Nootropics ptr. brain 2.0?

De ce ? Totusi, de ce ?
E important sa ii iei fata colegului, sa o duca firma (altora) extraordinar ? Sau sa apuci si sa si consumi pensia?
Personal mai beau cate o cafea sa nu pic cu capun-n ciorba, la pranz, altfel “enjoy life”. Si o bere seara de somnifer :slight_smile:
Noroc cu criza ca o sa mai regleze valorile, sa vezi ce conteaza cand totul in jur pica.

3 Likes

daca pentru corp functioneaza in felul asta… de ce n-ar functiona si pt minte.
la modul serios… puzzleurile (incepand de la integrame si diversificand in forma si dificultate) se folosesc medical pentru a incetini progresia unor boli gen alzheimer si pentru recuperarea din avc.

daca prin dieta ne referim la stil de viata / stil alimentar e perfect, dar suplimente si diete la modul celor tip reteta de slabit se folosesc sttic la recomandarea medicului in urma unor analize (altfel nu ai de unde sa stii ce iti lipseste).

treaba asta o poti vedea ca folosirea unui auto mereu in regim de cursa, mereu pentru a merge cat mai repede, cu motorul turat, cu franare extrema, etc.
piesele respective se uzeaza mult mai repede, au nevoie de service / regenerare / inlocuire mai des decat la o folosire normala pt aceeasi distanta, probeleme pe termen lung in general.
corpul uman poate avea probleme similare pe termen lung si efectele unor suplimente nu sunt studiate pe termen atat de lung, deci eu as fi atent si rezervat in directia asta (nu m-as baza pe autoritati sa le opreasca de la comercializare pe cele daunatoare).

1 Like

Era bine dacă scriați si ce vârstă aveți. Eu am 40.
Am încercat 4focus, cafeina cu teanina, si e mai strong decât cafeaua. Lecitina mai nou nu mai este pt memorie ci pt colesterol, probabil i-a obligat vreo organizație să schimbe. Oricum nu am simtit vreo imbunatatire cat timp am luat.
Singura chestie care a functionat pt mine a fost scaderea cantitatii de carbohidrati simpli si a zaharului din alimentatie. Am avut perioade cand nu am mancat deloc paine, paste sau ceva care sa aiba faina si in perioadele alea aveam mintea mai clara. Cum incep sa mananc iar fainoase, cum simt iar brain fog si moleșeală după cateva zile.

1 Like

Ma refeream la stilul alimentar. Eg: multe verdeturi, fara fast-foods, mai putine fainoase, fara zahar, etc.

Nu-i o metafora rea. :slight_smile:
Considera insa si urmatorul lucru:
Nu-i la fel de rau sa mergi cu un automobil ruland sub-performant? Il ai o viata si niciodata nu stii cat de repede sau bine poate sa mearga DE TEAMA sa nu-l strici.

Daca nu-ti asumi riscuri poti sa ratezi multe chestii misto in viata.

PS: IMO riscul de side effects de la suplimente paleste in comparatie cu alte obiceiuri nasoale foarte raspandite: fumat, dieta fast-food, lipsa miscare, alcoolism, etc.

Nu am luat dar am auzit lucruri bune de Modafinil care ajuta la pastrarea atentiei la cei cu deficit de atentie. Nu poti lua timp indelungat si dupa un timp trebuie sa maresti doza doarece corpul se obisnuieste iar dupa o perioada mai lunga (1-3 saptamani) nici nu va mai avea efect si trebuie sa faci pauza.

Plus că nu se eliberează fără prescripție :smiley:

n-am spus asta.
ce am vrut sa spun e… foloseste-l in regim de cursa in acele curse care conteaza, in rest… foloseste-l cu grija (pentru mine nu are sens sa faci curse prin traficul din bucuresti doar ca sa ajungi la serviciu).

o problema derivata de aici e… stii care sunt cursele alea care conteaza?
de cele mai multe ori… natura umana ne da impresia ca trebuie sa castigam orice cursa (chiar si atunci cand nu e una).
alteori avem impresia ca participam la o cursa foarte importanta doar pentru a constata dupa un timp cat de lipsita de importanta era.
pentru ca suntem programatori… ar trebui sa fim de acord ca nu e posibil ca toate cursele sa fie foarte importante (din orice punct de vedere ai privi asta si in orice context… nu are noima sa fie toate foarte importante).
deci depinde de fiecare sa afle care sunt alea importante pentru el.

pai nu se exclud sau compenseaza.
nu fumez, zahar procesat nu consum aproape deloc (not so fun fact: e foarte greu sa te feresti de zahar in viata de oras), alcool ocazional spre foarte putin, fast food ocazional, etc.
miscare mi-ar fi bine sa fac mai multa si somnul lipsa il mai trec la lucruri mai putin pozitive.
oricum, perfect nu se poate, dar imi aleg cu atentie “cursele”.

