si de la metrou la job)
e cam singura miscare care o fac zilnic si nu ma deranjeaza ca fac miscare decat cand ploua si cand e prea aglomerat la metrou.
Imi iau filme pe telefon si ma uit pe drum, termin cam un film pe zi. Sunt si zile cand nu am chef sa ma uit la film pe telefon si atunci citesc pe ebook sau citesc stirile online.
Ce ma deranjeaza e aglomeratia de la metrou in unele zile, trebuie sa astept 2-3 metrouri pana apuc unu.
Cu bicicleta am incercat, ca timp fac tot atat dar ma deranjeaza ca ajung transpirat la job + e asa mare nebunia pe traseu ca nu stii daca ajungi la job sau la spital…
Am colegi care vin cu motorul, au zile cand ajung fara probleme dar ca timp sub 40 min nu scot, in schimb au si zile cand evita la limita o cearta sau un accident din vina unui pieton sau a unui taximetrist…
Ma tot bate gandul sa iau o trotineta electrica dar traseul cu ea nu e chiar ok, drumurile din Bucuresti nu sunt adaptate pentru asa ceva…

2 Likes

30 minutes din usa in usa. Dimineata este aglomerat, dar trenurile vin din 5 in cinci minute. Un prieten, face din 70 min cu masina, dar deh, viata in suburbs :slight_smile:

13-15 minutes dus sau intors cu bicicleta (sub 5km), jumatate din drum prin parc, restul pe piste de biciclete (Amsterdam). Ma bucur cat pot de mult de asta, stiu ca sunt norocos sa am un commute asa de scurt si frumos.

2 Likes

Joi dau o fugă și eu în Amsterdam la clienții europeeni. Preferabil, dacă sunt de acord, să mă mut în Olanda :smiley:

1 Like

I’d say RUN! Nu spre birou, ci acasa :slight_smile:

2 ore pe zi inseamna 10 ore pe saptamana, adica 520 de ore pe an. Exclud 4 saptamani de vacanta, raman 480 de ore pe an. Da, sunt cam 20 de zile pline. Intr-o cariera de 40 de ani (foarte probabila pentru majoritatea), pierdem 800 de zile, adica vreo 2 ani si ceva din viata.

I love my home job. I get to actually LIVE +2 years more than the average Joe.

2 Likes