1 Like

Me mine 15-20 de minute de meditatie, zilnic ma ajuta foarte mult sa ma focusez. E adevarat ca beau si multa cafea , 3 cani de cafea zilnic, dar am devenit cam imun, consumand cafea de atat de mult timp.

3 Likes

m-ar tenta sa incerc Alpha Brain de la Onnit, doar ca… $80 produsul si $70 transportul din US
a incercat cineva?

https://www.onnit.com/alphabrain/

În cazul tău, ai la îndemână două opțiuni: exercițiul fizic și nootropics.
Însă nu stiu dacă te folosesti de potențialul fiecăruia îndeajuns.

La nootropics nu m-am gândit niciodată să iau, în schimb cred că am învățat să controlez destul de bine programul de lucru astfel încât să fiu mai eficient.

Una dintre cele mai importante lecții a fost să iau pauze la fiecare 50 de minute și să privesc în depărtare.
Prefer să scriu cod 4-5 ore pe zi, pentru că am mintea mai odihnită a doua zi și pot lucra mai intens.
Alerg* cam 70-90 de minute pe zi și asta mă ajută să nu obosesc în scaun, plus că îmi dă un tonus cerebral adițional.

As putea totuși să adaug ceva la nootropics, deși are rol secundar.
Iarna asta am băut ceai de salvie+sunătoare sau musetel+tei înainte de culcare.
Combinatiile astea fac somnul mai bun.

*alergam înainte de pandemie. Acum fac calistenice.

3 Likes

La asta ma uitam si eu. Asta, Mind Lab Pro si Qualia Brain par sa fie cele mai populare premade stacks.

Dupa ce contine, poate fi popular, ca e degeaba: https://en.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_populum

Vreti ceva care functioneaza cat de cat si poate fi obtinut si la noi pe bani putini?
Asta: https://en.wikipedia.org/wiki/Piracetam are toxicitate foarte scazuta, etc.
Lectura placuta.

1 Like

*racetam-urile nu se eliberează fără prescripție în România.

Gurile rele spun ca prescriptiile pot fi obtinute usor.

Gurile și mai rele spun că vor o țară ca afară :slight_smile:

Hai să oprim discuțiile despre ilegalități, ce zici?

2 Likes

De cand e ilegal sa faci ceva legal? :slight_smile:

Hey, mersi ptr. recomandare. Am vazut ca piracetam-ul este recomandat si pe nootropics (alaturi de alte "cetame).
Tu l-ai luat? Ce experienta ai avut cu el?

Btw, cica noopept-ul este o alternativa la piracetam si se poate lua fara reteta. Ai avut ceva experiente cu el?

De asta acum aud prima oara :slight_smile:

Am incercat. La mine nu functioneaza asa cum e laudat.
Singurul lucru care il face e ca pot parca sa stau mai mult pe lucruri ultra-plictisitoare. Ar putea fi placebo, dar nu cred. Impresia mea e ca totusi functioneaza mai bine decat suplimentele alea alimentare mult laudate. Am incercat si de-alea cand bagam sport mai intens si experienta mea cu ele e ca nu ajuta deloc, decat pe vanzatori.

Daca ai multa munca de rutina de facut, poate merita. Probabil ca ajuta si in situatii de burnout. Dar mai bine intrebati un medic.

Toxicitatea pare sa fie mica, mai mica decat la sarea de bucatarie, si nu sunt cunoscute ‘side effects’, pare destul de safe.

1 Like

Piracetam e facut de un roman, am incercat si eu perioade scurte, sunt farmaci care da fara reteta, https://ro.wikipedia.org/wiki/Corneliu_E._Giurgea .(Argumentul său a fost acela că „omul nu va aștepta pasiv milioane de ani până când evoluția îi va oferi un creier mai bun”)
Am mai incercat Omega 3, Magneziu cu B6 de zdrovit, si Bilomag Forte memorie si concentrare, contine o planta pentru circulatia cerebrala ginkgo biloba, teoretic cam asa ar functiona si piracetam mareste fluxul cerebral.

1 Like

Încearcă și Enerion.
“Sulbutiamina a fost adoptată de către cadrele medicale ca fiind un tratament pentru astenia funcțională. Această tulburare este un tip de oboseală cronică cauzată de un nivel scăzut de energie la nivel cerebral. Sulbutiamina este cunoscută pentru îmbunătățirea metabolismului energetic la nivelul creierului, astfel reducând simptomele asteniei. Aceasta are un efect stimulant și este cunoscută pentru îmbunătățirea stării de spirit, de asemenea, poate îmbunătății memoria și capacitatea de învățare, crește atenția și rezistența mentală.”

1 Like